Skocz do zawartości
IGNOROWANY

1 Pompa: Co+Cwu+ 4D/3D - Ocena Instalacji


dea

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Proszę o poradę przy projektowaniu instalacji co+cwu.

 

Dane:

Wszystkie pomieszczenia wraz z kotłownią na jednym poziomie

Układ z 1 pompą z zaworem różnicowym

bojler 140l dwupłaszczowy umieszczony w kotłowni pod sufitem

grzejniki na rozdzielni podłączone PEX 16, rury prowadzone w podłogach i w ścianach - bez możliwości grzania grawitacyjnego

Dwa obwody podłogówki podłączone szeregowo do dwóch grzejników - ale malutkie podłogówki, jedna zaledwie na 1,3m2, druga na 5m2.

Piec Zębiec KWKD15 (wyprowadzenia 2'')

 

Pion z pieca do zbiornika wyrównawczego zamierzam zrobić z rur 2''. Od pionu do rozdzielni co na rurach 1'', bojler też ma podłączenia 1''.

 

Schematy przerobione z: http://www.kotly-witkowski.pl/schematy-podlaczen

 

Czy taka instalacja, bez osobnej pompy na CWU będzie dobrze nagrzewać wodę w bojlerze?

schemat1.jpg

 

Jeśli nie to czy wpięcie bojlera za pompą i zaworem 4D będzie wystarczające?

 

schemat2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety

lepiej zasobnik cwu wpiąc bezposrednio w kocioł i własna pompa ładująca , sterowana przez sterownik kotła (o ile posiada wyjscie sterowania pompa cwu) lub osobny sterownik dla pompy ładujacej cwu np. euroster 1100b

jesli zastosujesz pompe ładujaca cwu bedziesz miał ciepła wodę , w innym przypadku zasobnik zostanie wychłodzony przez pompe kotłowa

instalacja według rys 1 ale pompa ładująca docwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłogowka

szeregowe podłaczenie grzejnik i podłogówka to nie dobre rozwiazanie o ile dla 1,3 m kw. to ujdzie to dla 5 m.kw. to juz nalezałoby połaczyc równolegle do grzejnika i na powrocie podłogówki zamontowac zawór RTL

jezeli nie pójdzie grawitacja to po co zawór różnicowy?

naczynie wyrównawcze tak jak w opisie rura w pionie zadnych zaworów po drodze i na wszelki wypadek zawór bezpieczeństwa 1,5 bara na zasilaniu kotła( przy kotle)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór różnicowy po to, że jeśli połączyłbym tak jak na rys. 2 to grawitacyjnie będzie grzał się chociaż bojler.

Sterownik mam tylko na jedną pompę.

 

Układ z drugiego rysunku będzie działał nieoptymalnie? Za pompą trójnik na bojler i rozdzielnię c.o. - pompa wymusza obieg i gorąca woda zasilająca przepływa i przez grzejniki i bojler. Powrót z bojlera i c.o. łączy się przed zaworem 4D.

Jeśli ta opcja ma jakieś wady to proszę o ich wskazanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rys 2

jesli zadziala zawór 4d/3d i zamknie sie to pompa kotłowa bedzie mieszac wode w instalacji co i zabierac cieplo z zasobnika cwu

wiem ze chcesz zaoszczedzic ale jesli chcesz miec ciepla wode w zasobniku bez jej wychładzania przez instalacje c.o. to niestety musisz zainwestowac w pompe ladujaca i sterownik euroster 1100b ( prosty sterownik ,łatwy w obsłudze i sprawdzony....mam go załozony od1997 roku, ja przez rok czyli od 1996 kiedy załozylem inni kociol i wymiennik miałem problem z wychładzaniem zasobnika cwu, bo tez dwa obiegi były na jednej pompie)

poprostu trzeba zainwestowac aby miec troche komfortu

i tak jak wczesniej napisałem zasobnik według rys 1 z pompa ładująca

odpowiem ci dlaczego upieram sie przy pompie ladujacej do zasobnika

1 latwośc wysterowania temp zasobnika

2 brak wychłodzenia cwu przez pompe kotłowa

3 "oszczedność" pompa uruchomi sie kiedy bedzie potrzeba doladowac zasobnik (piec nie bedzie obiązony ciaglym dostarczenie energi do zasobnika

4 w razie wygaszania kotła pompa kotłowa nie bedzie miał mozliwości wychłodzenia zasobnika

 

zawór 4d/3d niech pracuje z instalacja c.o.

a co do zaworu 4d/3d pytanie ? dlaczedo upierasz sie zaworze? czy jest to zwiazane z ochrona kotla ?czy jeszcze coś masz innego na myśli?

pytam dlatego , bo czesto proste rozwiazania sa w zasiegu reki, a pchamy w skomplikowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie chodzi mi o ochronę kotła, choć z drugiej strony ten Zębiec zdaje się dopuszcza powrót od 40 stopni.

