Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gdzie Zamontowac Zawor 3D Mieszajacy Pomocy


gfx

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma mnie na miejscu i przebiegu instalacji nie znam, więc gdybam co następuje.

 

Przełączenie pompy na bieg drugi spowodowało wyrzut wody do naczynia. Prawdopodobnie jest coś nie tak z jego odpowietrzeniem, woda przelała się do przelewu, wypełniła go i "zamknęła" całą średnicę. To z kolei spowodowało zassanie wody z instalacji i jej częściowe opróżnienie. Ten efekt nie trwa zbyt długo, ale "szkody" są błyskawiczne.

Uzupełniając wodę zbyt szybko doprowadziłeś do tego samego.

 

To tylko teoria. Diagnoza jak podrzucisz sposób wpięcia naczynia. Swoją drogą jaką średnicą jest wpięte? Czy przelew schodzi do kotłowni czy gdzieś wyżej?

 

Piszesz: "... przy tej samej pozycji zaworu termostatycznego". O jakim zaworze termostatycznym mowa?

 

Pamiętaj o tym, że do rozgrzanego kotła wody dopuszcza się bardzo powoli, bo zimna woda na gorące ruszta czy płaszcz to ryzyko pęknięcia.

 

chodzilo mi o zawory termostatyczne na grzejnikach a przelew schodzi na podaszu w lazience tuz obok prysznica rurka o srednicy okolo 1 cala(dom ma piwnice nad piwnica parter potem pietro(czyli podasze) powyzej jest strych gdzie jest zbionik przelewowy jutro jednak wejde na ten strych bo dzisiaj sie przerazilem na co mam tam patrzec porobie zdjecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim wpięciu naczynia można 3D wpiąć jak wcześniej. Grunt aby mieć pewność, że naczynie ma połączenie z kotłem bez żadnych zaworów po drodze. Efekt ochrony powrotu będzie.

Zdjęcie naczynia by było widać przyłącza i może kotłownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim wpięciu naczynia można 3D wpiąć jak wcześniej. Grunt aby mieć pewność, że naczynie ma połączenie z kotłem bez żadnych zaworów po drodze. Efekt ochrony powrotu będzie.

Zdjęcie naczynia by było widać przyłącza i może kotłownia.

 

a powiedz mi czy moglabyc taka sytuacja ze majac grzejniki na termostatach na pozycji 3 w skali do 5 i temperature w domu na poziomie 22 stopnie wiec zawary pewnie byly do polowy podomykane przez to cisnienie poszlo na zbiornik wyrownawczy i stalo co sie stalo i teraz pytanie bo przypuszczasz ze chodzi o odpowietrznie(wczesniej na poprzednich piecach obecny mam od miesiaca pompa chodzila na 2 biego zawsze)uklad jest zapowietrzony po montazu nowego pieca i czy nie pomogla by na to taka sytuacja zeby odkrecic grzejniki na gorze na full tj pozycja 5 rowniez czesc na dole tez pozycja 5 i wlaczyc pompe na 3 w celu odpowietrzenia ukladu ma to jakis sens czy gadam bzdury??

Edytowane przez gfx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wszystkie grzajniki grzeją i nie słychać w nich przelewania się wody, to zapowietrzone nie są. Szybki przepływ rzadko sprzyja odpowietrzaniu, a gdyby stał gdzieś korek wymagający takiego zabiegu, to niegrzałby jakiś pion lub grupa grzejników.

