Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat I Porada


Deks

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was.

Buduje domek i czas pomyśleć o hydraulice. Będzie to u mnie wykonywał hydraulik ale ja lubię się przygotować od strony teoretycznej i dlatego mam do Was kilka pytań.

Poniżej schemat instalacji. Wsumie na parterze podłogówka (4 pętle) i jeden kaloryfer. Na poddaszu 7 kaloryferów.

Kocioł to jednofunkcyjny De Dietrich MCRII 24. Rozdzilacz do podłogówki bedzie miał własną pompe obiegową. Cała podłogówka i podejścia do kaloryferów chciałbym aby były wykonane z alu pex fi 16. Mam pytanie jakiej średnicy powinna być rura w punktach V, X, Y, Z? Oraz czy musi to być rura miedziana czy też może być taż alu pexa? Ten kocioł ma wbudowaną pompe cyrkulacyjną oraz naczynie wzbiorcze. Czy to wbudowana pompa wystarczy do zasilenia C.O? Może jeszcze czegoś brakuje na tym schemacie i macie jakiś uwagi? Będe wdzięczny za wszelkie rady.

post-8747-1247434837_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rozdzielaczy rura miedziana 22. Do grzejników może być pex 16. wbudowana pompa powinna wystarczyć i tak to wszystko chodzi na ciśnieniu ale jeszcze napisz ile masz metrów do ogrzania. Podłogówke zrobiłbym na zaworze 3-drogowym do tego siłownik i jakiś sterownik pogodwy no chyba że nie chcesz wchodzić w dodatkowe koszta. I taka mała uwaga, naczywnie przeponowe ( ten na cwu) i zawór bezpieczeństwa wstawia sią na dojściu zimnej wody do zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was.

Buduje domek i czas pomyśleć o hydraulice. Będzie to u mnie wykonywał hydraulik ale ja lubię się przygotować od strony teoretycznej i dlatego mam do Was kilka pytań.

Poniżej schemat instalacji. Wsumie na parterze podłogówka (4 pętle) i jeden kaloryfer. Na poddaszu 7 kaloryferów.

Kocioł to jednofunkcyjny De Dietrich MCRII 24. Rozdzilacz do podłogówki bedzie miał własną pompe obiegową. Cała podłogówka i podejścia do kaloryferów chciałbym aby były wykonane z alu pex fi 16. Mam pytanie jakiej średnicy powinna być rura w punktach V, X, Y, Z? Oraz czy musi to być rura miedziana czy też może być taż alu pexa? Ten kocioł ma wbudowaną pompe cyrkulacyjną oraz naczynie wzbiorcze. Czy to wbudowana pompa wystarczy do zasilenia C.O? Może jeszcze czegoś brakuje na tym schemacie i macie jakiś uwagi? Będe wdzięczny za wszelkie rady.

Witam, Jak zastosujesz rurę pex sprawdzonych firm ,to możesz wszystko zrobić pex ,pompa z pieca spokojnie da radę , a schemat ok.. będzie działało prawidłowo,pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rozdzielaczy rura miedziana 22.

No właśnie myślałem 22 lub 28. Czy 22 napewno wystarczy? Może przed trójnikami rozdzilającymi zasilanie na rozdzilacze powinno być 28mm?

ale jeszcze napisz ile masz metrów do ogrzania

mały dom ok 130mkw

i jakiś sterownik pogodwy no chyba że nie chcesz wchodzić w dodatkowe koszta

Myślałem na sterownikiem pokojowym w salonie który sterował by bezpośrednio kotłem.

I taka mała uwaga, naczywnie przeponowe ( ten na cwu) i zawór bezpieczeństwa wstawia sią na dojściu zimnej wody do zasobnika.

Dzięki za cenną uwagę.

Jak zastosujesz rurę pex sprawdzonych firm ,to możesz wszystko zrobić pex

W najbliższej hurtowni proponowali mi nibco lub kisan. Ale do rozdzilaczy chyba pomyśle poważnie o miedzi.

 

Mam jeszcze pytanie, jakie parametry powinien mieć zawór różnicowy widoczny na schemacie na zasilaniu rozdzilacza kaloryferów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was.

Buduje domek i czas pomyśleć o hydraulice. Będzie to u mnie wykonywał hydraulik ale ja lubię się przygotować od strony teoretycznej i dlatego mam do Was kilka pytań.

Poniżej schemat instalacji. Wsumie na parterze podłogówka (4 pętle) i jeden kaloryfer. Na poddaszu 7 kaloryferów.

