Skocz do zawartości

wonski

Stały forumowicz
  • Postów

    179
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Treść opublikowana przez wonski

  1. To po co palić pelletem jak jest po taniości drzewo? Kupujesz jakiegoś Atmosa czy na bogato Windhagera i palisz jak masz dostęp taniego drzewa .Co do cen pelletu to myślę że od czasów pandemii gdzie był po 3tysie ceny na tyle spadły że to raczej nie wróci (w zeszłym roku kupiłem Barlinka za 1200zl).
  2. Sorry ale ja jakoś nie rozumiemy koncepcji rusztu awaryjnego "w razie w",albo kupujesz nowoczesny kocioł na pellet z pełną automatykom,separacja popiołu,pionowym wymiennikiem (i innymi gadżetami) i zapominasz że masz piec do tego "w razie w" jakiejś awarii prądu zasilacz awaryjny i masz z głowy.Lub piec na zagazowane drewno i to samo,dobry piec ,zasilacz awaryjny i też masz z głowy.Szukanie i rzeźbienie jakiś dodatkowych ruszt w nowych piecach (które i tak większość to konstrukcję pamiętające ekogroszek) dla mnie to totalnie bez sensu i później płacz że coś poszło nie tak i serwis nie uzna gwarancji lub kupowanie tych pseudo hybryd które jak przyglądałem się konstrukcyjnie to paździerze z przed 15 lat(sam miałem lata temu klimosza ling Duo z rusztem awaryjnym i palenie drewnem to była mordęga)
  3. Na takie mieszkanie to faktycznie coś małego np. polecana Lidia Compact (mały fajny kociołek z prostym sterowaniem i wbudowaną hydrauliką)do tego jakieś głowice elektroniczne na grzejniki do sterowania temp.w każdym pomieszczeniu i spali ci tak myślę z max.2-3 tony(pellet to całkiem inne palenie niż ekogroszkiem czy smieciuchen tutaj jak pomieszczenie się nagrzeje to głowice ci zamkną obieg i piec dojdzie do zadanej i się wyłączy a potem sam się rozpali jak się schłodzi do temp. jaką mu ustawisz).Nie opisałeś czy są same grzejniki czy też jakąś podłogówka ,jeśli grzejniki to starczy ci taki piec z wbudowaną hydraulika a jak masz mieszane podłoga /grzejniki to jaszcze przydałaby się jakaś grupa pompowa z sprzęgłem i coś do sterowania (zawór 4 drożny, strefowy do cwu)Bufor u ciebie nawet nie proponuję bo widzę że z miejscem to tak ubogo.
  4. Z mojej strony mogę ci powiedzieć że to nawet jest nie dobry ale bardzo dobry kocioł,mam go drugi sezon grzewczy i złego słowa o nim nie mogę powiedzieć. Oczywiscie na początku zawsze są jakieś problemy związane z dobraniem ustawień w stosunku do danego budynku,jego instalacji i nauczeniu się kompletnej obsługi kotła (oczywiście jeśli chcemy zagłębić się bardziej w jego sterownik i obsługę,bo tak naprawde 99% użytkowników po pierwszej konfiguracji i ustawieniu przez serwis nawet nie zagląda do opcji dystrybutora ) .Zaletą tego pieca na pewno jest jego zaawansowanie techniczne i bezobsługowość (wsypujesz pellet raz na jakiś czas,co parę ton wynosisz popiół i tyle co masz do roboty).Dla mnie to był strzał w dziesiątkę i mogę go z czystym sumieniem polecić,nie ma jakiś większych z nim problemów (oczywiście zawsze się jakieś zdarzą) a jak coś wyskoczy to dystrybutor jak i koledzy na forum zawsze pomogą.Jak masz jakieś inne pytania to najlepiej żeby nie zaśmiecać forum pytaj na priv.Pozdrawiam
  5. O to fajnie i widzę że nie ma większego problemu gdyby coś poszło a faktycznie pan Tomasz spoko gość i zawsze pomoże jak coś potrzeba ogarnąć a człowiek się nie zna a i wybawieniem jest Stokercloud bo chyba wszystkie piece i ich konfiguracją leżą u nich na serweach.Moj piec jest z września 2023 roku i jak na początku poszła mi sonda lambda(chyba od początku była trefna) tak do tej pory mam spokój i wszystko śmiga.Daj znać jak tam ogarniesz sondę i czy wszystko śmiga.