Eksperymentować jednak można. Byle pod nadzorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozesz to rozwinac tak zeby zrozumial o co chodzi bo polki co nic a nic nie kumam.kiminero mialem wczoraj zrobic zdjecia ale nie dalem rady moze uda mi sie dzisiaj zrobic za duzo rzeczy mam na glowie:( pocieszam sie ze 1 biegu wszytsko jest ok :) a powiedz mi jak powinna byc temp powrotu ja obecnie mam 35 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pompie na powrocie naczynie powinno być na wys. 0,7xH>Jeżeli masz pompę o wys.podnoszenia 4m to NW powinno być 2,8m nad najwyższym grzejnikiem.

jak by tak kazdy robił to wiekszosc miała by naczynia na dachu albo na szczycie komina dla pompy 60-tki

w jakiej szkole tak ucza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolego MAREK a jaką ty znasz" szkołe" uświadom nas jak to montować

 

https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-100131,t-zbiornik_wyrownawczy_w_otwartej_instalacji_grzewczej.html

 

no i jeszcze poszukaj tekst PN

 

Polska Norma PN-91 / B-02431

Ogrzewnictwo i ciepłownictwo

Zabezpieczenie instalacji ogrzewań wodnych systemu otwartego

Wymagania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak by tak kazdy robił to wiekszosc miała by naczynia na dachu albo na szczycie komina dla pompy 60-tki

w jakiej szkole tak ucza

a jak sprawdzic jaka mam ta pompe naczycnie wzbiorcze mam ok 2m moze ciut wiecej nad ostanim grzejnikiem od razu podrzuce fotki tego naczynia i kiminero czekam na odpowiedz bo zauwazylem cale to naczynie bylo owiniete welna mineralna dosc sloidnie lacznie z dziura na powietrze wiec moze to bylo przyczyna czekam na odpwiedz a i przy okazji spytam jak u was wyglada popiol bo u mnie wyglada tak praktycznie zero popiolu wiekszasc to grudy koloru cegly i spieki takie zuzlowe

post-37551-0-83388700-1328007690_thumb.jpg

post-37551-0-63907800-1328007723_thumb.jpg

post-37551-0-38401000-1328007957_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pompie na powrocie naczynie powinno być na wys. 0,7xH>Jeżeli masz pompę o wys.podnoszenia 4m to NW powinno być 2,8m nad najwyższym grzejnikiem.

 

to by mialo jakis sens bo zawsze pompe mialem na zasilaniu chodzila na 2 biegu nic sie nie dzialo i wtedy 0,3x 4m daje 1,20 a tak wogule to tez nie wiem czy to naczynie wzbiorcze u mnie jest prawidlowy podlaczone hmm tyle nie wiadomych oby sie wszytsko wyjasnilo to przy okazji motazu zaworu 3d mozna popoprawiac bledy poprzednikow :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacje masz rozbudowaną i pompa pewnie spora. Parametry odczytasz z obudowy silnika, zazwyczaj na "okrągłej" części z śrubą odpowietrzania. Różnie to jest wyrażane, np 25POr40 lub 25POr60, gdzie warotść 40 i 60 (lub inna) odnosi się do wysokości podniszenia pompy. Tego szukaj.

Gdy pompa na zasilaniu, to po prostu 0,3m wyżej i nie mnożysz przez nic, ale za to naczynie musi być inaczej wpięte względem pompy.

 

Samo naczynie wygląda na dosyć pojemne. Zastanawia mnie sposób podpięcia. Jedna rura przychodzi z instalacji, a druga to przelew? Jeżeli tak, to musiłaby być wewnątrz naczynia wyniesiony do góry. Z kolei otwór odpowietrzenia nie powinien być niczym zaślepiony, by wody w przelewie nie zassało.

 

Osobiście na własny użytek zrobiłbym po "mojemu" z tym elektrozaworem. 3D też zafunkcjonuje, ale musi być zamontowany tak, aby nie był częścią rury bezpieczeństwa, idącej do naczynia. W twoim wypadku to ten lewy pion. Zakładając tak duży 3D jestem pewien, że jego wychylenia w kierunku podgrzania powrotu będzie minimalne. Ten sam efekt uzyskasz robiąc zwykły bypass (czyli bezpośrednie połączenie zasilania i powrotu przy kotle). Do tego zawór do regulacji przepływu na tym bypassie i termometr do kontroli efektu. Jak na to spojrzy producent nie wiem. Jeśli gwarancja to 3-5 lat, to wogóle bym się nie zastanawiał i zakładał bypass. O ile nie będziesz palił błotem, tylko suchym opałem, to kocioł pociągnie dużo dłużej.