Kocioł to jednofunkcyjny De Dietrich MCRII 24. Rozdzilacz do podłogówki bedzie miał własną pompe obiegową. Cała podłogówka i podejścia do kaloryferów chciałbym aby były wykonane z alu pex fi 16. Mam pytanie jakiej średnicy powinna być rura w punktach V, X, Y, Z? Oraz czy musi to być rura miedziana czy też może być taż alu pexa? Ten kocioł ma wbudowaną pompe cyrkulacyjną oraz naczynie wzbiorcze. Czy to wbudowana pompa wystarczy do zasilenia C.O? Może jeszcze czegoś brakuje na tym schemacie i macie jakiś uwagi? Będe wdzięczny za wszelkie rady.

1.Kocioł który wymieniłeś jest dwufunkcyjny (nie wiem po co w schemacie zasobnik CWU). I pytanie jak zamierzasz zrealizować funkcje grzania CWU przez zasobnik jeżeli zamontujesz kocioł dwufunkcyjny?

2. Dla obiegu podłogówki powinieneś zastosować obieg z mieszaczem. Czy dla obiegu podłogówki konieczna jest dodatkowa pompa to trzeba policzyć. Przy małym układzie pompa z kotła wystarczy, dla dużego konieczna będzie dodatkowa. Taki sposób zamontowania pompy dla podłogówki jak na schemacie jest zły. Sterownik kotła obsługuje dwa obiegi grzewcze w tym obieg z mieszaczem czyli problemu nie powinno być

3. Nie wiem również czemu ma służyc naczynie nad podgrzewaczem CWU. Jak napisałem wcześniej kocioł jest dwufunkcyjny czyli cały układ podgrzewacza jest zbędny łącznie z tym naczyniem. Jeżeli zastosujesz kocioł jednofunkcyjny z funkcją grzania wody przez zasobnik to też nie montuj na nim naczynia.

Zastosowane materiały to już rzecz wtórna (kwestia pieniędzy jakie chcesz zainwestować). Pamiętaj tylko o zastosowaniu systemu uzdatniania wody bo to ma największe znaczenie dla trwałości instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie myślałem 22 lub 28. Czy 22 napewno wystarczy? Może przed trójnikami rozdzilającymi zasilanie na rozdzilacze powinno być 28mm?

 

Myślałem na sterownikiem pokojowym w salonie który sterował by bezpośrednio kotłem.

Dzięki za cenną uwagę.

W najbliższej hurtowni proponowali mi nibco lub kisan. Ale do rozdzilaczy chyba pomyśle poważnie o miedzi.

Mam jeszcze pytanie, jakie parametry powinien mieć zawór różnicowy widoczny na schemacie na zasilaniu rozdzilacza kaloryferów?

 

Nie zwiekszaj średnicy rur, połącz sobie rozdzielacze na miedzi i oczywiście otulina na rurki, a podłogówke zrób na zaworze 3-drogowym z siłownikiem, nie bedziesz żałować. małe instalacje gazowe robi się na rurze 22 nie wiecej. no chyba że jest bardziej skomplikowana instalacja i budynek ok 200 m gdzie jest sporo obiegów, sprzęgło hydrauliczne, kilka zaworów mieszających itp wtedy rura od kotła do sprzegła leci 28 ale już z zaworów 3-dorogwych do rozdzielaczy leci 22 (mowa o instalacjach do domków jednorodzinnych). Rury kisan są naprawde fajne zwlaszcza do podłogówki.

 

Kocioł który wymieniłeś jest dwufunkcyjny

Te kotły występują rownież w wersji jednofunkcyjnej.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Kocioł który wymieniłeś jest dwufunkcyjny (nie wiem po co w schemacie zasobnik CWU). I pytanie jak zamierzasz zrealizować funkcje grzania CWU przez zasobnik jeżeli zamontujesz kocioł dwufunkcyjny?

 

jedna drobna uwaga,

jeżeli nie wiesz, to nie staraj się rżnąć fachowca,

 

ten model MCR-a jest kotłem jednofunkcyjnym,

 

2. Dla obiegu podłogówki powinieneś zastosować obieg z mieszaczem. Czy dla obiegu podłogówki konieczna jest dodatkowa pompa to trzeba policzyć. Przy małym układzie pompa z kotła wystarczy, dla dużego konieczna będzie dodatkowa. Taki sposób zamontowania pompy dla podłogówki jak na schemacie jest zły. Sterownik kotła obsługuje dwa obiegi grzewcze w tym obieg z mieszaczem czyli problemu nie powinno być

 

patrz uwagę powyżej,

jeżeli są dwa obiegi grzewcze to obydwa muszą mieć pompy,

i nic nie trzeba obliczać, przy tak małej instalacji nie trzeba nic obliczać, każda pompa da sobie radę,

 

sposób podmieszania jest zły, Twój fachowiec chyba tak do końca nie wie co robi,

a jeżeli nie wie w jaki sposób to poskładać to kup mu gotowy układ mieszający, są takie w sprzedaży, czy to Tece czy Kan, Gorgiel czy inni, jest tego na pęczki, każdy z producentów alupexa ma je w swojej ofercie,

 

3. Nie wiem również czemu ma służyc naczynie nad podgrzewaczem CWU. Jak napisałem wcześniej kocioł jest dwufunkcyjny czyli cały układ podgrzewacza jest zbędny łącznie z tym naczyniem. Jeżeli zastosujesz kocioł jednofunkcyjny z funkcją grzania wody przez zasobnik to też nie montuj na nim naczynia.

