Nie mam gazu, wszystko z gniazdka.
Taryfa G11, 3 osoby.
Przez 12 m-cy 4600 kwh, indukcja, 2 kompy po 10-12h, zmywarka 2 razy na dobę, pranie (chyba codziennie), w okresie zimowym 3 pompy 24 h + 1 cwu, woda ze studni głębinowej 1,3 kw, płukanie filtra co 3 dni, POŚ 24h - dmuchawa, w całym domu żarówki led.
Czy już czas na rozmyślania o PV?
chodzi mi o to, że można na tym daszku, który jest nad palnikiem położyć płytę szamotową, tak aby przedłużyć daszek. niewielkim kosztem może być czyściej w środku kotła
jest duża szansa że faktycznie trafiłeś na miał z ziemowita, źródła podają kaloryczność na poziomie 24 Mj, ale z własnego doświadczenia wiem że jest mocniejszy. do ciekawostek należy też fakt, że rodacy często sprzedają jako groszko - miał, ale przy takiej nazwie cena idzie do góry :lol: analogiczna sytuacja była też z miałem w kl 25 z piasta
PS. krzysbiker aż prosi się aby na górę palnika położyć jakąś ceramikę, tak aby płomień na niej się kończył
loren, może paliwo jakieś kiepskie, jak możesz to wklei zdjęcie tego miału, piast w kl 23 jest popularnym paliwem i na składach piast nie zawsze jest piastem. jeśli planujesz przejść na miał, to proponuję wybrać taki aby było jak najwięcej grubej frakcji i jak najmniej pyłu. jak już taki będziesz miał, to zabawę zacznij od ustawień ręcznych, np 3 sek podawanie, 40 sek przerwy i dmuchawa ok 40-45 % ( do właściwego ustawienia) takie nastawy na cwu wystarczą. jak szukasz opału na zimę, a obawiasz się że kocioł nie da rady uzyskać mocy, to dajesz 5 sek podawanie, 25 sek przerwy, dmuchawa do ustawienia. jak na takich parametrach miał się ładnie pali i nie ma spieków i innych potworków lub występują na akceptowanym poziomie to w każdą zimę kocioł osiągnie zadaną.
generalnie jest taka zasada że przy miale że kaloryczność miału jest na 2 planie, na 1 jest jak się pali. jesteś ze śląska to nic innego jak kupujesz po 25-50 kg na różnych składach i sprawdzasz który najbardziej Ci odpowiada
bajabongo daj sobie spokój z takim podgrzewaniem basenu, który stoi na ziemi. Co prawda to jest mały basen, ale w taki sposób nie zagrzejesz w nim wody. Trzeba poczekać aż noce będą ciepłe i dni słoneczne, kupić solar plastikowy, one są z poliwęglany komorowego, np 6m2. Dodatkowa sprawa to jaki masz filtr, bo jak na wkłady 10 cali to ta pompka nie przepchnie wody przez taki solar, musi być mocniejsza z filtrem piaskowym lub najtańsza pompka z ciastoramy i jakiś prymitywny sterownik z temp włączania pompy.
takie podgrzewacze sprawdzają się w basenach wkopywanych z ociepleniem dna i ścian, na górę dajesz folię bombelkową lub zadaszenie z poliwęglanu, wtedy to ma sens ekonomiczny i komfort użytkowania
maniek76, skoro stawiasz pytania retoryczne tzn nie chcesz uzyskać na nie odpowiedzi, bo ..... i teraz nie wiem czy kolejne też są dla Ciebie retoryczne?
co do rbr`a, zwróć jeszcze raz swoją uwagę jak jest zbudowany wymiennik, czy tylko jest wymiennik pionowy?
A ten sterownik dostałeś od producenta kotła gratis? w ramach przeprosin. Podejrzewam że nie, była to Twoja własna inwestycja, która była spowodowana konsekwencjami rusztu wodnego. To jak to jest z tym rusztem wodnym, pomaga czy przeszkadza?
maniek76, jakby zachowywał się kocioł w Twoim przypadku gdyby tego rusztu tam nie było?
domelo27, to są Twoje wybory, a błąd w temacie się niepotrzebnie wkradł i za to przepraszać mnie nie musisz, po prostu wyraziłem swoją opinię nt. rusztu wodnego, i tyle.