Paliłem Rydułtowami - bardzo mocny wungiel zdaje się że to już klasy 34 - mocno spieka - bez dmuchawy tym nie popalisz raczej ale tak jak któryś kolega wcześniej pisał długo trzyma ja jeden wsad (ok 20 kg) miałem przez dobę spokój górniak na dmuchawce radzi sobie z nim rewelacyjnie.
Niestety Witku - jak bym w tym akurat defraku uchylił pw podczas pracy wentylatora to bym prawie całe spaliny miał w kotłowni i nie ma znaczenia czy wentylator idzie na 10% mocy - może jak by szedł na 5 % to by było ok ale po co w takim razie naturalne zaciąganie powietrza pierwotnego w dolnych drzwiczkach - nie ma sensu puszczać wentylatora i marnować prąd
Tak jest to możliwe - Sam w tym sezonie jadę na takim patencie - w kotle defro 12kw - zamontowałem miarkownik"wiadomo gdzie" a powietrze wtórne zrobiłem w prost sposób - na dolnej płycie otworu zasypowego przyspawałem blachę 1.5 mm tak że powstała mi szczelina ok 4 mm a z drzwiczek zasypowych wyciąłem szczeliwo z dolnego ich rantu - Teraz czystość spalania, czystość kociołka jest nie współmierna z tym jak jechałem na wentylatorze! Teraz w kotle siwiusieńko i czyszczenie raz na 2 tygodnie.
witek1234 - teraz to pitolisz głupoty - normalnie zasypujesz wungiel, rozpałka uchylasz drzwiczki zasypowe i naprzód !! bez uruchamiania dmuchawy - po co ta dmuchawa !?
Nie wiem jak "knurów", ale ponownie dodam że na sezon zimowy węgiel "rydułtowy" klasy 34 szczególnie do "górniaków" z pidem i dmuchawą - rewelacja - dużo ciepła, mało popiołu.Na sezony przejściowe tudzież grzanie samej cwu za mocny.
Jeżeli chodzi o węgiel na zimę - to bardzo chwalę sobie orzecha z Rydułtowów (ale to na zimę , na niskie temperatury) a tak na przepalanki w okresach przejściowych to kupuję tonę jakiegoś płomienniaka - bardzo dobrze paliło mi się Sobiankiem !
A ja z innej beczki ! W sterowniku masz wyszczególniony typ dmuchawy - sprawdź czy ta twoja dmuchawa (typ np: WPA 117, WPA 120 itp) jest zgodna z typem zainstalowanym w sterowniku !
Niestety paląc na miarkowniku kierownica powietrza wtórnego jest konieczna - tu mmasz przykładową z tym że trzeba sobie ją samemu zamontować co wiąże się z przeróbką drzwiczek zasypowych. https://allegro.pl/oferta/kierownica-powietrza-wtornego-miarkownik-ciagu-7214763464
Nie wiem co komu wydmuchuje? - u mnie do kociołka wchodzi ok 18 kg zasypu rozpalam w zasadzie raz na dobę przeważnie po godzinie piętnastej i już do kotła nie zaglądam. O godzinie 4 rano mam na kotle jeszcze 55 stopni jak wychodzę do roboty i żaru w na ok godziny.
Wracam po robocie, wyjmuję popiół, zasypuję nowe paliwo rozpalam i tyle. Kocioł czyszczę raz w tygodniu - przeważnie w soboty
Każdy będzie dobry byle byś kupił odpowiedniej średnicy - jak cię stać to możesz nawet pokusić się o miarkownik elektroniczny.
A to czy palić na miarkowniku czy jak ja na sterowniku z PID-em to kwestia twojego wyboru, zależy co bardziej ci podpasuje.
To że ci się zapala szybko od dołu to wina paleniem kostką - zaraz po rozpaleniu żar spada na dół i rozpala cały zasyp w szybkim tempie - jak będziesz palił orzeszkiem nie powinieneś mieć takich rzeczy. Wiadomo po kilku godzinach będzie na dole też żar ale to normalne przy paleniu od góry ogień schodzi w dół (odgazowując węgiel) następnie z powrotem wypala się do góry mówiąc kolokwialnie.
Z węglem to jest trochę tak że, - jak się nauczysz swojego kociołka, metody palenia w nim to wszystkimi węglami będziesz sobie radził - kwestia wprawy i dopasowań kotła do twoich warunków. Palisz bardzo dobrym węglem (marcel) tylko nie kostka. Ja u siebie w górniaku 12 kw palę KWK rydułtowy to jest węgiel gazowo-koksowy klasy 34 i na inny bym nie zamienił . Dodam że palę na sterowniku z dmuchawą w PID
Tak jak kolega wyżej napisał !? Ewentyalnie dokup sobie groszku wrzuć kilka skiełów kochy i zasyp szczelnie groszkiem i wtedy rozpal od góry. Do kotłów GS nie kupuj więcej kostki tym bardziej jeżeli palisz na sterowniku i dmuchawie - lepsze rezultaty uzyskasz na orzechu.
Dzisiaj od TIS-a dostałem odpowiedź taką :
"Więc moglibyśmy wysłać do Pana taki kociołek za 9700 zł brutto. Gratis moduł internetowy, kolorowy regulator pokojowy i transport.
Moduł internetowy służy do podglądu i sterowania kotłem za pomocą telefonu, bądź komputera z każdego miejsca na świecie.
Kocioł TIS Duo pellet 20. Zakres pracy już od 8 kW, aż do 20."