-
Postów
461 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
4
Typ zawartości
Forum
Wydarzenia
Blogi
Artykuły
Treść opublikowana przez arthek
-
Czy ktoś z forum ma ten palnik ze sterownikiem PWK KEY 2008 SPGM /LPG? Chciałem się dowiedzieć jak w tym sterowniku wprowadza się wagę pelletu.
-
jameess Fajny patent, tylko faktycznie trzeba o tym pamiętać i być "we domu" 😉 Jak powierzchnię ogrzewasz i jak zaizolowany masz dom ? Michal86 Zastanawiam się nad buforem u siebie . Mój kocioł ma 100 L pojemości wodnej i robi za "mini" bufor. Obecnie mam jakieś 7-8 odpaleń na 24h , ogólnie jest to 0,5h do 1 h pracy kotła i potem postój 1,5h do 3 h w zależności od temp na zewnątrz. Kocioł nagrzewa się do 75 'C , bezwładnością dochodzi do 78-80'C i stoi do momentu aż temp na kotle spadnie do 44'C i znów się odpala. Co do mojego budynku to : Budynek niecałe 220m2 powierzchni grzewczej, stary klocek dwukondygnacyjny , na ścianach 10 cm grafity, na stropie 25 cm rockwoola , okna dwuszybowe standart. Zapotrzebowanie na ciepło bez CWU to ~8-10kw . CWU od około połowy/końca lutego do mniej więcej połowy listopada grzeję fotowoltaiką. Kocioł nagrzewa CWU tylko od mniej więcej połowy listopada do połowy /końca lutego. Temperatury w domu dół 22'C góra 21,5 'C Nie stosuje żadnego obniżania nocnego Kocioł 25KW z palnikiem 16KW + RCK na kominie Dwa obiegi grzewcze spięte wymiennikiem ciepła. Krótki obieg w układzie otwartym : kocioł - wymiennik i duży obieg w układzie zamkniętym : wymiennik - grzejniki Wszędzie głowice klasyczne na grzejnikach. W ostatnim tygodniu przy tych mrozach czyli w nocy -15 do -20 'C , a w dzień ok - 10 średnia z zasypu wyszła 28-30 kg/ doba razem z CWU ( 250 L kospel pionowy) .Jak nie ma silnych mrozów to spala od 18 kg 22 kg / doba Dom stoi na górce i trochę pizga Palnik działa niecałe dwa sezony , ten jest trzeci . Pełny sezon 2022/23 to u mnie 3,25 tony , drugi obecny sezon 2023/24 szacuję po dotychczasowym zużyciu na 3,2-3,5 t ( pelletu mam kupione na sezon 3,5t i myślę że wystarczy )
-
Tak "PANIK" 😉 No taka kawa z mlekiem bym powiedział 😉 Po wykresie widzę ze około 3 godzin ładuje ci się bufor. Jakiej jest pojemności i na ile wystarcza ? ( ile m2 do ogrzania i jaka temp w domu) U mnie tak to wygląda bez bufora.
-
Komora spalania jest zmniejszona i wyłożona szamotem ( choć jakieś 3 miesiace po założeniu palnika chodził bez tego szamotu i różnicy specjalnej nie było ) Tak to u mnie wygląda. Link do filmu https://youtu.be/IwnPO0hKiF8
-
Generalnie im niższa temp spalin tym wyższa sprawność. Tylko że po przekroczeniu pewnej granicy , trzeba już stosować wentylator wyciągowy spalin ( szczelna komora spalania pracująca na podciśnieniu) Kotły pelletowe Sas potrafią miec spaliny w okolicy 180-200'C.
-
Mój kocioł 25kW , kiedyś z palnikiem na miał (podajnik tłokowy) . Od jakiegoś czasu zamontowany palnik pelletowy 16kW 😉 Przy około 80'C i pracy na mocy max 16KW - temp spalin jest w granicach 95'C ( po czyszczeniu) -105'C ( po miesiącu) Wymiennik poziomy z czterema półkami a na każdej z nich zawirowywacze. Czujnik temp spalin czysty i skalibrowany. W kominie sucho.
-
Dość wysoka temp spalin. U mnie na maksymalnej mocy 16KW jest w okolicy 100'C mierzone w srodku czopucha 10 cm od wyjścia z kotła.
-
No daje do myślenia. W dzisiejszych czasach takie podejście do klienta może szokować. Dla firmy to równia pochyła .
-
Wiesz co , wczoraj pisałem z kimś z Fokusa i dzisiaj otrzymałem przekrój kotła i dane techniczne . Czekam na zdjecia i film.
