Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Wkoncu Ten Piec?!


bartnowytarg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.Na wstepie zaznaczam iz nie jestem specjalista w kotlach ani w gazownictwie.Moj problem wyglada nastepujaco: Posiadam Mieszkanie 70m na pierwszym pietrze domu jednopietrowym,ocieplone, okna pcv, jedna kuchnia i 1 lazienka.Chce zmienic system grzewczy na gazowy i mam takie pytania:

1-jaki piec do takiego mieszkania-dwufunkcyjny czy jedno.z podajnikiem?? Wole kupic drozszy bo przedewszystkim zalezy mi na pozniejszych tanszych rachunkach za gaz

2- jesli juz wybiore piec to jak duze znaczenie bedzie miec jego odleglosc od punktu czerpania wody w obu w/w piecach?Tzn moge taki piec zainstalowac w piwnicy ale wowczas woda do przebycia bedzie miala cale pietro sasiada podemna..Moge go rowniez zainstalowac zaraz nad kuchnia i lazienka na strychu-czyli nad miejscami poboru wody-a jesli tak to czy niskie temperatury tam panujace i wilgotnosc powietrza nie zaszkodzi piecykowi?

3. Czy piec jednofunkcyjny z podajnikiem moze dzialac wspolnie z kominkiem laszczowym i solarami?Gdybym w pozniejszym czasie chcial takie rowniez zainstalowac???

Tak ogolnie to chcialbym dowiedziec sie jakie rozwiazanie jest najlepsze(niekoniecznie najtansze) ale takie dzieki ktoremu zaoszczedze na pozniejszych rachunkach..Wiem ze to co tu opisalem jest dosc dlugie i zawile ale bede bardzo wdzieczny za kazda sugestie/uwage/podpowiedz ludzi ktorzy sie na tym znaja lub uzywaja pieca na gaz.Dosc juz mam podejmowania zlych decyzji;) Choc ogrzewanie chce dobrze zrobic i byc z niego zadowolonym;)

Z gory dzieki!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Na wstępie powiem, że nie słyszałem o kotle gazowym z podajnikiem.

 

Wskazane jest zacząć od opinii kominiarskiej i odwiedzeniu gazowni (spisaniu umowy).

 

Kominiarze ocenią, gdzie można założyć piec. Pewnie odpadnie któraś lokalizacja. Może się wręcz okazać, że można założyć tylko w jednym z pomieszczeń, o których wspomniałeś. Im bliżej od miejsca najważniejszego punktu poboru ciepłej wody, tym mniejsze straty.

 

Ja bym wybrał 2-funkcyjny. Kondensacyjny ma większą sprawność, ale wymaga niższych temperatur na zasilaniu. Czyli podłogówka i dość dużej powierzchni grzejniki. W przeciwnym wypadku raczej zwykły nowoczesny piec 2-funkcyjny.

 

Oczywiście piec może w przyszłości działać kominkiem oraz z solarami, a jak to połączyć - to rola fachowców.

 

Instalacja gazowa wymaga pozwolenia na budowę - powinien ją wykonać uprawniony projektant.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze takie pytanie- czy uzywanie pieca na gaz koliduje z uzywaniem na przemian z piecem na wegiel??Bo dzis jeden znajomy oznajmil mi iz jesli chce uzywac czasem pieca na wegiel to powinienem zakupic piec na gaz jednofunkcyjny z zasobnikiem...Pierwszy raz slysze o czyms takim i zastanawiam sie czy to prawda??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze takie pytanie- czy uzywanie pieca na gaz koliduje z uzywaniem na przemian z piecem na wegiel??Bo dzis jeden znajomy oznajmil mi iz jesli chce uzywac czasem pieca na wegiel to powinienem zakupic piec na gaz jednofunkcyjny z zasobnikiem...Pierwszy raz slysze o czyms takim i zastanawiam sie czy to prawda??

 

Ty jesteś inwestorem i decydujesz, jaki system wybrać. Możliwości jest kilka.

Można mieć i piec na gaz i na paliwa stałe.

Można wodę do celów użytkowych pobierać tylko z kotła gazowego, a dom ogrzewać gazem, lub węglem. Wtedy nie potrzebny jest bojler. Czyli piec 2-funkcyjny.

Można dać zasobnik na c.w.u. - wtedy piec 1-funkcyjny

Jeśli będziesz zakładał solary, to będzie potrzebny zasobnik.

 

Obecnie chyba najtańsze jest ogrzewanie domu przy pomocy paliwa stałego. Gazem - wygodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Powiem tak:

obserwowałem komfort ciepłej wody użytkowej w mieszkaniach gdzie są kotły 2-funkcyjne (jeden to bodajże Buderus z otw komorą spalania, a drugi to immergas z zamkniętą - używa go moja szwagierka) i moim zdaniem wszystkie przepływowe ogrzewacze wody czy to "Junkers" czy działający w sumie jak junkers 2 funkcyjny kocioł gazowy NIE DAJĄ KOMFORTU używania ciepłej wody użytkowej ! Najpierw woda leci zimna, potem gorąca, jak się zmniejszy przepływ to albo zimna bo zgaśnie, albo wrzątek: słowem te rozwiązania są do Bani !

Prawdziwy komfort użytkowania ciepłej wody to jest zasobnik c.w.u z cyrkulacją ! (biorąc pod uwagę Twój pomysł z solarami - tym bardziej wskazany, dobierz sobie odpowiednią nie za dużą pojemność zasobnika, kup zasobnik 2 wezownicowy (będzie akurat do solarów) i połącz z dobrym kotłem gazowym i tak będzie myślę najlepiej; co do łączenia z instalacją kotła węglowego - to wielokrotnie widziałem takie rozwiązanie, ma to ten plus że jak jesteś w domu i masz czas palić to sobie podplaisz węglowym, jak Cię nie ma albo jesteś zajęty to kiedy zacznie spadać temp gazowy sam się załączy i wrócisz do ciepłego domu - same plusy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.