Skocz do zawartości

jacek8l

Forumowicz
  • Postów

    74
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Ostatnia wygrana jacek8l w dniu 2 Marca 2024

Użytkownicy przyznają jacek8l punkty reputacji!

Ostatnie wizyty

1 404 wyświetleń profilu

Osiągnięcia jacek8l

Entuzjasta

Entuzjasta (6/14)

  • Od roku na pokładzie
  • Reacting Well Unikat
  • Miesiąc później
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Oddany Unikat

Najnowsze odznaki

16

Reputacja

  1. @AO49 moj Ojciec ma 14stke z buforem i pali z dwoma zawirowywaczami i minimalnie wentyl wyciąg, jednak wziął cały zestaw od MPMa a tam dają do kotła z certyfikatem na drewno termostat z wkładką 60-62C co jest niedorzeczne do drewna, w dodatku w instrukcji napisane było że montaż zaworów odcinających jest zakazany... posłuchał i teraz nie może zmienić wkładki bo musi wode spuszczać... Ja sobie tego kotła nie wyobrażam bez bufora, on musi iść pełną mocą. A na lambde Ojca namówiłem tylko musi wyspawać cały system, nowe drzwiczki itd. Dzięki m.in. kol. maracz mam w kotłowni gościa który siedzi i steruje powietrzem lepiej niż żywa dusza hah Mając samą sonde (odczyt) nie byłem w stanie stojąc przy kotle tego wyregulować, to są zmiany na poziomie sekund. @maronka pisałem o tym który dopuszcza powietrze dołem, tego górnego nie znam, obawiał bym się o jego trwałość być może bezpodstawnie
  2. Całe lato nie palę w MPM, ulewy przechodzą a w kominie sucho, nie widzę sensu daszków, co wpadnie to ciąg wysuszy. I moim zdaniem lepiej włożyć zawirowywacz do kotła niż wpuszczać do komina zimne powietrze zmniejszające ciąg. Jak są dwa zawirowywacze to żadne wiatry tego nie uciągną w moim DS18 i komin wygrzany i w buforze wrzątek. Taka ciekawostka: zwykle używałem dwóch zawirowywaczy i temp. na czopuchu ok 120-130C podczas pracy jednak po zainstalowaniu lambdy mój wymiennik stał się dużo czystszy i gdy palę na dwóch wirach to temp spalin 90C max i pojawia się kondensat więc palę obecnie na jednym wirze z temp 140-150 (dawniej ok. 180 na dwóch). Nie byłem w stanie osiągnąć czegoś takiego bez automatyki. Rekordy uzysku ewidentne. Lepiej kombinować ze spalinami w wymienniku niż za kotłem dopuszczając zimnego.
  3. @maracz zastanawia mnie czemu uważasz że PP spod rusztu do drewna jest złe a obecnie przerobiłeś PP które dmucha również w góre?
  4. @carinus myślisz o jej podawaniu ciągłym jak w pelletowcach, miałem tak ustawiony palnik w drzwiczkach rozpalania i zrezygnowałem, teraz mam piękne zgazowanie i załadowanie jak porcja wygazuje. Spalałeś samą zrębke frakcja poniżej 5cm? Jeśli tak to napisz mi pw jak dokładnie zachowywał się mpm.
  5. @Artur1977 s235 to najpopularniejsza stal konstrukcyjna, najwiecej jej na składach stali, rdzewieje od samego patrzenia, miekka jak plastelina, nieco wytrzymalsza S355 ale trudniej dostać.
  6. @carinus mam obydwa te rozwiązania i na razie boczna konstrukcja palnika utrudnia bezpieczne spalanie zrębki za pomocą zgazowania. Wsypuje przez górne drzwiczki, przy dosypywaniu nie ma problemu z zadymieniem lecz zrębka jest gwałtowna, produkuje bardzo dużo gazu i z boczym palnikiem trudno go opanować.
  7. jacek8l

    Kocioł DS MPM

    @zaciapa Ciężko to zmierzyć bo dom cały czas odbiera, podłogówka, cwu, AGD też u mnie korzysta z mocno bufora. Ale od kiedy nie puszczam na komin więcej jak 150C i od kiedy mam sterowanie ilością PP/PW sondą to mam dużo bardziej wygrzany bufor. Robię dwa wsady, przy czym obecnie mój kocioł dawno nie widział twardego drewna, sosna nieco spruchniała, troche zrębek i ogólnie biedny wsad. Gdyby dom nie odbierał to podjerzewam cały bufor 100L wygrzany do 85C, a tak to na dole 60, u góry i w środku 85C. Też wczesniej miałem tak że jak było 100C na spalinach to nic nie szło na bufor, dlatego się dziwie że spaliny 90C a kocioł ładuje bufor do wysokich temp. Widze ogromną róznicę jak miałem spaliny 180-200C i wyżej a teraz jak mam 90-150C. Mam dwa bufory 1000L z węzownicami stoi na piętrze a zwykły 500L w kotłowni, przy czym nagrzewam tylko ten górny bo 500L czeka na izolacje. Z racji długiegiego spalania wsadu i tak palę niemal codziennie bo żeby te bufory i dom naładować to musiało by się palić podejrzewam 3-4 wsady * 4h ..
  8. jacek8l

