Skocz do zawartości

arthek

Stały forumowicz
  • Postów

    460
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    4

Treść opublikowana przez arthek

  1. jameess Fajny patent, tylko faktycznie trzeba o tym pamiętać i być "we domu" 😉 Jak powierzchnię ogrzewasz i jak zaizolowany masz dom ? Michal86 Zastanawiam się nad buforem u siebie . Mój kocioł ma 100 L pojemości wodnej i robi za "mini" bufor. Obecnie mam jakieś 7-8 odpaleń na 24h , ogólnie jest to 0,5h do 1 h pracy kotła i potem postój 1,5h do 3 h w zależności od temp na zewnątrz. Kocioł nagrzewa się do 75 'C , bezwładnością dochodzi do 78-80'C i stoi do momentu aż temp na kotle spadnie do 44'C i znów się odpala. Co do mojego budynku to : Budynek niecałe 220m2 powierzchni grzewczej, stary klocek dwukondygnacyjny , na ścianach 10 cm grafity, na stropie 25 cm rockwoola , okna dwuszybowe standart. Zapotrzebowanie na ciepło bez CWU to ~8-10kw . CWU od około połowy/końca lutego do mniej więcej połowy listopada grzeję fotowoltaiką. Kocioł nagrzewa CWU tylko od mniej więcej połowy listopada do połowy /końca lutego. Temperatury w domu dół 22'C góra 21,5 'C Nie stosuje żadnego obniżania nocnego Kocioł 25KW z palnikiem 16KW + RCK na kominie Dwa obiegi grzewcze spięte wymiennikiem ciepła. Krótki obieg w układzie otwartym : kocioł - wymiennik i duży obieg w układzie zamkniętym : wymiennik - grzejniki Wszędzie głowice klasyczne na grzejnikach. W ostatnim tygodniu przy tych mrozach czyli w nocy -15 do -20 'C , a w dzień ok - 10 średnia z zasypu wyszła 28-30 kg/ doba razem z CWU ( 250 L kospel pionowy) .Jak nie ma silnych mrozów to spala od 18 kg 22 kg / doba Dom stoi na górce i trochę pizga Palnik działa niecałe dwa sezony , ten jest trzeci . Pełny sezon 2022/23 to u mnie 3,25 tony , drugi obecny sezon 2023/24 szacuję po dotychczasowym zużyciu na 3,2-3,5 t ( pelletu mam kupione na sezon 3,5t i myślę że wystarczy )
  2. Tak "PANIK" 😉 No taka kawa z mlekiem bym powiedział 😉 Po wykresie widzę ze około 3 godzin ładuje ci się bufor. Jakiej jest pojemności i na ile wystarcza ? ( ile m2 do ogrzania i jaka temp w domu) U mnie tak to wygląda bez bufora.
  3. Komora spalania jest zmniejszona i wyłożona szamotem ( choć jakieś 3 miesiace po założeniu palnika chodził bez tego szamotu i różnicy specjalnej nie było ) Tak to u mnie wygląda. Link do filmu https://youtu.be/IwnPO0hKiF8
  4. Generalnie im niższa temp spalin tym wyższa sprawność. Tylko że po przekroczeniu pewnej granicy , trzeba już stosować wentylator wyciągowy spalin ( szczelna komora spalania pracująca na podciśnieniu) Kotły pelletowe Sas potrafią miec spaliny w okolicy 180-200'C.
  5. Mój kocioł 25kW , kiedyś z palnikiem na miał (podajnik tłokowy) . Od jakiegoś czasu zamontowany palnik pelletowy 16kW 😉 Przy około 80'C i pracy na mocy max 16KW - temp spalin jest w granicach 95'C ( po czyszczeniu) -105'C ( po miesiącu) Wymiennik poziomy z czterema półkami a na każdej z nich zawirowywacze. Czujnik temp spalin czysty i skalibrowany. W kominie sucho.
