Skocz do zawartości

Bokarito

Forumowicz
  • Postów

    53
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia Bokarito

Stały bywalec

Stały bywalec (5/14)

  • Od roku na pokładzie
  • Miesiąc później
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Oddany Unikat
  • Współtwórca

Najnowsze odznaki

6

Reputacja

  1. Nie mam pompy, tylko kocioł gazowy. Nie szukam porady, a temat napisałem z ciekawości.
  2. Jeśli mógłbym Was prosić, to podajcie swoje krzywe grzewcze dla instalacji z grzejnikami. Najlepiej dodajcie też, jakiego typu są grzejniki i czy są przewymiarowane, czy używacie zaworów termostatycznych oraz jak ustawiona jest pompa obiegowa. Moja krzywa wygląda tak: +20 stopni = 34 stopnie, -20 stopni = 56 stopni 20 letnie, nieprzewymiarowane grzejniki aluminiowe, regulacja przez zawory termostatyczne, pompa I bieg - stałe ciśnienie. PS zapomniałem dodać, że wiosną i jesienią muszę obniżać punkt początkowy krzywej do 30 stopni.
  3. Właśnie nie, piec mam w piwnicy i wiem, że powinno być na odwrót. Pewnie wynika to z jakiegoś błędu w instalacji, ale działa tak już prawie 30 lat, więc nie zamierzam tego nawet ruszać.
  4. Do 2 pokoi może nie trzeba się bawić w nastawy wstępne. U mnie 2 piony grzeją tak, że jak nie skryzuje zaworów na piętrze to grzejniki na parterze słabo grzeją. Jakbym dał na zasilanie 60 stopni to pewnie by się w końcu dogrzały po zamknięciu zaworów na górze, ale mam dużo niższą temperaturę i zawory się nie domykają, a przez to grzejniki na dole byłyby ciągle niedogrzane.
  5. Jak masz miejsce na zasobnik to bierz jednofunkcyjny 15kw z minimalną 2kw.
  6. Ta grupa pompowa to może wcale nie potrzebna. Mam rodzinę w tej okolicy i całą kotłownie robiła im Termika z Mławy. Byli zadowoleni, ale tani nie są.
  7. Drogo. Wszystko w necie dużo taniej niż w tej wycenie. Robocizna też kosmos. Jaki region?
  8. Ktoś z Was może wie, kiedy i w jakich sytuacjach uruchamia się ten czwarty status? Jedynka i dwójka to wiadomo, a trzeci włącza się gdy jest obniżenie wg pomieszczenia i przekracza zadaną o 1 stopień. Dzisiaj mi się uruchomił ten czwarty i nie wiem o co chodzi? Kiedy status się zmieni na grzanie i włączy kocioł? 1. Grzanie: Obieg grzewczy pracuje w trybie grzania. 2. Lato: Obieg grzewczy pracuje w trybie letnim 3. Br.zapot.: brak zapotrzebowania ciepła (zadana temperatura w pomieszczeniu = wył.). 4. Otrz.zap.: Zapotrzebowanie na ciepło zostało spełnione; temperatura w pomieszczeniu ma co najmniej wartość zadaną.
  9. @dawido to chyba bardzo dobrze ocieplony domek, bo jeszcze nie widziałem, żeby ktoś trzymał taką temperaturę kotła w instalacji z grzejnikami. Nie taktuje przy takich niskich temperaturach? Te 45 stopni to jak jest -20 na zewnątrz?
  10. Witam! Dziwna sprawa. Mam zawory termo. na grzejnikach i zauważyłem, że po odkręceniu jednego z nich na maksa spada moc kotła gazowego. Przykład, głowica ustawiona na 3, kocioł pracuje na 27% mocy, rozkręcam głowicę na 5, a moc zamiast wzrosnąć to spada, by po 15 minutach spaść do 21% i tak trzyma. Wracam do ustawienia na 3 i po kilku minutach moc wzrasta na 28% i tak trzyma. Nie wiem o co chodzi. Na logikę grzejnik zaczął pracować z większą mocą to i kocioł powinien, nie? Cieplejszy powrót przez ten jeden grzejnik powoduje ten spadek mocy, czy co? To lepiej trzymać mniejszą różnicę między zasilaniem i powrotem? Zgłupiałem już trochę.
  11. Chyba znalazłem rozwiązanie mojego problemu, o którym napisał ktoś na jednej z grup fb. Dokładniej muszę zamontować zawór upustowy różnicy ciśnień. Szkoda, że wcześniej nie wiedziałem o istnieniu czegoś takiego, sporo nerw by mi to oszczędziło. Tylko od razu takie pytanie, czy montaż tego zaworu ma jakiekolwiek wady?
  12. Hurra, będziemy wspaniałą, zieloną Europą! Uratujemy planetę przed zagładą!
  13. Dzięki, muszę to przetestować u siebie, bo chyba mamy podobnie. Co z tego, że temperatura powietrza odpowiednia i grzejnik cały czas ciepły jak jest prawie zamknięty, mały przepływ i powietrze w pokoju prawie się nie rusza. Z tym mniejszym zużyciem to nie wiem, bo tak czy siak żeby osiągnąć temperaturę w domu swoje musi spalić.
  14. @D20CR w sensie, że masz większy komfort utrzymując przez jakiś czas niższą temperaturę w domu, a wyższą na kotle niż jakbyś miał przez 24 godz. niższą temperaturę na kotle, a stałą temperaturę w domu? Rano nie jest chłodno? Jak możesz to opisz to bardziej szczegółowo, jak wygląda taka praca przez cały dzień?
  15. Może ktoś mi coś podpowie, bo już rok walczę z ustawieniem pogodówki i powoli mi się odechciewa. Obecnie mam krzywą 28 stopni dla +20 stopni na zewnątrz i 54 stopnie dla -10 stopni. Wszystko jest fajnie dopóki temperatura zewnętrzna nie zmienia się gwałtowanie, bo jeżeli tak jak dzisiaj z -7 stopni w dwie godziny zrobiło się -2, pogodówka radykalnie obniżyła krzywą i już niektóre pomieszczenia robią się niedogrzane. Zmieniałem ustawienie tłumienia, ale nic to nie pomogło. Najlepiej byłoby trzymać wysoką krzywą, albo zrezygnować z tej pogodówki i ustawić stałą temperaturę np. 50 stopni, ale wtedy jak zwykle pojawia się problem z taktowaniem, bo wystarczy, że ktoś przykręci lub zakręci zawór termostatyczny np. do wietrzenia, albo zaświeci Słońce i kilka termostatów się zamknie, to kocioł wyłącza się, zaczyna taktować i sypać błędami o zbyt niskim przepływie w bloku cieplnym. O dziwo na wiosnę, czy jesieni jest lepiej, bo nawet jak kocioł się wyłączy to temperatura nie spada na nim tak szybko jak w zimę i zanim ponownie wystartuje to przepływ się zwiększy o tyle, że nie ma żadnych błędów. Do głowy przychodzą mi tylko dwa rozwiązania. Pierwsze to bufor, ale ta opcja nie wchodzi na razie w grę, albo jeden grzejnik stale otwarty na maksa co również będzie problematyczne, bo nikt nie chce mieć tropików w pokoju, a przegrzewanie salonu, czy wiatrołapu jakoś mi się nie widzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.