    Kocioł DS MPM

    Niby nic ale też wolę nie mieć tych śmierdzących skroplin bo nie mam odprowadzenia do kanalizy w najniższym punkcie komina. Co do długości to u mnie na byle jakiej sośnie spróchniałej jeden wsad DS18 na dwóch zawirowywaczach palił się 4h przy temp spalin 120C. Jak bym spalał bez bufora to bym się cieszył stałopalnością.
  9. jacek8l

    Kocioł DS MPM

    @maracz dlatego wyjąłem jeden zawirowywacz i jest gdzieś 130C, bardzo mi się te temp obniżyły nie wiedzieć czemu. Wychodzi na to że ten kocioł ma mega wymiennik i jeśli nie jest brudny i zaklejony to może wyssać ze spalin wszystko. Wcześniej 130C miałem na dwóch a teraz na jednym zawirowywaczu. Sprawdzę na innym czujniku ale kondensat i dotyk dłoni raczej nie kłamią. U mnie skroplin nie miałem przy 150C, zobacze jak przy 130C,, u Ciebie przy jakiej temp ich nie ma?
  10. jacek8l

    Kocioł DS MPM

    Nadarzyła się dziwna sytuacja. Bardzo dobrze pali mi się z dwoma zawirowywaczami i temp zazwyczaj była ok 120-130C, z jednym ok 180C. A teraz gdy mam czystszy wymiennik temp spadła na jednym zawirowywaczu 130C a na dwóch leci na łeb 90C i wykorzystanie ciepła z drewna jest niesamowite ale pojawia się kondensat z komina. Gdy są dwa zawirowywacze temp mierzona w środku czopucha ma 90C, temp wody z kotła 80-87C, temp powrotu na kocioł 72C. Czy ktoś ma tak potężny odzysk ciepła przez wymiennik ?
  11. @tuniu77 Windhager ma też jedyny na świecie automat na biomase który w pełni zgazowuje i komora załadowcza jak i palnik, wszystko z nierdzewki, nie ma tam ceramiki nawet. Jak u Ciebie ta bramka jest połączona z dolotem powietrza? Jes otwarta od spodu i jakoś szczelnie połączona z dolotem PW?
  12. @maronka miałem tak zrobione że grawitacyjnie grzałem bufor i dom, po wystygnieciu kotła grawitacyjnie szło z bufora na grzejniki. Grawitacja sama w sobie jest ochroną powrotu ale kocioł HG powienien dostawać powrót na poziomie 70-72C więc nie wiem czy grawitacja jest wskazana. Sam widze duże korzyści przy wyższej temp powrotu.
  13. @mikkei który sterownik Pluma jest tak rozbudowany jak Tech i3+? Chętnie się przyjrzę. I jak jest rozwiązana kalibracja i czy można ją wyłączyć?
  14. To dziwne że nie aktualizowaliśmy a w poprzednich latach nie zauważyliśmy tego.... Mnie serwis zdenerwował wręcz bo podstawą kotła zgazowującego jest jego płynne nie zakłócone działanie, a serwis mi mówi "Przestaw Pan kalibracje na drugą strone, kalibracja trwa ok 2min to może się nie zagotuje". No tak to sobie może sąsiad z sąsiadem o miedzy gadać... Przeanalizowałem wykres i rzeczywiście co 48h co by się nie działo to zawór się kalibruje. Porażka Techa, a miałem ich za wzorowy serwis.
  15. @arsakes też w tym sezonie to zauważyłem akurat na zaworze 3D który ustawia temp jaka idzie na MPM, raz na jakiś czas widze że zawór się kalibruje i puszcza na kocioł zimną wode z buforów. Skontaktowałem się z serwisem i uszy mi zwiędły, powiedzieli że i3+ kalibruje zawór raz na 48h i nie da sie nic z tym zrobić. No ręce mi opadły, taka nowoczesnośc i automatyka a tutaj raz na 48h zawór rozkalibrowuje cały system. Jedyne co można zrobić to zmienić typ zaworu i mamy wtedy wybór czy zagotować kocioł czy zalać zimna wodą.... W moim wypadku wystarczy" przed paleniem włączyć ręcznie kalibracje ale w Twoim jedynie masz wybór czy grzejniki zalać zimnem czy wrzątkiem... Ja tej kalibracji nie potrzebuje bo zawór utrzymuje zadaną i jak dojdzie do 0 lub 100% to sam siewykalibruje podczas pracy a oni mi taki kiks zrobili. Ciekawe że w poprzednich sezonach tego nie odczuliśmy, aktualizowałeś może I3+?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.