 

patrz uwaga wyżej

 

Zastosowane materiały to już rzecz wtórna (kwestia pieniędzy jakie chcesz zainwestować). Pamiętaj tylko o zastosowaniu systemu uzdatniania wody bo to ma największe znaczenie dla trwałości instalacji

 

a tak jeszcze uwagi drobne uwagi dotyczące schematu,

- jak wspomniano w którymś z postów wyżej, naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa muszą być na nitce zasilającej zasobnik w zimną wodę,

przed zaworem i naczyniem nie ma prawa być zawodu odcinającego,

i taka moja prywatna uwaga,

jeżeli Twój fachofiec nie wie tak podstawowych rzeczy to go wywal,

później może być już za późno,

- pozostałe dwa zawory bezpieczeństwa są niepotrzebne, w MCRze jest zawór bezpieczeństwa zabezpieczający instalację,

- zawór (chyba nadmiarowo-upustowy) pomiędzy zasilaniem i powrotem z centralnego jest niepotrzebny,

- średnice rur, do trójnika rozdzielającego obydwa układy miedź, fi 28, lub alupex fi 25 lub 26 zależne od producenta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę nie mieszać ludziom z tymi średnicami(jeśli nie wiesz nie rżnij fachowca) CU 28 = DN 25 lub 26 mm= 1 cal, CU 22 = DN 20 ,alupex fi 25 =DN 20 (najczęściej)= 3/4 cala stal. wyjście z kotła masz 3/4 cala ,nie a sensu dawać rur CU 28,chyba że długość przyłączy jest bardzo duża i w związku z tym opory przepływu są duże.

odpowiedź odnośnie sterownika w salonie:przy ogrzewaniu podłogowym sterownik pokojowy umieszczony w salonie nie sprawdza się ze względu na dużą inercję układu. po prostu po wyłączeniu się kotła ,podłoga przez dlugi czas oddaje ciepło, w tym czasie na piętrze może temperatura spaść dosyć mocno, lepszym rozwiązaniem by było umieszczenie sterownika na piętrze ,a najlepszym sterownik bezprzewodowy i wybranie reprezentatywnego pomieszczenia doświadczalnie . Pamiętać tylko należy o niestosowaniu w tym pomieszczeniu głowic termostatycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł który wymieniłeś jest dwufunkcyjny

Według katalogu De Dietrich:

MCR/II 24 - kocioł z fukcją akumulacji c.w.u. w zasobniku

MCR/II 24 BIC - kocioł z zintegrowanym podgrzewaczem warstwowym

MCR/II 24 MI - kocioł dwufunkcyjny

 

Dla obiegu podłogówki powinieneś zastosować obieg z mieszaczem.

 

Może to z schematu nie wynika ale właśnie przewiduje kupić kompletny rozdzilacz z pompą, układem mieszającym, przepływomierzami itd.

lepszym rozwiązaniem by było umieszczenie sterownika na piętrze

 

A czy mając sterownik pododowy można zrezygnować z pokojowego i czy to się sprawdzi?

 

Co do średnicy rur to chciałem aby predkość przepływu wody nie był większa od zalecanej. Jednak nie wiem jak policzyć średnią prędkość przepływu przez rozdzilacze. Mam obawy że mała średnica rury to wieksza prędkość przepływu a co za tym idzie hałas (szum) no i erozja samej rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterownik pokojowy jest uzupełnieniem sytemu regulacji temp ,sterownik pogodowy ustala ci temp wyjściową z kotła w funkcji temp zewnętrznej (ale nie ma infomacji o temp w domu) czyli w dzień bezwietrzny i słoneczny przy np minus 10 st

będzie sterował kotłem tak samo jak w dzień wietrzny i pochmurny też przy minus 10 st. a zapotrzebowanie na ciepło budynku może się znacząco różnić .

jeżeli chodzi o prędkość przepływu wody to orientacyjnie wygląda tak :

wydajność pompy kotłowej to ok 1300 l/h (przy pracy z minimalnymi oporami ) sredni przepływ weźmy 1000l/h= ok 0.3 l/s

pojemność wodna rury CU 22 to ok 0.3 l/mb, czyli prędkość przepływu wody = 1 m/s , wartość jak najbardziej do zaakceptowania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.