  6. Dość wysoka temp spalin. U mnie na maksymalnej mocy 16KW jest w okolicy 100'C mierzone w srodku czopucha 10 cm od wyjścia z kotła.
  7. No daje do myślenia. W dzisiejszych czasach takie podejście do klienta może szokować. Dla firmy to równia pochyła .
  8. Wiesz co , wczoraj pisałem z kimś z Fokusa i dzisiaj otrzymałem przekrój kotła i dane techniczne . Czekam na zdjecia i film.
  9. No właśnie, u mnie to samo , trzeci sezon i ...nuda w kotłowni .Ten palnik jest genialny w swej prostocie obsługi i działania. Dziwi mnie to że tak niewiele jest kotłów na rynku z tym palnikiem , ze znanych mi to Ogniwo Eko Pellet , Fokus Pellet i Duopellet . Swoją drogą , ciekawy jest ten kocioł Fokus Pelet.Ma wymiennik pionowy z komorą nawrotową i duży zład wody 137 Litrów, taki zład może działać jak mini bufor ( mała częstotliwośc odpalania kotła jeśli kociol pracuje od histerezy, z pompą co włączoną na stałe) 🙂
  10. To samo dzieje się w palnikach pelletowych Venma Comfort, identycznie wypalona (po 3 sezonach) dziura w ruszcie palnika.Palnik Venma jest w naszej rodzinie.Nie polece go nikomu.
  11. Mam też termostat pokojowy pluma X40 i wykorzystuję go w okresach "przejściowych". Wtedy kocioł odpala od termostatu. W sezonie kiedy temp oscylują wokół zera lub niżej to ustawiam termostat pokojowy tak aby kocioł działał od histerezy. Co do zużycia ( dom i temperatury jak w podpisie) razem z CWU obecnie oscyluje wokół 17-21kg/24h
  12. Ja u siebie ustawiłem zadaną na CO- 67 'C. Sterownik ustawiony w tryb FL i do zadanej idzie pełną mocą. Rozpędem dochodzi do 75'C i sie wygasza . Ponowne rozpalenie przy 42'C I tak w kółko. Kocioł stoi około 2-2,5 godz , rozpala sie średnio 6-7 razy na dobe. Pompa CO chodzi non stop ( próg załączenia - 40'C ) Termostaty na grzejnikach ( nie mam żadnych zaworów 3D/4D)
  13. Przy obecnych temperaturach jest to pomiędzy 2-3 godziny. Dzięki temu , że pompa CO działa cały czas to woda w instalacji nie jest wychłodzona do temp otoczenia i kocioł zdecydowanie szybciej "wstaje" po tych 2-3 godz "odpoczynku".Podstawa przy takim sterowaniu kotłem to DOBRZE zaizolowany kocioł i rury instalacji CO, aby zminimalizować straty postojowe. Natomiast przy pracy od termostatu pokojowego kiedy zatrzymuje się nie tylko kocioł ale i pompa CO ( po spadku temp w instalacji ponizej progu jej załączania - u mnie 40 'C ) . To po czasie kiedy termostat pokojowy woła : "GOŁ" , kocioł najpierw musi "podnieść " temp wody w całej instalacji i suma sumarum czas pracy kotła jest co najmniej 1,5 raza dłuższy niż w pierwszym przypadku . Temp w pomieszczeniach tez jest wtedy zdecydowanie bardziej stabilna niż przy sterowaniu termostatem pokojowym.