  6. Piec jeszcze na gwarancji czy już po(ewentualnie ile kosztował sterownik)i mieli w Enecom go na miejscu czy musiałeś coś czekać? Bo tak patrzę na forum że padają sondy(u mnie na samym początku) i teraz sterowniki to trochę strach choć dobrze że Enecom szybko reaguję (i osobiście mam do nich nie daleko jakby coś padło).Daj znać co dalej z sondą i jak sobie poradziłeś z konfiguracją/instalacją nowego sterownika i tej sondy.
  7. Ech, teraz jak bym budował chatę to by człowiek był mądrzejszy ale prawie 20 lat temu jak budowałem to człowiek nie myślał o pellecie,rekuperacji,ociepleniu super materiałami,pasywnych oknach itd.,brałem co było tańsze bo budżet był słaby a mieszkać człowiek chciał jak najszybciej na swoim😁.Teraz niestety po tylu latach jedynie coś się poprawia, likwiduję mostki i kombinuje z instalacją żeby lepiej to funkcjonowało ale jak dla mnie i tak nie jest źle.W stosunku do wcześniejszego pieca na ekogroszek jaki miałem teraz to i tak jest bajka.
  8. U mnie ogrzewam ok. 140m w domu ocieplonym 15cm styropianem ale jest trochę mostków a i cały dom ma ok. 400m gdzie parter i 2 piętro nie ogrzewane(czasami jak już spadnie poniżej 10 stopni to włącza się obieg na dogrzanie) i spalam niecałe 4 tony na sezon.Tmperatura u mnie średnio ok 22 stopnie i też mam system mieszany 70/30 grzejniki i podłogowa ,jak widzę że czasami na necie ludzie chwalą się że spalili 1,5 czy 2 tony przez sezon to chyba w domu temp.19 stopni i jeszcze przez pół dnia piec wyłączony .Matematyki nie oszukamy a i co byśmy robili i jak nie ustawiali pieca wydaje mi się że te 4 tony na taki domek 150m to dobry wynik.
  9. Co do kalibracji to faktycznie też kiedyś próbowałem ją skalibrować z tej instrukcji co jest na forum i wyszło mi tyle co miałem na początku (ok.100). Jak rozmawiałem z chłopakami na serwisie to niby one się same kalibrują, i faktycznie zauważyłem że czasami w zdarzeniach mam że przeskakuję na 120 i potem wraca na 100(nie wiem od czego to zależy i czy sama dobiera sobie dobiera parametry) .Mi sonda padła dosyć szybko ale chyba coś było z nią nie tak od początku ponieważ nie mogłem ustawić tlenów tak żeby oscylowały w granicach 100 tylko wszystkie bujały się ponad 200.Teraz po wymianie od roku nic się nie dzieję a parametry tlenu wszystkie ładnie około 100. Ciężko mi powiedzieć jak się wymienia sondę bo serwis to u mnie robił .Fotodioda tylko do sterowania płomieniem
  10. Spokojnie najprawdopodobniej poszła sonda i nic z tym nie zrobisz(żadna kalibracja nie pomoże jeśli sonda zdechła),wyłącz sondę ,sterownie płomieniem na fotodiodę i będzie śmigać.Jutro zadzwoń do Pelletexpert do przyślą nową.Też jakiś czas temu tak miałem i piec chodził ok. przez miesiąc bo i tak chłopaki z Enecomu mieli wpaść na serwis to mi się nie spieszyło a piec chodził normalnie(tylko to było wiosną więc tylko dogrzewałem chatę). Kiedyś w jednej serii była tylko sonda bez fotodiody no to wtedy jest problem.
