Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka To Kopalnia?


piastun

Rekomendowane odpowiedzi

na to co mówią na składach to weź poprawkę, najlepiej samemu przetestować. Wątpię by Pani nie wiedziała z jakiej kopalni węgiel ma na składzie. Czasami zastanawiam się czemu oni się tak boją powiedzieć, ze pochodzi z zza wschodniej granicy, to chyba nic takiego strasznego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no też to mnie dziwi :). szczególnie, że byłem zadowolony i gotowy kupić to samo ale ta blokada informacji wzbudziła we mnie ciekawość i dlatego rozpoczołem poszukiwania po okolicy.

Zobaczę w sobotę jak pójdę kupić węgiel testowy czy Pani już się dowiedziała z której kopalnii mają na składzie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam czy ma ktoś jakieś doświadczenie z węglem lub miałem z kopalni PG SILESIA w Czechowicach-Dziedzicach, nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat kaloryczności, popiołu itp. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolego lysy1l czy piast za 650zl/tona sort orzech I to realna cena? W sobotę kupuję ostatecznie ten węgiel bo mi się zapasy za 1-2tygodnia skończą :). Dzwoniłem dziś na jakiś mały składzik i dowiedziałem się, że cos takiego u nich dostanę. Tylko zastanawiam się czy 650zł za tonę to realna cena jak na polski więgiel na składzie. Dodam, że często przejeżdzam koło tego składu i węgiel raczej jest przykryty jakaś płachtą więc wygląda na to, że ktoś tego pilnuje. Dodam, że to jedyny skład gdzie podali kopalnię z której biorą węgiel :ph34r: ale koleś podał kalorycznośc około 29Mj/kg ale to chyba jest jego pobożne życzenie....

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na okolice Warszawy cena wydaje się być nierealna. Piast orzech na kopalni kosztuje 600 zł bez akcyzy.

Na śląskich składach ten węgiel jest w podobnej, lub nieco wyższej cenie, którą Ci zaproponowano. Z kalorycznością też trochę przesadzili. Piasta i Ziemowita poznasz po charakterystycznych złotych nalotach na niektórych kawałkach węgla.

 

Cena realna

Widzę, że jak zwykle szybciej klepiesz niż myślisz. W wariancie samochodowym 24 tony, znalazłem go w hurcie najtaniej w cenie ok.580 zł/tonę bez kosztów transportu, więc cena jest nierealna, aczkolwiek nie jest niemożliwa. Sam nagrałem sobie u hurtownika na wiosnę 4-5 ton orzecha Piasta, lub Ziemowita i mam go dostać w granicach 600 zł/tonę bez kosztów transportu, więc nie bardzo wierzę w 650 zł w okolicach Warszawy.

Edytowane przez lysy1l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde jak to mówił klasyk "jak tu żyć". Koleś raczej wielkim hurtownikiem nie jest bo węgla na składzie to może ma 2-3hałdy 25tonowe (tak strzelam :) ) więc czort wie co on sprzedaje. Zastanawia mnie tylko czemu jeśli faktycznie ma inny węgiel niż mówił to nie powie wprost, że ma ruska za 500 -550zł i albo się bierze świadomie ceny i pochodzenia a tak człowiek musi węszyć i jak zacznie wchodzić w szczegóły to okazuje się, że wszędzie chcą wcisnąć kit.

 

Zastanawia mnie też czy może nie warto by kupić węgla w elektrociepłowni, którą mam niedaleko w cenie 658zł/t. http://www.zec.wolom...zedazwegla.html

Może tam mają jakies papiery na to co jest na składzie.

 

SZOK dzwoniłem do elektrociepłowni i pani oznajmiła mi, że nie wiedzą skąd mają węgiel :) tzn. z jakiej kopalni bo biorą od pośrednika :rolleyes: .

Edytowane przez piastun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tam mają jakies papiery na to co jest na składzie.

 

Nie mają papierów i nie wiedzą skąd jest węgiel. Dzwoniłem tam z czystej ciekawości i dowiedziałem się, że robią konkurs ofert i biorą węgiel od najtańszego pośrednika, więc tam na 99% też masz węgiel rosyjski, tylko trochę drożej ;) .

Edytowane przez lysy1l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też sie tam dodzwoniłem :).

Czyli w mojej okolicy ten węgiel po 600-650zł to wszystko pewnie ze wschodu idzie tylko robią przy tym taką szopkę.

Tak na marginesie jaka powinna byc uczciwa cena ruska typu 31 gdybym go chciał kupić na składzie bez, żadnych bajerów.