  14. Jeśli chodzi o pracę Twojego układu CO to u mnie działa to bardzo podobnie jak u Ciebie , z tym że u mnie kocioł w okresach "przejściowych" pracuje od termostatu pokojowego natomiast jak już na dworze średnia temp < 5'C to działa w oparciu o histereze kotła a nie termostat pokojowy - tak jest dla mnie ekonomicznej. U mnie w zeszłym roku przy większych mrozach ( temp w dzien ~ minus 5-10"C i nocy do minus 20) kocioł nie spalił więcej niż 29 kog pelletu na dobę .Więc przy takim zapotrzebowaniu dobowym na moc , w moim przypadku nawet w większe mrozy jest bez sensu aby 'zmuszać "'go do pracy ciągłej na tak niskiej mocy, sprawnośc średnio dobowa wtedy leci. Dodatkowo jak kocioł działa w oparciu o swoją histerezę ( 42'C -75'C ) a pompa CO tłoczy non-stop wodę na grzejniki , to komfort termiczny w domu jest lepszy jak kocioł i instalacja ( pompa CO ) staje wyłączona termostatem pokojowym.
  15. Ograniczając max temp idacą na grzejniki do np 40'C chciałem zwiększyć komfort termiczny w pomieszczeniach ( uniknięcie efektu zimnego grzejnika ) Obecnie grzejnik sterowany termostatem gazowym , zasilany wysoką temperaturą grzeje cyklicznie - krótko ze względu na wysoką temp zasilania . Podając na grzejnik np 40'C będzie grzał dłużej ale niższa temp. Ale może za bardzo jednak kombinuję.....
  16. Wymiennik izolujesz aby nie było strat ciepła do otoczenia, po co grzać kotłownię ?
  17. Masz rację , będzie cały czas "bujać" zaworem, ze względu na niestabilną temp zasilania. Lepszym rozwiązaniem będzie wstawienie zamiast tradycyjnego zaworu mieszającego 3D , zaworu TERMOSTATYCZNEGO mieszającego 3D np. Afriso ATM 763 1 calowy o zakresie 35 -60'C . Ustawię go sobie na 45'C i będzie git. Ma czas reakcji około 1 s ,więc temp wody zmieszanej na wyjsciu na instalację powinna być cały czas stabilna przez okres "rozładowywania się " mojego "bufora " w postaci kotła. Przypomnę że kocioł nagrzewa się do ~ 75 stopni po czym wygasza i przez okres średnio od 2 do 3 godz oddaje ciepło na instalację i ponownie rozpala się przy 42 'C .
  18. Tak , temp nocne i dzienne takie same , bo temp w pomieszczeniach steruja klasyczne głowice termostatyczne gazowe. Kiedyś dawno temu testowałem obniżenie nocne i przekonałem się że w przypadku mojego budynku nie ma to ekonomicznego sensu. Budynek ma dużą akumulacyjność. Palnik działa w trybie FL ( fuzzy logic) i do temp 69 'C idzie na 16 kw potem stopniowo zwalnia i przy 72 'C ma juz 3 kw . Woda idą ca na grzejniki ma aktualna temperaturę kotła czyli od ~ 42 do 70 'C. Chce to zmienić i za wymiennikiem płytowym ( na obiegu grzejnikowym )chcę dać zawór mieszający afriso 3 drogowy aby temp wody na grzejniki sterował sterownik Kotła ( Plum ecomaxTouch 920 ) z pogodówką. Kiedyś jak miałem w tym kotle palnik miałowy z podajnikiem to woda na grzejniki szła max 45-55'C , bo temp na kotle była ustawiona w granicach 55-65'C ( w zależności od tem na zewnątrz) Teraz z palnikiem pelletowym na kotle temp dochodzi do max 75 'C , dlatego myśle o zaworze 3d
  19. Sambor na tym forum jest jedną z najbardziej kompetentnych osób w temacie ogrzewania, nie tylko w teorii ale i w praktyce... Co chcesz potwierdzać ? Ja w swojej instalacji od 2008 r mam wymiennik płytowy taki jak ty. U mnie też nie jest do końca prawidłowo podłączony , ale nie chciało mi się tego zmieniać z lenistwa. Po stronie grzejników mam prawidłowo podłączoną pompę do wymiennika - pompa "tłoczy" wodę przez wymiennik, natomiast po stronie kotła pompa u mnie "wyciąga " wodę z wymiennika. Jest wtedy ryzyko wystąpienia zjawiska "kawitacji" cieczy i czasem faktycznie tak się dzieje. Najczęściej występuje to w chwili kiedy mam wysoką temp Co po stronie kotła ( piec dogrzany) i załaczy się dodatkowo pompa ładująca CWU , wtedy woda potrafi nieźle hałasować w wymienniku , az pompa CO zaczyna świrować ( elektroniczna) . Tyle lat z tym żyję i wszystko działa i instalacja grzeje, dlatego nie zmieniam. Przy wymienniku najważniejsze aby obiegi były podłączone przeciwprądowo , wtedy strata na wymienniku jest najmniejsza. Poza tym na Twoim miejscu ja bym go zaizolował jakimś styropianem chociażby.