 

Jestem pewien, że gwarant mówiąc o 3D myślał o termostatycznym 3D montowanym na powrocie a to już inna bajka. Byćmoże w DTR kotła masz przykłady instalacji i precyzyjne wskazanie o jaki zawór chodzi.

 

Dostępne opcje:

1. 3D termostatyczny na powrocie.

2. 3D zwykły sterowany ręcznie.

3. 3D zwykły sterowany siłownikiem.

4. 4D

5. Bypass ze stałym przepływem regulowanym ręcznie.

6. Bypass ze stały przepływem uruchamianym po wykryciu niskiej temp powrotu.

 

Bez dokładnego szkicu kotłowni trudno jednoznacznie określić gdzie to wpiąć by było dobrze. Schematy powyżej to przypuszczenia i pokazują tylko ideę funkcjonowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mnie skolowales teraz juz napisz czy to naczynie jest prawidlowo podlaczone??ten z lewej przewod to jest od koltla ten z prawej to odplyw(czyli chodzi o to ze ktos u dolu musial wsadzic rure ktora by szla az do samej gory zbiornika mowie o tej rurze z prawej tylko jak to sprawdzic czy tak jest) odpowietrznik jest jak widac na zdjeciu.bo chodzi o to ze niewiem czy wlaczyc znowu ta pompe na 2 bieg i zobaczyc co sie dzieje czy po prostu olac ten temat niech sobioe chodzi na 1.i napisz mi jeszce odnosnie tego parametru np 25POr40 lub 25POr60 to to 40 badz 60 mam traktowac jak 4m a drugie jak 6m czy jak??a teraz odnosnie tego zaworu 3d proponujesz zeby polaczyc zasilanie z powrotem i miedzy tym polaczneiem dac zawor ktory bede regulowal otwieraniem badz domykaniem badz wogule zamknieciem i na koniec termometr za tym polaczeniem np przy kotle gdfzie wchodzi powrot i kontrola temperatury??dobrze mysle

Edytowane przez gfx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez otwór odpowietrzenia włóż prosty drut lub coś innego. Powinna być woda w naczyniu do poziomu wyniesionej rury. Teoretycznie.

 

Próbę możesz zrobić. Teraz jest pewność, że odpowietrzenie działa, ale najpierw sprawdź czy masz wodę w naczyniu. Jest też opcja, że rurę przelewu wyciągnięto do góry ale przekorodowała. Efekt: ucieczka wody.

 

40 i 60 to 4m i 6m.

 

Myślisz nie do końca dobrze, bo wpięcie w powrót ma być przed pompą a termometr za.

 

post-18583-0-06762400-1328019486_thumb.jpg

 

P.S.

Nie wrysowałem termometru. Ma być między kotłem a pierwszym trójnikiem obejście pompy na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej poprawnie ale ostatecznie może być. Efekt osiągniesz, a jakby co, to w miejsce odejścia bypassu w dół, wstawisz 3D :D

Pamiętaj o termometrze. Jeżeli problemem będzie zamontować zanurzeniowy, to może być przylgowy. Dobrze zamontowany będzie wiarygodny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

termometr mam przylgowy jest on do cwu ale ze nie mam zbiornika polki co to zamontowalem go na powrocie stad wiem ze teraz mam 35 stopni a podalem rozwiazanie takie bo jest najprossze w tym miejscu jest duzo miejsca przy twoim schemiacie tez da sie to zrobic ale napewnoe wiecej materialow sie zlozyje.czyli jak tak moze byc to jestem spokojny teraz tylko czekac az troche mrozy przejda i montera za ucho przyciagnac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.