-
No właśnie, u mnie to samo , trzeci sezon i ...nuda w kotłowni .Ten palnik jest genialny w swej prostocie obsługi i działania. Dziwi mnie to że tak niewiele jest kotłów na rynku z tym palnikiem , ze znanych mi to Ogniwo Eko Pellet , Fokus Pellet i Duopellet . Swoją drogą , ciekawy jest ten kocioł Fokus Pelet.Ma wymiennik pionowy z komorą nawrotową i duży zład wody 137 Litrów, taki zład może działać jak mini bufor ( mała częstotliwośc odpalania kotła jeśli kociol pracuje od histerezy, z pompą co włączoną na stałe) 🙂
-
Jak tam Wasze palniki w tym sezonie ?
-
To samo dzieje się w palnikach pelletowych Venma Comfort, identycznie wypalona (po 3 sezonach) dziura w ruszcie palnika.Palnik Venma jest w naszej rodzinie.Nie polece go nikomu.
-
Palnik Kipi Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników
arthek odpowiedział(a) na temat w Kotły pelletowe
Mam też termostat pokojowy pluma X40 i wykorzystuję go w okresach "przejściowych". Wtedy kocioł odpala od termostatu. W sezonie kiedy temp oscylują wokół zera lub niżej to ustawiam termostat pokojowy tak aby kocioł działał od histerezy. Co do zużycia ( dom i temperatury jak w podpisie) razem z CWU obecnie oscyluje wokół 17-21kg/24h -
Palnik Kipi Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników
arthek odpowiedział(a) na temat w Kotły pelletowe
Ja u siebie ustawiłem zadaną na CO- 67 'C. Sterownik ustawiony w tryb FL i do zadanej idzie pełną mocą. Rozpędem dochodzi do 75'C i sie wygasza . Ponowne rozpalenie przy 42'C I tak w kółko. Kocioł stoi około 2-2,5 godz , rozpala sie średnio 6-7 razy na dobe. Pompa CO chodzi non stop ( próg załączenia - 40'C ) Termostaty na grzejnikach ( nie mam żadnych zaworów 3D/4D) -
Przy obecnych temperaturach jest to pomiędzy 2-3 godziny. Dzięki temu , że pompa CO działa cały czas to woda w instalacji nie jest wychłodzona do temp otoczenia i kocioł zdecydowanie szybciej "wstaje" po tych 2-3 godz "odpoczynku".Podstawa przy takim sterowaniu kotłem to DOBRZE zaizolowany kocioł i rury instalacji CO, aby zminimalizować straty postojowe. Natomiast przy pracy od termostatu pokojowego kiedy zatrzymuje się nie tylko kocioł ale i pompa CO ( po spadku temp w instalacji ponizej progu jej załączania - u mnie 40 'C ) . To po czasie kiedy termostat pokojowy woła : "GOŁ" , kocioł najpierw musi "podnieść " temp wody w całej instalacji i suma sumarum czas pracy kotła jest co najmniej 1,5 raza dłuższy niż w pierwszym przypadku . Temp w pomieszczeniach tez jest wtedy zdecydowanie bardziej stabilna niż przy sterowaniu termostatem pokojowym.
-
Jeśli chodzi o pracę Twojego układu CO to u mnie działa to bardzo podobnie jak u Ciebie , z tym że u mnie kocioł w okresach "przejściowych" pracuje od termostatu pokojowego natomiast jak już na dworze średnia temp < 5'C to działa w oparciu o histereze kotła a nie termostat pokojowy - tak jest dla mnie ekonomicznej. U mnie w zeszłym roku przy większych mrozach ( temp w dzien ~ minus 5-10"C i nocy do minus 20) kocioł nie spalił więcej niż 29 kog pelletu na dobę .Więc przy takim zapotrzebowaniu dobowym na moc , w moim przypadku nawet w większe mrozy jest bez sensu aby 'zmuszać "'go do pracy ciągłej na tak niskiej mocy, sprawnośc średnio dobowa wtedy leci. Dodatkowo jak kocioł działa w oparciu o swoją histerezę ( 42'C -75'C ) a pompa CO tłoczy non-stop wodę na grzejniki , to komfort termiczny w domu jest lepszy jak kocioł i instalacja ( pompa CO ) staje wyłączona termostatem pokojowym.
-
Ograniczając max temp idacą na grzejniki do np 40'C chciałem zwiększyć komfort termiczny w pomieszczeniach ( uniknięcie efektu zimnego grzejnika ) Obecnie grzejnik sterowany termostatem gazowym , zasilany wysoką temperaturą grzeje cyklicznie - krótko ze względu na wysoką temp zasilania . Podając na grzejnik np 40'C będzie grzał dłużej ale niższa temp. Ale może za bardzo jednak kombinuję.....
-
Wymiennik izolujesz aby nie było strat ciepła do otoczenia, po co grzać kotłownię ?
