Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Sas 29 Kw


saiyanin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Piszę aby poprosić o pomoc gdyż jestem laikiem w obsudze tego kotła i chciałem zapytać o parę rzeczy

Posiadam kocioł SAS 29 KW do tego bojler 150l ( wiem że jest za maly miał być minimum 250l gdyż ten nie jest wstanie odebrać tyle ciepła na tak mocny piec). Chodzi mi oto rozpalam piec, standardowo troszkę drzewa rozpali się łopatka ekogroszku i włączamy kociołek na automat.

To tak przerwę podawania mam ustawioną zależnie od marki groszku od 40 sekund do 1m 45sek wentylator chodzi na 75%. Po osiągnięcu wymaganej temperaratury 55stopni przerwa w podrzymaniu to 5 minut a dmuchawa wieje 15sekund, a przerwa w podawaniu to jakieś 20minut.

Tylko tak jak już piec osiągnie te 55 stopni i piecyk się wyłącza aby chodzić na podtrzymaniu to temperatura spada dość szybko po kilku minutach i piec znowu zaczyna cały cykl dogrzania do 55 stopni, czyli chodzi bardzo dużo.

Nie powinno być tak, że jak już osiągnie te 55 to powinien już tylko chodzić na tym podtrzymaniu?

Dom do ogrzania to jakieś 250m okna nowe dom stosunkowo nowy 9 letni ocieplony dach i ściany.

Proszę o jakieś rady ewentualnie co robię źle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać coś odbiera ciepło, choćby bojler. To, że kociołek nagrzał się do temperatury zadanej, to nie znaczy, że woda w bojlerze również i ona odbiera ciepło. Poza tym nie masz przypadkiem uruchomianych jakiś grzejników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłoby ideałem gdyby wrzucić 3 łopatki, roapzlić do 60 stopni i do wiosny nic nie dorzucając mieć ciepełko. Ale ono nie bierze się z niczego, samochód jak jedzie tez spala paliwo, temperatura silnika tez nie jest stała i ma wahania 87 - 92 stopnie. Jak juz się woda w grzejnikach rozgrzeje do temperatury w miare jednakowej, to kociołek nie będzie tyle zjadał, ale w pierwszych godzinach od rozpalenia zawsze musi byc częściej w pracy, bo woda powrotna dopływa i obniża temperaturę wody w kotle, sterownik ma sygnał, że spadła i zaczyna pracę. Dom masz duzy, kocioł też za duży do ocieplonego domu, 19 kW by wystarczylo, więc nie dziw się, że kocioł zjada węgiel. Pal przez kilka dni to zobaczysz, że sytuacja się unormuje. Chodzi o to, że powrót z grzejników musi się dogrzać, dopóki będzie zimna woda dopływać to nie masz szans na postój kotła. Mój zasypowy ma zadaną 60, dobije, ale za pół godziny spadnie na 59 bo grzejniki odddają ciepło więc woda stygnie, właczy sie wiatrak, temp. jeszcze spadnie do ok. 55, potem rośnie do 60 i tak w kółko. Pozakręcaj zawory na grzejniki i bojler to będziesz miał stale 55 stopni na kotle. Co jest trochę mało, daj mu 60 bo będziesz miał smołę i sadzy dużo. Na podobnej zasadzie działa filiżanka z kawą - pijesz póki świeżo parzona bo za 15 minut jest zimna. Bez dostarczenia ciepła z zewnątrz sama z siebie się nie rozgrzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł jest kupiony specjalnie większy z tego względu że ogólnie dom ma jakieś 320m chodzi oto że na poddaszu obcnie mam przykręcone kaloryfery bo nikt nie mieszka więc oplam jakieś 200-250m

Hmm chciałbym aby pochodził te kilka dni na sprawdzenie, jednak minimalna temeratura którą mogę ustaić na kotle to 45 stopni, a przy obecnych temperaturach na zewnątrz jest po prostu za ciepło w domu nie idzie wysiedzieć, dlatego piec rozpalam pochodzi 3-4 godziny i muszę go wyłączyć. Poczekam aż temperatura na zewnątrz troszkę się zmieni wtedy będę mógł go rozpalić i zostawić już do końca zimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego doceniam zawór trzydrogowy, na kotle 60, na grzejnikach 40, lekko podgrzane pomieszczenia bez niszczenia kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.