Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Vtc 312


pawel1000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Potrzebuje się dowiedzieć o jakiej temperaturze otwarcia założyć zawór ochrony powrotu 45, 55, 60....stopni C.

Modernizuje sobie kotłownię i zakładam bufor. Powrót z bufora będzie dołączony do powrotu z kaloryferów.

Zasilanie na kaloryfery będzie wychodziło z bufora, po przez zawór miesz. z siłownikiem.

W związku z tym woda wracająca z kaloryferów będzie dość chłodna. Zwłaszcza w okresie przejściowym, kiedy nie trzeba mocno grzać.

Na piecu chcę utrzymywać wysoką temperaturę.

pozdr.Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być bufor to dlaczego powrór z grzejników ma być podłączony do powrotu bufora? To nie logiczne. Zadaniem bufora jest oddzielenie obiegu kotłowego od obiegu grzejnikowego. Co do temperatury otwarcia to patrz dokumentacja kotła. Jak masz na grzejnikach zawory z głowicami termostatycznymi nie musisz stosować układu mieszającego, chyba że jest obieg podłogówki to wtedy jest konieczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego mak wiem że woda wracająca z kaloryferów powinna wracać przez powrót bufora.

I tak będzie w momencie wygaszenia kotła, po przez zawór przełączający.

Trochę kombinuję, ale w tej chwili nie dam rady zrobić inaczej.

Po prostu do zaworu mieszającego na krótkim obiegu kotła, będzie wpięta woda z powrotu z bufora.

Za zaworem będzie pompka która tłoczy wodę do powrotu kotła.

Rurka z krótkiego obiegu łączy się rurą powrotu z kaloryferów ok. metra przed kotłem.

I dlatego mam pytanie. Jaki dać zawór, ile stopni celcjusza, aby woda wracająca z kaloryferów zimna, wymieszała się wodą z krótkiego obiegu gorącą.

I wpadła do kotła z optymalną temperaturą.

 

 

Zapytam inaczej. Jaka powinna być optymalna temperatura powrotu, a bym mógł palić w piecu na poziomie > lub = 70*C

Edytowane przez pawel1000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec mam górnego spalania, rzemiosło 15 letni. Chcąc zrobić prawidłowo tak jak powinno być musiał bym go odpinać od instalacji.

Rury przyłączeniowe 6/4 i trzeba by spawać gazem. A na to nie mam teraz czasu i kasy.

 

Jeżeli dobrze rozumie. ładując bufor od góry wodą z kotła, i wyjście na kaloryfery znajduje się też na górze bufora.

To woda z powrotu w czasie ładowania bufora tylko przepływa dołem przez niego, i płynie dalej do kotła.

 

Jeżeli zrobię to tak jak opisuję , w momencie wygaszenia kotła woda z powrotu będzie wpływała do bufora górą.

Czyli jest to zle. Mam dwa luzne zawory przełączające. W momencie kiedy wygaśnie w kotle, wyłączy się pompka na krótkim obiegu.

Zawór przełączy wodę zasilającą bufor na jego powrót,. I w tedy powinien się rozładowywać bufor.

 

 

Według mnie powinno to działać,chyba że się mylę. Zepsuć nic nie zepsuję a bufor mam za darmo od brata.

Więc nic mi nie szkodzi spróbować.

Pozdrawiam.

Edytowane przez pawel1000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem jak coś robię to po to żeby działało. Podłączenie bufora według twojego opisu jest bez błędne. Niie będzie możliwości ładowania bufora, bo nie ma obiegu kotłowego, a jak nie będzie co naładować to i żadnego rozładowania nie będzie. Stać Cie na zawory 3D a na porządne podłączenie nie, taka argumentacja mnie nie przekonuje. Czyli albo zrób tak jak potrzeba albo nie rób wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @mak radzi ci dobrze, ja sam używam bufora od roku do kotła na pellet, jak raz nagrzeję bufor o poj 800l to potem rzadziej załącza się kocioł i spada zużycie paliwa.

sam mam podobne podłączenie bufora jak opisujesz ale : gorąca woda wpływa do bufora na górze z jednej strony i wypływa górą z drugiej strony.