  11. Raczej z tą korekcją pelletu to powinno się ustawić 10% mniej i teoretycznie służy to tylko do prawidłowego (mniej więcej) wyswietlania przez sterownik zużycie pelletu ale to taki trochę pić na wodę i osobiście testowałem to kilka razy w stosunku do rzeczywistego zużycia i tyle o ile się to zgadza.Co do opcji Trip to możesz sobie ustawić np.Trip 1 na początku sezonu grzewczego ile ci zje przez np. rok a Trip 2 np. całościowo ci leci.Sa to takie powiedzmy międzyczasy zużycia pelletu przez jakiś okres gdzie sam możesz to sobie ustawić i wtedy należy (tak mi się wydaje)przy każdym zasypie wklepac w Pojemność zasobnika ile się wsypalo.Instrukcja niestety jest jaka jest i raczej z tymi opcjami zaawansowanymi musimy radzić sobie sami na forum bo wydaje mi się że producent stwierdził że piec jest na tyle bezobsługowy że nie trzeba zaglądać do opcji dystrybutora.I tak na prawdę 99% użytkowników tak robi i tylko te parę osób na forum coś tam grzebie żeby poznać dokładnie sprzęt który ma w kotłowni 😁
  12. O matko co za ceny za piec pamiętający konstrukcyjnie ekogroszkowiec z przed 20 lat z wsadzonym palnikiem na pellet .Ja rok temu za Duński supernowoczesny,w pełni zautomatyzowany piec(Rtb Feniks) ,trzy obiegi grzewcze(grupy pompowe),i pełen osprzęt(zawory,ATV, strefowy itd.),robocizna,zamknięcie instalacji dałem 32 tyś.
  13. U ciebie na taki mały metraż to raczej szukał bym kotła z wbudowaną hydrauliką (np.Lidia Compact,Kepo czy Mcz Red)i nie bawił bym się w jakąś zaawansowane rozwiązania bo nie ma to sensu. Kocioł ma mieć jak najlepszą modulację na małych mocach,bliski ,szybki serwis(jakby co), prostotę obsługi i dostępność części od ręki.Te wszystkie wynalazki od lokalnych producentów to żeby nie było tak jak kiedyś piece z Pleszewa produkowane co drugi dom i jak coś poszło to czekasz tygodnie na serwis .Te kotły o małej mocy 8-10 kw to najpierw jak coś wybierzesz to zobacz czy są na liście Zum bo pomimo 5 klasy mogą nie łapać się na dofinansowanie.Jak wysłałeś zapytania do Pulawiaka to gościu wie co robi i na pewno ci dobrze doradzi a jak masz blisko do Sopotu to faktycznie też polecam Enecom (u mnie robili Duńskiego Rtb Feniksa i nie mam żadnych zastrzeżeń choć instalacja o wiele bardziej rozbudowana ) Jak dla mnie to chyba nr.1 to Lidia Compact ,mały bezproblemowy z wbudowaną hydrauliką i ogólne bardzo polecany na forum
  14. Widzę że masz duże przestoje bez palenia a takie granulki są jak się często rozpala, widzę że palisz lavą więc pellet ok.(Chociaż stracił jakiś czas temu certyfikaty),jaki masz wysoki komin o jakiej średnicy i jest zamontowany regulator ciągu? Najpierw pobawił bym się dmuchawą i wyregulował korekcję na małej mocy bo coś masz wysokie parametry, popalił parę dni ciągle i wtedy zobaczył jaki jest popiół ewentualnie jeszcze skalibrował sonde(jest w tym wątku instrukcja)Zobacz od strony 15 tego wątku jest parę osób co miało podobny popiół,osobiście na początku też miałem podobnie ale jak zacząłem palić cały czas to już tych granulek jest mało ale zawsze coś się zdarzy jak czyści dmuchawą to niedopalony pellet też wydmucha(no i też miałem wymienianą sonde bo padła)Ps. coś ci dzisiaj jak patrzyłem na twój piec to trochę fotodioda szalała i włączała się stabilizacja płomienia jesteś pewny że zmniejszając moc na 1 kw przy tym pellecie nie dzieje się to z popiołem co masz teraz bo jak przejrzałem wykresy to lecisz często na małych mocach i tu może być pies pogrzebany że popiół wygląda jak wygląda.