  20. U mnie średnia z 8 ostatnich dni to 22,5 kg / 24 h W domu w miarę stabilne 21,5 'C . U mnie kocioł robi za mały bufor - pojemność wodna 100 L Kocioł pracuje od histerezy na zasadzie : grzanie -postój , pompa CO działa non-stop, temp w pomieszczeniach pilnują termostaty na grzejnikach. Temp CO ustawiona na 69'C , histereza 26 'C . Odpala się przy 43'C w instalacji i w ciągu około 30-45 minut nagrzewa się do 75'C .|Po dogrzaniu stoi około ~ 2,5 godz ( pompa CO działa cały czas - 24h/dobę ) i przy 43 'C znów się rozpala. Około 8 rozpaleń na dobę.
  21. Myślisz,że stała temp w domu 24" jest dobra dla zdrowia ? Im wyższa temp tym bardzie suche powietrze.
  22. Napisz jeszcze jak zaizolowany jest dom ( ściany , dach itp)
  23. Producent daje lekko do zrozumienia ,że program jest darmowy i w związku z tym darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda. Żeby się nie okazało ,że jak zacznie działać poprawnie to pojawi się również abonamet... Wolę tak jak jest 😉
  24. Zeszły sezon "obleciałem " na Barlinku kupionym po 840zł/1tona W tym roku zakupiłem pellet "bezimienny" po 1550 zł/1tona w "lichych" workach , z którymi trzeba obchodzić się jak z jajkiem. Nowy pellet zasypałem i zrobiłem tylko test wydajności podajnika ( jest cięższy od Barlinka) .Nie zmieniałem innych parametrów , bo nie widzę potrzeby. Generalnie pali się OK, różnicy wielkiej nie widzę zarówno w zużyciu pelletu na dobę , jaki i w kolorze kotła wewnątrz ( kolor jasnej kawy z mlekiem) .Popiół sypki , w zasadzie nie spieka się (gdzieniegdzie niewielkie grudki które się rozpadają w palcach). W niektórych pelletach widać czasem białe wtrącenia, pewnie jakiś lakier... No i Barlinek jednak bardziej pachniał stolarnią.... 😉 Palnik użytkuję od marca 2021 r i jestem z niego mega zadowolony. Mam porównanie do palnika Venma Comfort 16 , który jest też w rodzinie . W Venmie po trzech sezonach na ruszcie ( centralnie na srodku) wypaliła się dziura na wylot wielkości 5 złotówki - masakra. U mnie ruszt wygląda jak nowy. Wydaje mi się ze w Venmie problem z rusztem bierze się przede wszystkim z tego że ruszt jest słabo chłodzony przez dmuchawę.Po rusztem jest mała przestrzeń na przepływ powietrza z dmuchawy .Dodatkowo jest cieńszy o 1 mm niż w Skiepko. W Eco palniku VIP jest to lepiej rozwiązane, pod rusztem jest wieksza przestrzeń , a w nowej wersji VIP ruszt jest w kształcie litery V która dodatkowo wspomaga przepływ powietrza i jego chłodzenie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.