Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka + Grzejniki + Piec Gazowy - Czy Prawidlowe Sterowanie ?


kozi291

Rekomendowane odpowiedzi

Delta T ma być większa!

A to drugie jest w tym przypadku częściową prawdą - po prostu dla takiego rozdzielacza woda zasilająca powinna mieć min o 20C wyższą temp niż woda w samym rozdzielaczu, jakbyś zasilał rozdzielaczwodą o temp min 60C to byłoby cacy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zawór 3-D założyłeś?, jak nie ma zaworu to próby nie są miarodajne gdyż zawór też wprowadza opory hydrauliczne więc powstanie dodatkowy spadek ciśnienia 

Przy zaworze 3-D sama pompa z kotła nie ruszy w pętlach.

Co do tego czy 1,5l.min wystarczy powinieneś to policzyć przed układaniem pętli.

Teraz można tylko przypuszczać, dodatkowo jakbyś znał dokładną temp zasilania i powrotu to możesz policzyć moc traconą w pętli.

Kurcze nie wydaje mi się żeby zmniejszył się przepływ po założeniu zaworu 3D - tym bardziej że chce założyć 1" z przepływem Kvs 2,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Niestety to efekt "chodzenia na skróty". Zamiast zamontować układ mieszania który zaleca producent, który na pewno ze sterownikiem kotła będzie współpracował, zastosowałeś zawór termostatyczny. Pisałem Ci już że to nie współpracuje ze sterownikiem kotła. Jak masz dodatkową pompę w układzie musi być sprzęgło. . Zrób raz  a dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odcina pompę? - no i co z tego?

Podłogówka nagrzana posiada bezwładność rzędu 3-5 godzin, czyli dopiero po takim czasie odczujesz jakieś obniżenie temp w domu.

Z tesztą moc kotła gazowego jest tak dobierana , aby przy grzaniu CWU przerwa nie trwała dłużej niż 30 min.

Tak mają wszystkie kotły gazowe z wbudowaną pompą, a w starszych modelach z zewnętrzną pompą ( atmosferycznych) można ustawić priorytety grzania.

 

PS

W jaki sposób zauważyłeś, ze pompa nie działa?, Chyba nie śpisz przy tym rozdzielaczu? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc odcina mi pompę miałem na myśli, że piec blokuje przepływ - sytuacja jest wtedy gdy termostat pokojowy włącza pompę podłogówki a w tym samym czasie piec przełącza z trybu CO na tryb CWU i tym samym zamyka przeływ wody przez piec no i wtedy pompa od podłogówki zaczyna się "dusić" - bo jest zamknięty przepływ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura - taki zawór nie zapewni ci przepływu przez rury, tylko przez samego siebie , ale to twoja instalacja.

A tak naprawdę to wystarczy zmienić pompę na elektroniczną z Autoadaptem i będzie to samo co zawór upustowy różnicy ciśnień

Ja radzę daj sprzęgło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy w tabelę producenta spojrzeć np ESBE - 10-15kPa = 1-1,5 m słupa H2O.

Za szybko się cieszyłem - niestety nadal po zamontowaniu zaworu 3D pompa z pieca kreci podłogówka 0,5l/min. Przepływ spada dopiero gdy temp. cieczy wzrośnie do temperatury nastawionej na zaworze.  :mellow: Tak więc grzeje mi podłogę nawet wtedy kiedy nie chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten cytat w poprzednim poście jest wyrwany z kontekstu, ale niestety to prawda - spadek ciśnienia na zaworze 3-D może być duży- do 1/3 podnoszenia pompy.

Więc kolego przestań szukać miodu w d...e, tylko zrób raz a porządnie.

Kasa, nie kasa ale porządek w instalacji musi być.

Prawie 150 postów o tym samym i wracamy do początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś by wyciągał wnioski z błędów które już ktoś popełnił to nie trzeba 145 postów żeby dojść do rozwiązania problemu. Co trzeba zrobić i jak wykonać instalację napisałem już w poście........ nr 4. Sambor w poście nr 15 podał schematy..... a kol "kozi291" i tak postanowił że zrobi po swojemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury do rozdzielaczy PEX32 

Parter:

- rozdzielacz podłogówki 9 petli około 700 metrów rury PEX16 na 80m2

 

Piętro:

- rozdzielacz grzejnikowy 7 petli na powierzchnie 80m2

3x grzejniki C22 120cm

2x grzejniki C22 60cm

1x grzejnik łazienkowy 50x200cm

1x petla podłogówki w łazience na RTLu około 30 metrów rury

 

Na rysunku wymiary do rozdzielaczy

 

Jaka nastawa powinna być na tym 3D termostatycznym zaworze - ustawić go na max 43*C ?

 

post-55975-0-39715700-1444983012_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ta instalacja jest naprawdę wykonana PEX-em 32 to wystarczą dwie  rzeczy - zaraz za kotłem sprzęgło hydrauliczne, dobrze ocieplone np takie http://allegro.pl/sprzeglo-hydrauliczne-40-kw-ocieplone-okazja-i5712782916.html
A przed grzejnikami pompa 25/40 z autoadaptem (grzejniki z głowicami termostatycznymi), oczywiście pompa musi być z zaworem zwrotnym, filtrem, zaworami odcinającymi - powinna się zmieścić w górnej szafce.

Docelowo przy dodaniu sterowania wykonanego na C-mix wymieniamy zawór 3-D termostatyczny na 3-D z siłownikiem współpracującym ze sterownikiem C-mix

Jaki jest cel ustawienia temperatury do podłogi na 43C?

Takie nastawy zachowaj na -20C.

PS
Lepszym rozwiązaniem jest rozdzielenie układów parter/ piętro zaraz za sprzęgłem i przeniesienie pomp w okolice sprzęgła, ale pewnie to rujnacja murów i tynków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co mam zmieniać te nastawy na zaworze 3D w zalezności od temp. zewn.- przecież to bez sensu.

Myślałem, że ustawie temperaturę graniczną np. 43 stopnie i zapominam o zaworze

Dodam jeszcze że do pieca jest podłączony czujnik tem. zew. tak więc sam piec działa pogodowo.

 

Na c-mixa i automatyczny zawór 3D na razie mnie nie stać.

 

 

Ps.

Rozdzielenie jest nie możliwe ze względu na duże koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.