  15. Może to spowoduję że producenci wreszcie zaprojektują piece pod pellet a nie wałkują stare wymienniki pamiętające ekogroszkowce z przed 15 lat dodając palniki na pellet.Jak oglądam nowe rozwiązania np. Austriackie , Włoskie czy Duńskie to tam widać że od początku projektowali tylko pod te paliwo ale u nas zawsze lepiej pójść na łatwiznę i klepać to samo przez 20 lat ubierając w ładne ciuszki i dać naklejke 5 klasy
  16. W dobrych cenach Sas BIO COMPACT ,palnik spalający nawet gorszej jakości pellet,dosyć prosta konstrukcja na sterowniku Techa i dobrze współpracuje z buforami.Zobacz na YouTube jest gościu z pod Koszalina(Karluk Hydro) który bardzo dobrze ją ogarnia i pokazuje co i jak.
  17. I tu jest najważniejsza sprawa,szybki,bliski i bezproblemowy serwis.Nic ci nie da że kupisz super polecany piec jak w razie jakiejś awarii będziesz czekał parę tygodni na część czy sam serwis żeby łaskawie przyjechał.Jest na forum parę tematów na temat serwisów i wcale nie wygląda to tak różowo jak mówią producenci/dystrybutorzy ,no i trzeba w większości przypadków ich wezwać (oczywiście odpłatnie)do pierwszego uruchomienia żeby była jakakolwiek gwarancja
  18. Sam mieszkam w Pomorskim i instalowałem u siebie Duńskiego Rtb Feniksa taki pełen automat i brałem firmę Enecom z Sopotu (notabene główny dystrybutor tych piecy na Polskę) mogę chłopaków polecić bo robotę zrobili wzorowo a i cena przyzwoita . Też instalują inne piece i pompy
  19. Na twoim miejscu wybór pieca to zostawił bym na koniec,najpierw zastanowił bym się jak ma wyglądać instalacja.Czy chcesz bufor czy może sprzęgło ,zawór 4d,jakiś zawór strefowy na cwu itp,jak wygląda komin czy nie trzeba wkładu z kwasiaka. Piszesz że stara instalacja to trzeba by ogarnąć same sterowanie na grzejnikach(głowice,jakiś termostat lub może coś ze Smart Home).Najlepiej skonsultować się z jakimś dobrym hydraulikiem żeby na miejscu doradził co i jak.Co do pieca to też musisz się zastanowić czy chcesz coś bardziej zautomatyzowanego np. automatyczn czyszczenie sprężarką z separatorem popiołu(wynosisz pojemnik z popiołem raz na 2-3 tony czyscisz piec/palnik 1/2 razy na sezon) czy sonda lambda przy której sterownik dobiera optymalne parametry spalania(minus to do tych piecy musi byc dobry pellet).A może coś z prostszego ale wymagającego czestrzego zajmowania się piecem i spalający gorszy jakosciowo pellet. Najważniejsze to i tak są finanse jakie chcesz przeznaczyć na tą inwestycję bo wiem po sobie że jak liczyłem na początku to i tak na koniec wyszło sporo więcej a te 20kw jak liczysz to moim zdaniem na ten metraż o wiele za dużo starczy piec max 15kw z przyzwoitą modulacją. Zautomatyzowane piece polecam Winghager,Rtb, Edilkamin,Mcz Red (ale cena niestety duża) a tak naprawdę nasze Polskie co wybierzesz to w większości opierają się na tych samych sterownikach Techa czy Pluma i kilku rodzai palników.