Czyli Twoim zdaniem lepiej w ogóle zrezygnować z zaworu 4D, więcej pożytku będzie z zakupu drugiej pompy i drugiego sterownika do CWU czyli układ jak na rysunku?

 

standardowy.jpg

 

Jeśli już to lepiej chyba dać pompę z zaworem różnicowym na bojler, skoro on grawitacyjnie byłby w stanie grzać, a drugą pompę kupić do c.o. tylko z zaworem zwrotnym, bez obejścia różnicowego?

 

Jeszcze pytanie: czy można dać na pionie 2 trójniki: niżej byłby z wyjściem na pompę c.o. (rozdzielnia c.o. jest na wysokości ok 1m), a wyżej drugi trójnik - na wysokości bojlera i od niego druga pompa c.w.u?

Wyglądałoby to tak:

schemat3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kotły ze sterownikami i dmuchawami maja taka budowe aby przy zaniku pradu wygasic kocioł,oczywiscie czas wygaszania kotla bedzie długi i raczej nie powinno zagotowac

 

czy to bedzie z jednego trójnika czy z dwóch ...to juz tylko kosmetyka ...ważne aby na rurze do naczynia nie było po drodze żadnych zaworów, filtrow i innych urzadzeń które ograniczałyby wypływ cieczy przy nagłym wzroście cisnienia

 

dla ochrony kotla mozesz zastosowac połaczenie bypass pomiedzy zasilaniem a powrotem (krótki obieg) na bypassie pompka malej mocy sterowana czujnikiem temp np przylgowym zamontowanym na powrocie jak najblizej kotła i dodatkowo sterowana przez równoległe zalączenie pompy kotła c.o.

 

zasada dzialania tego rozwiazania

kiedy piec nie pracuje wszystkie pompy stoja , rozpalasz......sterownik zalaczy pompę c.o.

jednoczesnie podaje napiecie również na pompe bypassu,tyle ze ona dodatkowo jest sterowana przez termostat przylgowy,

 

w praktyce ta pompa na bypassie pracuje bardzo rzadko,właczy sie na pewno podczas rozpalenia kotła, wygaszania kotła, podczas pracy kotla sporadycznie.....poniewaz dodatkowe cieplo na powrót bedzie spływało z powrotu obiegu ładowania c.w.u. zatrzyma sie kiedy sterownik od kotła wyłaczy pompe c.o. ......takie warunki pracy pompy na bypassie zaobserwowałem u siebie

 

,proste o wiele tańsze i pracujace bez zadnych komplikacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje rozwiazanie z trzema pompami jest proste ,skuteczne i tanie ,a cena dwóch pomp i zaworu 4d/3d z automatyka to juz inna klasa i wyższa półka cenowa (kupic zawór bez pelnej automatyki to mija sie z celem,chyba ze bedziesz siedział przy kotle sprawdzaLparametry szybko kalkulował - krzywa grzewcza w głowie i ustawiał go recznie..... )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast zaworu 4D myślałem także nad zaworem temperaturowym 45 stopni. Koszt zbliżony do 4D (~200 zł), a powrót do kotła zabezpieczony w należyty sposób.