-
Masz rację , będzie cały czas "bujać" zaworem, ze względu na niestabilną temp zasilania. Lepszym rozwiązaniem będzie wstawienie zamiast tradycyjnego zaworu mieszającego 3D , zaworu TERMOSTATYCZNEGO mieszającego 3D np. Afriso ATM 763 1 calowy o zakresie 35 -60'C . Ustawię go sobie na 45'C i będzie git. Ma czas reakcji około 1 s ,więc temp wody zmieszanej na wyjsciu na instalację powinna być cały czas stabilna przez okres "rozładowywania się " mojego "bufora " w postaci kotła. Przypomnę że kocioł nagrzewa się do ~ 75 stopni po czym wygasza i przez okres średnio od 2 do 3 godz oddaje ciepło na instalację i ponownie rozpala się przy 42 'C .
-
Tak , temp nocne i dzienne takie same , bo temp w pomieszczeniach steruja klasyczne głowice termostatyczne gazowe. Kiedyś dawno temu testowałem obniżenie nocne i przekonałem się że w przypadku mojego budynku nie ma to ekonomicznego sensu. Budynek ma dużą akumulacyjność. Palnik działa w trybie FL ( fuzzy logic) i do temp 69 'C idzie na 16 kw potem stopniowo zwalnia i przy 72 'C ma juz 3 kw . Woda idą ca na grzejniki ma aktualna temperaturę kotła czyli od ~ 42 do 70 'C. Chce to zmienić i za wymiennikiem płytowym ( na obiegu grzejnikowym )chcę dać zawór mieszający afriso 3 drogowy aby temp wody na grzejniki sterował sterownik Kotła ( Plum ecomaxTouch 920 ) z pogodówką. Kiedyś jak miałem w tym kotle palnik miałowy z podajnikiem to woda na grzejniki szła max 45-55'C , bo temp na kotle była ustawiona w granicach 55-65'C ( w zależności od tem na zewnątrz) Teraz z palnikiem pelletowym na kotle temp dochodzi do max 75 'C , dlatego myśle o zaworze 3d
-
Sambor na tym forum jest jedną z najbardziej kompetentnych osób w temacie ogrzewania, nie tylko w teorii ale i w praktyce... Co chcesz potwierdzać ? Ja w swojej instalacji od 2008 r mam wymiennik płytowy taki jak ty. U mnie też nie jest do końca prawidłowo podłączony , ale nie chciało mi się tego zmieniać z lenistwa. Po stronie grzejników mam prawidłowo podłączoną pompę do wymiennika - pompa "tłoczy" wodę przez wymiennik, natomiast po stronie kotła pompa u mnie "wyciąga " wodę z wymiennika. Jest wtedy ryzyko wystąpienia zjawiska "kawitacji" cieczy i czasem faktycznie tak się dzieje. Najczęściej występuje to w chwili kiedy mam wysoką temp Co po stronie kotła ( piec dogrzany) i załaczy się dodatkowo pompa ładująca CWU , wtedy woda potrafi nieźle hałasować w wymienniku , az pompa CO zaczyna świrować ( elektroniczna) . Tyle lat z tym żyję i wszystko działa i instalacja grzeje, dlatego nie zmieniam. Przy wymienniku najważniejsze aby obiegi były podłączone przeciwprądowo , wtedy strata na wymienniku jest najmniejsza. Poza tym na Twoim miejscu ja bym go zaizolował jakimś styropianem chociażby.
-
U mnie średnia z 8 ostatnich dni to 22,5 kg / 24 h W domu w miarę stabilne 21,5 'C . U mnie kocioł robi za mały bufor - pojemność wodna 100 L Kocioł pracuje od histerezy na zasadzie : grzanie -postój , pompa CO działa non-stop, temp w pomieszczeniach pilnują termostaty na grzejnikach. Temp CO ustawiona na 69'C , histereza 26 'C . Odpala się przy 43'C w instalacji i w ciągu około 30-45 minut nagrzewa się do 75'C .|Po dogrzaniu stoi około ~ 2,5 godz ( pompa CO działa cały czas - 24h/dobę ) i przy 43 'C znów się rozpala. Około 8 rozpaleń na dobę.
-
Palnik Kipi Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników
arthek odpowiedział(a) na temat w Kotły pelletowe
Myślisz,że stała temp w domu 24" jest dobra dla zdrowia ? Im wyższa temp tym bardzie suche powietrze. -
Dragon 24 kW Zbyt duże spalanie pelletu - prośba o poradę
arthek odpowiedział(a) na MoniHar temat w Kotły pelletowe
Napisz jeszcze jak zaizolowany jest dom ( ściany , dach itp) -
EcoNet - wolne działanie, jak u Was działa
arthek odpowiedział(a) na Mcgiwer temat w Kotły pelletowe
Producent daje lekko do zrozumienia ,że program jest darmowy i w związku z tym darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda. Żeby się nie okazało ,że jak zacznie działać poprawnie to pojawi się również abonamet... Wolę tak jak jest 😉