Skocz do zawartości

darek1120

Forumowicz
  • Postów

    14
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez darek1120

  1. Czy na powrocie w kotle masz filtr? Jeżeli tak to do niego zajrzyj i przeczyść go. (pamietaj o zakreceniu zaworów znajdujacych sie za i przed filtrem, lub spuszczeniu cisnienia w c.o.) Filtr wygląda tak: http://allegro.pl/filtr-siatkowy-osadnikowy-3-4-dn20-do-wody-c-o-i2059956509.html
  2. Ok zgadzam sie że instalacja wykonana według projektu wykonanego z wyliczeń z obowiazujących norm jest sprawniejsza od takiej zbudowanej "na oko", ale zbudowałem juz wieksze instalacje (kieruję sie swoimi zasadami, nie dopieram nic na oko) i od kilku lat dzialają poprawnie. Dla przykładu miesiąc temu wezwał mnie klient bo nie grzał mu jeden grzejnik. Przeczysciłem filtr, wszystko jest ok. A instalacja wygląda nastepująco: dół podłogówka 130m2 (zestaw mieszajacy z pompą), 4 grzejniki na odzielnym rozdzielaczu, góra 14 grzejników). Instalacje zrobiłem tak jak zawsze, fi 25 do rozdzielaczy, bez żadnych sprzegieł hydraulicznych, na każdym termostacie przepływ ustawiony na "N". Wszystko działa jak należy. Co do tej instalacji z problemami, nastawami wstepnymi tez kreciłem. Efekt był taki że dopiero gdy na piętrze nastawiłem wszystkie na "1" grzejniki dół zaczynały grzac przy czym grzejniki góra już nie grzały prawie wcale! Dlatego sądze że wina nie lezy w kwestii dobrania przepływów, sprzegła hydraulicznego itp. Czy przychodzi komus cos jeszcze do głowy?
  3. grzejnikowy parter.jpg oraz http://wyslijto.pl/files/pre_download/a6tb4sdrqf
  4. Dołączam zdjecia rozdzielaczy na parterze:
  5. Zawsze robie instalacje w taki sposób i nigdy nie ma problemów. Przepływów nigdy nie mierze (nie miałem takiej potrzeby-jak to sie robi?) zawsze pompy daje na ostatni bieg, na grzejnikach pełne przepływy, na rozdzielaczu podłogowym ustawiam mniej wiecej równe przepływy (petle staram sie robic równej dłogości). Zawsze wszystko bezproblemowo gra. A w tej instalacji, gdy wszystkie 3 rozdzielacze mam otwarte, grzejniki na parterze nie grzeją, jedynie belka powrotna na rozdzielaczu robi sie lekko ciepła, reszta instalacji grzeje dobrze. Gdy zamykam rozdzielacz od podłogówki grzejniki na parterze grzeją dobrze. Tak samo jest gdy zamykam rozdzielacz na I piętrze a podłogowy jest otwarty. Kocioł gazowy kondesacyjny Junkers 22 kw. Dołożyłem zawory zwrotne jak na zdjęciu, nic nie dały. Mi to wygląda na to ze pompa traci na czyms moc podawania ciepła na instalacje, myslałem ze może zawór trójdrogowy w kotle (kocioł z zasobnikiem) sie zaciął w położeniu środkowym lub może zawór (nie pamietam nazwy- to jest takie zabezpieczenie gdyby ktoś zamknął zawór na kotle podczas jego pracy to pod wpływem cisnienia jakie wytwarza pompa w kotle otwiera sie mały obieg, ażeby pompa miała gdzie ganiac wode) zabezpieczajacy pompę. Serwisant był, twierdzi ze z kotłem wszystko jest ok. Kazał szukac przyczyny w instalacji.
  6. Witajciem mam problem z inastalacja jak na schemacie. Gdy rozdzielacz 3 (podłogowy) mam zakrecony wszystkie grzejniki grzeja dobrze (i góra i dół włacznie z podłogówką z RTL na rozdzielaczu2)-kocioł ma 60 stopni rozdzielacz 1 na zasilaniu 57 stopni rozdzielacz 2 tak samo). Gdy otwieram zawory od rozdzielacza 3 robi sie problem, podłogówka na tym rozdzielaczu ma taka temp jaka ustawimy na termostacie ale w rozdzielaczu 2 (który jest od razu nad rozdzielaczem 3) powrót robi sie cieplejszy od zasilania (odpowiednio wtedy spadaja temperatury na nim: zasilanie ok 27st powrót ok 35). Gdy znów zamykam podłogówke grzejniki wszystklie (i rozdzielacza 1 i 2 wracają do normy-zasilanie 57 st. powrót 47). Do dzis nie było zwrotnego na rozdzielaczu 3(nigdy nie instalowałem i nigdy nie było problemów), zanistalowałem go w takiej kolejsnosci jak podpisałem- nie musiałem spuszczac wody z instalacji ale ta kolejnosc nie ma wpływu. Przez 3h było oka ale o 19 klient zadzwonił ze jest jak dawniej.... (podłogówka ok ale grzejniki na dole żle grzeja) Filtr dzis czyściłem, był straaaaaasznie zabity choc instalacja ma niecały rok. Jutro jak zajade od razu go sprawdze. Problem jest na tyle powazny że we wtorek (za 3 dni) bedzie robiona spaecjalna posadzka, w pomieszczeniach MUSI wtedy byc 22 stC aktualnie jest ok 15. Prosze o szybkie o konkretne odpowiedzi :)
  7. W pierwszej kolejnosci sprawdz i przeczysc filtr przed pompą c.o.. Napisz czy pomoglo (pomaga w 95%przypadkow)