Edytowane przez piastun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Bytomiu ten piast po 670. Dołączam cennik. Jego wartość opałową można szacować na 24MJ/kg, to tylko 31.2.

post-43826-0-21256000-1358776641_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz skład z opałem Katowickiego Holdingu Węglowego:

http://www.mar-koks.pl/

Byłeś tam?

 

Pepito82, ten skład Sylwester Nowakowski jest podobno dość dobry, masz jakieś doświadczenie z nimi?

Przy odpowiedniej ilości wożą węgiel w tych cenach nawet do Gliwic, ale cena orzecha Piasta póki co trochę za wysoka. Z transportem byłaby dobra tak do 650 zł. Na wiosnę będzie na pewno ze dwie-trzy dychy taniej.

Może Kompania Węglowa obniży też trochę ceny.

Edytowane przez lysy1l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tam już dzwoniłem kiedyś ale specjalnie zadzwoniłem jeszcze raz i za węgiel z KWK chcą: 770zł/tona groszek, 790zł/tona orzech II. Nie są w stanie podać z jakiej konkrenie kopalnii trafia bo z holdingu zamaiwają a przywożą im raz jednej raz z innej kopalnii. Do tego za transport kosztowałby mnie 65zł. Więc przy za tonę zapłaciłbym prawie 840zł.

Przy tych polskich węglach sprowadzanych ze wschodu transport mam gratis. Więc wychodzi na to, że tani węgiel sprzedają drożej ale za to dają transport.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisał o tym składzie Miałowiec. Ja skorzystałem z ich usług pierwszy raz w poprzednią sobotę 12.01.2013 r. Kupiłem tonę orzecha z Bobrka za 690 zł. Węgiel mają przyzwoity, przywieziony autkiem KIA z plandeką (akurat padał śnieg), ilość też adekwatna, w węglu nie było śmieci ani miału. Spala się praktycznie do zera, odrobina gruzu (poprzerastanej węglem skały), nie ma niedopalonych koksików, takich jak miałem kiedyś przy poprzednim węglu. Kaloryczność niezła, miałem takie kiedyś takie węgle co przelatywały przez piec. Ten przy zasypie około 16 kg trzyma spokojnie 10 h i zostaje troszkę żaru na górę następnego zasypu.

 

Sam skład duży, pracował tam akurat jakiś taśmociąg, nie wiem czy sami przesiewają niesort, czy kupują sortowany. Obsługa w porządku, można załatwić wszystko telefonicznie lub netem, ale jako że brałem od nich węgiel pierwszy raz wybrałem się na wycieczkę ich obejrzeć.

Edytowane przez pepito82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tam już dzwoniłem kiedyś ale specjalnie zadzwoniłem jeszcze raz i za węgiel z KWK chcą: 770zł/tona groszek, 790zł/tona orzech II. Nie są w stanie podać z jakiej konkrenie kopalnii trafia bo z holdingu zamaiwają a przywożą im raz jednej raz z innej kopalnii. Do tego za transport kosztowałby mnie 65zł. Więc przy za tonę zapłaciłbym prawie 840zł.

Przy tych polskich węglach sprowadzanych ze wschodu transport mam gratis. Więc wychodzi na to, że tani węgiel sprzedają drożej ale za to dają transport.

 

Zamiast edycji odpowiem na swoje wywody :) bo chciałem coś napisać.

Sprawdziłem kopalnie z KWK i wychodzi, że dominują u nich węgle typu 32/33 porównując cenę do kaloryczności wychodzi mniej więcej na to samo tzn, za podobną cenę jednostkową dostajemy podobną ilość energii.

Tylko pytanie czy taki węgiel typu 32/33 będzie się w miare łatwo palić od góry w piecyku? Czy jest szansa, że wzrośnie stałopalość czy poprsotu zwiększe zadymienie okolicy :) (narazie mam mniej dymu niż okoliczni gazowcy ale ten rusek to chyba 31)

 

poprawka :) ruska więcej kupię więc na to samo nie wyjdzie.

Edytowane przez piastun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innych postów czytałem że pali Pan w kotle Cichewicz Vespa. Jest to dość prosty kociołek z krótkim wymiennikiem spalin. Wydaje mi się, że węgle koksujące 32/33 będą do niego dobre. Dużo energii będzie przekazywane z żaru poprzez ściany kotła, a mniej ze spalinami przez wymiennik. Sam mam kocioł typu SKI i jest to marnej jakości kocioł przeznaczony na opalanie koksem. Ma krótki wymiennik i gdy palę drewnem (paliwo długopłomienne) to języki ognia są aż w czopuchu. Paląc węglem koksującym po odgazowaniu zostaje koks, który daje mocny żar bez płomieni, które nie będą uciekać w komin przez krótki wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko nie Pan :).