Podobnie powrót, pompy są trzy - jedna ładuje bufor - pracuje pomiędzy kotłem i buforem, druga pracuje na wyjściu z bufora na grzejniki a trzecia ładuje zasobnik CWU.

Zawór termostatyczny włączasz na powrocie z bufora na kocioł.

 

Jeżeli chcesz eksperymentować to nie ręcznych zaworach - nie tędy droga.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ja nie napisałem że mnie nie stać, nie mam kasy to znaczy że moja druga połowa się nie zgodzi na hydraulika.

Ogólnie to ciężka sprawa, to tak jak wytłumaczyć że palenie w kotle GS od dołu jest nie ekonomiczne.

 

Nie twierdzę że się nie mylę, że to będzie działało.

Tylko nie rozumie jednej rzeczy. Jeżeli wyjście z kotła wpada tylko do bufora, a woda z bufora wyciągana jest pompą do kotła to dlaczego nie będzie obiegu kotłowego?

Na kaloryfery będzie osobna pompa wychodząca z bufora z zaworem mieszającym.

CWU ma osobną pompę.

Chcąc podnieść temperaturę wody powracającej do kotła, chce założyć zawór termostatyczny mieszający na powrocie z bufora.

 

Kolego. mak powiedz mi dlaczego to nie ma prawa działać?

 

Kolego sambor dlaczego ten zawór się nie nadaje?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez pawel1000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory ręczne bo o takich pisałeś wymagają rąk do sterowania i odpowiedniej ( odpowiedzialnej ) osoby która by tymi rękami przełączała te zawory.

W takim układzie jesteś niewolnikiem własnego układu CO.

Ręczne sterowanie tylko w przypadku awaryjnym, na co dzień powinna być automatyka która obsłuży cały układ.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://esbetest.cust.bluerange.se/documentation/getfile.aspx?fileid=333&lngid=16

 

Ja nie będę miał żadnego zaworu ręcznego.

Ten który chcę zastosować na powrocie jest termostatyczny.

Na zasilanie kaloryferów założę z siłownikiem, do tego sterownik zaworu i regulator pokojowy.

Pompy mają swoje sterowanie.

 

Kolego sambor jakiej firmy masz zawór na wyjściu na kaloryfery i sterownik?

Ja myślę założyć firmy ESBE, ale w sklepie w którym mam upusty proponują mi honeywella.

I do tego sterowniki Tech.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wyjściu z bufora na grzejniki mam tylko pompę , układ mieszacza mam na wyjściu z bufora na podłogówkę,

Na powrocie na kocioł miałem początkowo ESBE 55C 1", taki jak z twojego linku, ale go zlikwidowałem i powrót mam wzięty z połowy wysokości bufora bez dodatkowych zabezpieczeń.

Sterowni Wolf R3 - obsługuje w sumie 4 pompy i siłownik mieszacza.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając 800 litrów Możesz sobie na to pozwolić, aby podłączyć powrót w połowie bufora.

Ja na razie zakładam 300 litrów, z możliwościom podłączenia szeregowo drugiego.

Na podłogówkę mam kupiony zawór ESBE VTA

 

Do jakiej temperatury ładujesz bufor, skoro masz bezpośrednie wyjście na kaloryfery?

 

W tamtym sezonie miałem dołączone do kotła przed palenisko na drewno.

Paląc drewnem z temperaturą na kotle 60*C, na polu -20*C w sypialni +25*C

Dlatego chcę założyć mały bufor, bo mam trochę nadwyżki energii.

Mam małe mieszkanie 65m2.

Pozdrawiam.

Edytowane przez pawel1000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre schematy załączyłeś. Podłącz bufor w sposób jak na schemacie i na pewno będzie dobrze. Poza tym to nie wiem czy jest sens pakować się bufor (300l? mieszkanie 65m2?) wszystkie twoje problemy może rozwiązać zawór 4D. Wtedy masz i ochronę kotła przed niską temp. powrotu i regulację temp. na grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.