Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Dragon, Sterownik Lider, Podajnik Ślimakowy.


wesyr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

chciałbym was drodzy forumowicze prosić o pomoc, niedawno zamontowałem w domu piec z podajnikiem ślimakowym na ekogroszek,

 

Piec jest z Pleszewa:

 

Nazwa: "Dragon",

Moc cieplna nominalna: 30kW,

Sprawność cieplna: 83%,

Dop. ciś. rob.: 1,5 bar

Sterownik: Lider.

 

Kombinowałem z różnymi ustawieniami ale niestety nie udało mi się dojść do odpowiednich ustawień by nie tworzyły się spieki (aktualnie tworzy się ich bardzo dużo) oraz by piec nie zużywał 50Kg na dzień.

Wielkość domu to około 270m2 w którym jest około 18 kaloryferów.

 

Oto aktualne ustawienia:

 

Temperatura zadana: 40 stopni, (dziś zmniejszyłem z 50, ponieważ było w domu za ciepło)

Czas podawania: 20 sekund (przedwczoraj zmniejszyłem do 10s ale otrzymałem Alarm5 czyli brak paliwa)

Czas między podawaniem: 120 sekund

Krotność podawania: 2

Czas przedmuchu 10 sekund

Czas przerwy: 5 minut

Obroty dmuchawy: 20%

Obroty dmuchawy w podtrzymaniu: 10%

 

Z góry dziękuję za pomoc :)

Edytowane przez wesyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa - kluczowa.

Temperaturą w domu nie steruje się za pomocą zmian temperatury na kotle !!!

Załóż sobie zawór mieszający oraz głowice termostatyczne na grzejnikach.

 

Podnieś temp zadaną na kotle, bo go zarżniesz zanim się nim nacieszysz.

Producent mojego zaleca temperaturę min 65 stC, jak jest w Twoim... ? poczytaj instrukcję.

 

Co do spalania.

Musisz sobie tak wszystko poustawiać, żeby efektem spalania węgla był szary proszek z możliwie minimalną ilością miękkich grudek.

Dym z komina ma mieć jasną barwę i nie strzelać za bardzo w górę.

 

Nie napisałeś czy dom masz ocieplony, czy nie - to bardzo ważny fakt.

 

Co do czasu podawania/przerwy, to obawiam się, że masz cokolwiek za dużą przerwę.

Proponuję zmniejszyć do ok 60 sek i tak już zostawić, a dopasowywać czas podawania.

Co do nadmuchu... sprawdź czy masz czopuch gorący - jak bardzo gorący, to nadmuch zmniejsz, jak mocno ciepły, ale jeszcze dający się dotknąć w czasie 'pełnego ognia' to go tak zostaw.

 

Zasada jest taka, że ustawiając kocioł manewrujesz TYLKO JEDNYM parametrem na raz i po dokonaniu modyfikacji czekasz co najmniej od kilku do kilkunastu godzin, żeby sprawdzić jak zmieniło się spalanie.

 

Nigdy nie rób czegoś takiego, że zmieniasz wszystko na raz, a za dwie godziny stwierdzasz, że jest chyba źle i znowu kompletnie wszystko zmieniasz.

 

pozdrawiam

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź :)

 

Dom jest ocieplony.

 

Mam także parę pytań do Twojej odpowiedzi (mogą wydawać się głupie...) :

 

1. Czy minimalna temperatura w piec w instrukcji będzie opisana jako Min. temp. powrotu? Czy jest to może coś całkiem innego ?

2. Pisząc "zmniejsz nadmuch" wtedy chodzi o zmniejszenie obrotów dmuchawy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy minimalna temperatura w piec w instrukcji będzie opisana jako Min. temp. powrotu? Czy jest to może coś całkiem innego ?

Chodzi o to, żeby temperatura w wymienniku kotła miała co najmniej 57 stC.

Dlatego zaleca się podniesienia temp zasilania instalacji, żeby temp powrotu była odpowiednio wysoka.

Oczywiście ważne są takie urządzenia jak zawory mieszające w instalacji, które mają za zadanie zabezpieczać kocioł przed zbyt niską temperaturą wody z powrotu.

2. Pisząc "zmniejsz nadmuch" wtedy chodzi o zmniejszenie obrotów dmuchawy ?

 

Tak

 

pozdr

Robert G

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.