  8. Raczej bez kucia sie nie obedzie... Spróbuj jeszcze w jakis magiczny sposob rure zasilająca grzejniki podlaczyc pod wodociag a powrotna w kanalizacje. Zamknij wejscie w kociol, oraz grzejniki które nie sa zapowietrzone. Pusc pełne cisnienie z wodociagu na jakas minute. W miedzyczasie odpowietrz grzejnik recznym odpowietrznikiem. Przy takim cisnieniu powinno przepchnac powietrze. Pamietaj ze na instalacji co sa zawory bezpieczenstwa 3bar a wpuscisz wieksze wiec trzeba popatrzec co pozamykac.
  9. Przekrecenie pompy nie ma wpływu na grzanie lecz na zywotnosc pompy. W tamtym polożeniu szybko by Ci sie łożyska rozlecialy. Czy ten al-pex połączony na skrecane zaciski idzie do naczynka zabezpieczającego?? Jeżeli tak to to odejście musi byc przed pompą a nie za nią. Najprawdopodobniej przez to Ci tak slabo grzeje. Swoja droga to powinno byc zrobione w miedzi lub stali a nie pexie. Przekrój rury wewnatrz minimum 22mm a najlepiej 28 lub 32. Mozesz takze jeszcze bardziej przykrecic zawor odchodzący na bojler tak aby minimalnie puszczał (ten co masz w połowie otwarty). Ps. bez zaworu 3d ochraniającego powrot przed zbyt niską temperatura kociol bedzie Ci sie pocil w wyniku czego skoroduje i wyrzucisz go za 5-8lat
  10. Rozumiem ze grot strzałki na pompie jest zwrocony w gore? Przenies czujnik od głowicy termostatycznej na górna belke i napisz czy pomoglo. Pamietaj o bezwładnosci podłogówki (od razu efektu nie bedzie).
  11. Witam, mam problem, u klienta zmieniłem (zainstalowałem obok weglowego) kocioł kondensacyjny de dietrich (hydraulicznie wszystko prawidłowo, zawory zwrotne itp itd dane) Wszysko pracuje prawie dobrze, otóż doły grzejników są niedogrzane (tylko w najmniejszym grzejnikach doł ma prawidłową temperature). Filtr przed kotłem czysty, wszystko odpowietrzone. Instalacja na rodzielaczach, grzejniki aluminiowe, zawory z regulacja przepływu (NIE termostatyczne, przy otwarciu mają pełne przepływy). Mi przychodzi na myśl tylko to że trzeba założyc termostaty (gdzie juz sa kryzowane przepływy) lub pompa w kotle jest za słaba (kocioł nowy, właściciel od razu zauwazył ze doły chłodniejsze, na starym kotle wszystko było ok). Czy wymiana na termostatyczne pomoże na 100%? Nie chce klienta narazić na dodatkowe koszta ;/
  12. Prawo budowlane zezwala podlączy kocioł stałopalny w zamknietej instalacji jezeli jest wyposazona w dodatkowe urzadzenie schladzające (z reeguły zawor zabezpieczajacy termostatyczny-w przypadku przekroczenia 95 stopni dopuszcza on zimna wode z wodociagu a nadmiar wody wyrzuca do podlaczonej kanalizacji). Ty praktycznie na pewno masz tylko zawór zabezpieczajacy sprezynkowy wyrzucający wode przy wzroscie ciśnienia (sprawdz czy zalożone masz 1,5bar!!!! Ostatnio naprawiałem instalacje gdzie ktos załozyl zawór 8 bar!!!!!! Pekł kociol i tylko jeden lut na miedzi). Duzo osób zamyka instalacje w taki sposob jak masz Ty jednak sobie bym tak nie zrobił. W naczynku szybko pęka przepona, zawor z biegiem czasu potrafi sie zacinac. Nawet jak zamontujesz zawór zabezpieczajacy termostatyczny, co bedzie jak sie zatnie? I jak pierwszy peknie grzejnik przy którym bedzie dziecko? A wiesz ze poparzenie para jest o wiele gorsze niz wrzatkiem... Naczynko prawidlowo zamontowane jest najlepszym zabezpieczeniem (trzeba pamietac aby zamontowac wmiejscu gdzie nie zamarźnie-nie wiem czy xdobre ocieplenie wytrzyma nasze osiagane ostatniej zimy -30..... Wybor nalezy do Ciebie.... Co do pompy, najlepiej byloby zwiekszyc rozmiar rur, przy montazu pompy jest duze prawdopodobienstwo ze woda bedzie sobie krazyc tam gdzie jest latwiej, wiec na tych rurkach tez grzejnik moze słabiej grzac jak równiez i z innymi moga byc problemy... Zeby pompa spelnila role trzeba by przykryzowac grzejniki.
  13. Pomysł może i znakomity i bardzo ciekawy ale po co sobie utrudniac życie? Robisz normalna weżownice w alu pexie, bat zasilający podlączasz bezposrednio w rure zasilająca c.o. (warto dac zwykly odcinacz grzejnikowy) a na powrocie dajesz zawór termostatyczny typu RTL. W kazdej chwili glowica zmieniasz sobie temperature lub calkowicie wyłączasz grzanie. Takie rozwiązanie można stosowac do 17m2 (u siebie zrobilem salon i kuchnie 35m2-dziala aczkolwiek czuc gdzie idzie bat zasilajacy a gdzie powrotny).
  14. a sprawdzałes czy masz powietrze w naczynku przeponowym? Membrany czasem bardzo szybko pękają
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.