  20. Ma może ktoś z was ten czujnik temperatury od NBE i go używa? Interesuję mnie kwestia ustawienia histerezy gdy po wyłączeniu przez ustawienie pogodowki ponownie ma się włączyć. Testowałem go jakiś czas i prawidłowo wyłączał piec po dojściu do zadanej ale już włączał ponownie piec różnie (czasami o 0.5 stopnia a czasami po 1.5) i nie za bardzo wiem jak to ustawić i gdzie się można dokopać do tych opcji
  21. Jeśli cena jest do przełknięcia to raczej nic lepszego niż Lidia Compact mini w tym budżecie nie dostaniesz . Reszta z wbudowana hydrauliką to niestety większe rozmiary ,wyższa lub o wiele wyższa cena i jest tego trochę na rynku(np.Heiztechnik, MCZ RED ,Kepo itp.). Widzę że pojawił się w temacie Puławiak wiec zapytaj go co by ci polecił ,doradza na forum i montuję w całym kraju wiec najlepiej będzie wiedział co u ciebie się sprawdzi.
  22. Jak na takie małe pomieszczenie to coś z wbudowaną hydrauliką,ogólnie dużo ludzi na forum poleca Lidię Compact Mini a co do tego Ferroli to raczej jeden z bardziej odradzanych piecy.Jak budrzet by pozwolił (niestety dużo kosztuję)to jest na rynku coś takiego jak piec Hevo ,palleciak ale wielkością jak piec na gaz ,wiszący z pneumatycznym systemem pobierania pelletu bezpośrednio z worka(bez zasobnika), pełną automatyką i wbudowaną hydrauliką.
  23. Zgadza się najwięcej jest tych gródek jak się rozpala ,przy ciągłym paleniu u mnie minimalne ilości.Teraz jak palę w harmonogramie z przerwami to mam coś takiego.
  24. Ostatnio widziałem coś ciekawego do dużych powierzchni, nagrzewnicę na pellet Air Heater RTB AIR 30.Ciekawa bezobsługowa konstrukcja z automatycznym odpopielaniem i fajnym sterowaniem.
  25. W pewnym sensie instalator miał rację,po co się wbijać w bufor jak sprzęgło rozdzielacz da spokojnie radę a to są jednak mniejsze koszty.Piec jaki wybrałeś to typowy ekogroszkowiec z dodanym palnikiem na pellet i tu nie ma jakiejś większej filozofii obsługi w stosunku do o wiele nowszych konstrukcji (Włoskich,Austriackich, Duńskich czy nawet pojawiających się Polskich) które były projektowane tylko pod pellet.Osobiście wolałby zainwestować w jakiś fajny system sterowania tym wszystkim(może jakiś smart dom z głowicami i termostatami sterującymi temp.w pomieszczeniach,parę dodatkowych czujnikow) niż bawić się w bufor.Mnie zawsze zastanawiało że nigdzie na YouTube czy u producentów kotłów nie ma informacji jak piec zachowuję się grzejąc przez jakiś czas z pełną mocą i jaki ma to wpływ na sam piec bo przecież sama idea pieców na pellet to dobra modulacja i dostosowywanie się pieca do potrzeb cieplnych budynku (użytkownika).Sam bufor jak mówisz te max 400l też może być za mały żeby na tym metrażu piec włączał ci się raz na dobę (ale trzeba by się pytać ludzi którzy już w tym siedzą)a te wszystkie filmiki z YouTube to tak bardziej ostatnio widzę że jest duże ciśnienie na montaż buforu (czy trzeba czy nie) no ale cóż kasa musi się zgadzać.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.