Owszem ... Ale Kolega wstawił zawór 3d między bufor a dwie ? pompy to zmienia sprawę.
( bo widzę w sumie 6 , jak wszystkie na max obr. to jest 6x45W=270W razy 24h = około 6,48 kWh razy 30dni 194,4 kWh To jakieś 200złotych na miesiąc )
Wprowadziłeś wszystkich w błąd rysując schemat a podłączając inaczej.
Ładowanie jak i rozładowanie bufora idzie tymi samymi rurami ( 2T ) - to po co jest tam ZAWÓR ZWROTNY ( ten od bufora ) . Raz podajesz gorącą wodę z kominka następnie (po wygaszeniu ognia i wyłączeniu pompki od wymiennika) odbierasz do instalacji. Woda płynie w dwóch kierunkach naprzemiennie , lub stoi w miejscu (tak samo ten zawór z sitkiem nie tam...). Było by podłączone jak na schemacie ( 4T ) to wtedy zawór by nie przeszkadzał .
Dwa pompy obiegowe zasilające podłogówkę łączy się przez sprzęgła i każda powinna mieć własny zawór mieszający ( wtedy pompy nie walczą o wodę ).
Na wodzie kotłowej nie , ale na wodzie użytkowej tak . Jeszcze zawór ograniczający ciśnienie na wlocie wody z sieci . Wymagają tego producenci zbiorników CWU do gwarancji
Dzięki.
Jak najbardziej obsługuje
https://www.home-assistant.io/integrations/modbus/
a postawiony na starym terminalu Dell Wyse Z90D7 z Linuksem Debian ( dostęp zdalny przez przeglądarkę). Będzie czas to spróbuje ogarnąć , może się uda .
Wiem co to modbus (oczywiście jako laik ) zorientowałem się gdzie podłączyć ale pewności nie miałem . Bardziej chodziło mi o przejściówkę na RJ45 - jest dedykowane od midei ale do klimy ( CCM18(Modbus) Midea Carrier MDV Multi line) . Myślę podpiąć odczyt tęperatur do home assistant i niewiem dokonca jak.
Jako posiadacz pompy z tej samej stajni potwierdzam , ekstremalnie co 45min . zależy od wilgoci . Ale jak sucho to i dwa tygodnie bez mimo temperatury koło zera.
Możesz powiedzieć coś więcej - (gdzie , jak , czym?)
W tym układzie najważniejsze jest zrównanie przepływu ( wydajności pomp obiegowych ) inaczej będzie działał jak 4T . Na wykresie temperatur ( z mojej pompy ) widać różnicę. W pierwszej części jest pod-mieszanie z bufora , dalej pompy "chodzą równo" i na instalację idzie cała ciepła woda. Musiałem założyć pompę z potencjometrem do regulacji ....
https://www.youtube.com/watch?v=0TBqRsVHG7o&ab_channel=Goleniewski-PompyCiepła
Tu Gość ciekawie rozwiązał ... Kaskada pomp włączają się kolejno wraz z zapotrzebowaniem na ciepło.
Masz pięć pokoi w każdym jeden kaloryfer oddalony coraz bardziej od kotłowni / maszynowni . Bez nastawy wstępnej w pierwszym przepływa najwięcej wody bo najmniejsze opory przepływu ( najkrótszy rurociąg ) w ostatnim najmniej ( bo opory instalacji największe ) . Według twojego rozumowania ... np: zostawiasz otwarte okno przy pierwszym kaloryferze termostat się nie zamyka ( bo zimne z okna cały czas leci ) przepływa większość ogrzanej wody przez niego - co z ostatnim kaloryferem ? Pozostaje cały czas zimny ...