Ja wiem czy on ma, krótki wymiennik spalin ? Jak to się definiuje ? Z tego co wiem to kociołek stworzony głownie z myślą o paleniu drewna bo naprawde można do niego duże polna włożyć.

Co do palenia to zauwazyłem, że w fazie koksu temperatura zaczyna spadać od zadanej i dopiero dołożenie kilku polan podbija ładnie temperaturkę i pomaga dopalić pozostały koks.

Narazie najlepsze wyniki osiągnałem, bez żadnych przeróbek, paląc od góry i zasypujac kocioł do maksymalnej wysokości pierwszej przegrody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam skład duży, pracował tam akurat jakiś taśmociąg, nie wiem czy sami przesiewają niesort, czy kupują sortowany. Obsługa w porządku, można załatwić wszystko telefonicznie lub netem, ale jako że brałem od nich węgiel pierwszy raz wybrałem się na wycieczkę ich obejrzeć.

Rozmawiałem jakiś czas temu telefonicznie z właścicielem, mówił że jeżeli sobie życzę, to mogę przyjechać na załadunek i ważenie węgla osobiście. Mają z tego co wiem, sortownię, a jeżeli w węglach grubszych jest dużo miału i drobnicy, to podobno go dodatkowo przesiewają.

Edytowane przez lysy1l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też sie tam dodzwoniłem :).

Czyli w mojej okolicy ten węgiel po 600-650zł to wszystko pewnie ze wschodu idzie tylko robią przy tym taką szopkę.

Tak na marginesie jaka powinna byc uczciwa cena ruska typu 31 gdybym go chciał kupić na składzie bez, żadnych bajerów.

u mnie woj. pomorskie rusek groszko-orzech od 610 do 635 zł jawnie o tym wszyscy informują :)

Orzech z Piasta 790 zł

Orzech z Bobrka 850 zł pali nim sąsiad mówi, że jest naprawdę niezły.

Edytowane przez gerix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na okolice Warszawy cena wydaje się być nierealna. Piast orzech na kopalni kosztuje 600 zł bez akcyzy.

Na śląskich składach ten węgiel jest w podobnej, lub nieco wyższej cenie, którą Ci zaproponowano. Z kalorycznością też trochę przesadzili. Piasta i Ziemowita poznasz po charakterystycznych złotych nalotach na niektórych kawałkach węgla.

 

 

Widzę, że jak zwykle szybciej klepiesz niż myślisz. W wariancie samochodowym 24 tony, znalazłem go w hurcie najtaniej w cenie ok.580 zł/tonę bez kosztów transportu, więc cena jest nierealna, aczkolwiek nie jest niemożliwa. Sam nagrałem sobie u hurtownika na wiosnę 4-5 ton orzecha Piasta, lub Ziemowita i mam go dostać w granicach 600 zł/tonę bez kosztów transportu, więc nie bardzo wierzę w 650 zł w okolicach Warszawy.

O kolega wszystkie rozumy pozjadał i stał się wszechwiedzącym :D , napisałem że cena realna ale nie napisałem w którym regionie Polski , im dalej od kopalni tym większe koszty transportu a za tym i cena węgla .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ceny węgla na składzie ( z bocznicą kolejową - bo to ważne dla ceny) w którym się zaopatruję: orzech Piast - 600zł, kostka piast 660zł, ceny bez transportu. Ceny takie same jak na kopalni dla odbioru samochodowego. Skład istnieje od conajmniej 20 lat, przynajmniej od takiego czasu ja się w nim zaopatruję. Węgiel wozi mi kierowca który nie jest tam zatrudniony, jak coś jest nie tak np. Bobrek z bieżacej dostawy się spieka to mnie ostrzega, więc jestem z tego układu zadowolony.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kostką z Piasta paliłem przez kilkanaście lat zawsze się to bardziej opłacało niż orzech z Piasta, chociaż cena kostki wieksza. Obecnie palę Retopalem i nie narzekam na pewno większe zużycie niż dobrych ekogroszków ale w zeszłym roku do końca czerwca był po 550zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję właśnie do węgla typu 33, którego mam dość dużo, kupić na wiosnę orzech z Piasta lub Ziemowita, ale biorę też pod uwagę orzech I lub orzech z Sobieskiego lub Janiny.

Wiem, gdzie jest ten skład, bo prawie 10 lat mieszkałem w Bielsku, skończyłem tam studium i studia :).

Edytowane przez lysy1l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.