Na rozdzielni c.o. mam jeszcze 2 wolne miejsca (kupiłem większą, aby mieć na poddasze jeśli będę robił z niego użytek). Tak sobie pomyślałem, że jako ochronę powrotu dla kotła mógłbym spiąć jeden obwód ciepłej wody z zimną na rozdzielni i odkręcił zaworki minimalnie. Te kilka stopni na powrocie zawsze będzie więcej ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na rozdzielaczu tego nie rób,ochrona powinna być jak najblizej kotla

zawsze mozesz wstawic trójniki (zrobic miejsce na bypass) dac zaworki i korki

nalezy jeszcze zauwazyc , ze,jeśli pracuje pompa ładujaca c.w.u. to na powrocie kotła podniesie sie temp ponieważ nie jest mozliwoscia aby w zasobniku był taki szybki odbiór ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj właśnie też tak pomyslałem, aby dać trójniki i zaślepki, już nawet bez zaworków, aby w razie przeróbek instalacji nie rozwalać jej prawie całej tylko spuścić wodę i dołożyć pompę. zaworu 4D/3D/temperaturowego już w ten sposób nie dołożę, ale z pompą nie będzie problemu.

 

Będę próbował z jedną pompą i za nią trójnik na rozdzielnię c.o. i bojler. W pionie na wysokości bojlera dam trójnik z zaślepką - będzie to miejsce na dołożenie pompy c.w.u jeśli wychładzanie się bojlera będzie mi przeszkadzało.

Dam też trójniki z korkami w miejscu, gdzie mógłbym podłączyć małą pompę do regulacji temperatury powrotu - tej pompy także nie będę zakładał na razie.

Tuż przy powrocie do kotła zamontuję sobie termometr i jeśli powrót będzie poniżej 40 stopni nawet przy zasilaniu 70-75 (więcej nie zamierzam ustawiać) to wtedy będę interweniował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki powodzenia,a wychłodzony zasobnik bedzie wkurzał ,ja wytrzymalem tylko 1 rok na jednej pompie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zobaczymy;) Choć rzeczywiście druga pompa mnie coraz bardziej przekonuje, a raczej ja przekonuje swoją druga połówkę że raczej warto ją założyć.

Tylko pytanie mam: nie ma jakiś specjalnych pomp do cwu? Szukam jakiejś słabszej, bo do popchnięcia wody w jednej rurze do cwu nie potrzeba takiej mocy jak do obiegu całego ogrzewania w mieszkaniu. Czy zwykła pompa co na pierwszym biegu (z reguły do 40W) i będzie git?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, na 99% zakładam 2 pompy (na bypassie z różnicowym do c.w.u, który może się grzać i grawitacyjnie, a do c.o. tylko z filtrem i zaworkami, sterownik mam wprawdzie na jedną pompę ale zamawiałem przez internet i mam 10 dni na zwrot lub dogadam się ze sprzedawcą na dopłatę z wymianą na inny sterownik.

Rozumiem, że warto mieć sterownik który potrafi równolegle obsługiwać pompę c.o. i c.w.u. a nie tylko jedną z nich? Ewentualnie muszę kupić drugi sterownik z funkcją c.w.u..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepszym rozwiazaniem jest miec drugi sterownik do cwu dwa powody:

- w razie uszkodzenia sterownika kotłowego dalej pracuje sterownik do pompy cwu

- jeszcze nie znalazłem sterownika aby miał oddzielne oprogramowania do c.o. i c.w.u. (nie mylić z wyjsciami do pomp) w obecnych sterownikach 2 w 1 albo ciepła woda idzie ok a co do kotla to brak pełnego wysterowania lub na odwrót

ja mam u siebie cwu na Eurostar 1100b dodatkowo poniewaz najwieksze zapotrzebowanie na c.w. mam rano i wieczorem to sterownik mam wpiety w czasówkę .

to powoduje ze pompa pracuje w okreslonych godzinach

wybór i tak nalezy do Ciebie,ja tylko podsuwam rozwiazania,które moga byc pomocne , sa sprawdzone i co ciekawe dzialaja .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę miał 1 sterownik: IE26. Obsługuje on równolegle pompy c.o i c.w.u, ale także dmuchawę, której nie mam. Przyda się jeśli kiedyś zdecyduję się na elektroniczny miarkownik ciągu, mam mechaniczny Honeywell'a.

Pompę na c.w.u. dam na bypassie z różnicowym, na c.o. będzie sama pompa. Tylko pytanie: czy zawory zwrotne są konieczne? Pompa nie stanowi wystarczającego oporu aby być blokadą? Jeśli jednak nie to dam ten zawór ale tylko na c.w.u. aby się nie wychładzał, na c.o. nie ma sensu bo i tak grzejniki aluminiowe jak pompa się wyłączy same się schładzają błyskawicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.