Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana Naczynka Wzbiorczego


dinopd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chciałbym przerobić instalacje grzewczą na miedziane rurki, pompy etc. Obecnie mam stara instalacje z rur stalowych bez pompy naczynie wzbiorcze otwarte, system grawitacyjny.

 

Zastanawiam się czy można zamienić naczynie wzbiorcze otwarte na zamknięte po wymianie instalacji na w/w. Jakie naczynie dobrać. Czy trzeba w tym wypadku zastosować zawór bezpieczeństwa?

Obecnie mam piec OGNIWO BIECZ 16kW lecz mam zamiar wymienić na kocioł z podajnikiem szufladowym PŁONKA 35kW oraz instalacje solarną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

O samej przeróbce układu otwartego na zamknięty ( z NW) decyduje rodzaj kotła i jego dopuszczenie do pracy w układzie zamkniętym.

Kotły na paliwo stałe są dopuszczone do pracy w układzie zamkniętym jeżeli: posiadają moc do 30kW oraz okład odbierający nadmiar ciepła np wężownica schładzająca lub zawór upustowy, dodatkowo niezbędny jest zawór bezpieczeństwa oraz dopuszczalne ciśnienie pracy kotła min 1,5bar.

 

W twoim przypadku należałoby zastosować za kotłem z naczyniem otwartym wymiennik płytowy , który pozwoli na wykonanie inst. grzewczej odbiorczej w układzie zamkniętym.

 

Pozdrawiam

 

PS Czy kocioł 35kW to nie przesada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Chciałbym przerobić instalacje grzewczą na miedziane rurki, pompy etc. Obecnie mam stara instalacje z rur stalowych bez pompy naczynie wzbiorcze otwarte, system grawitacyjny.

 

Zastanawiam się czy można zamienić naczynie wzbiorcze otwarte na zamknięte po wymianie instalacji na w/w. Jakie naczynie dobrać. Czy trzeba w tym wypadku zastosować zawór bezpieczeństwa?

Obecnie mam piec OGNIWO BIECZ 16kW lecz mam zamiar wymienić na kocioł z podajnikiem szufladowym PŁONKA 35kW oraz instalacje solarną.

 

generalnie nie stosuje sie w kotlach na paliwo stale naczyn wzbiorczych zamknietych

decyduje o tym nie twoj pomysl a wytrzymalosc kotla opisana w jego DTR

wg PN:

Ustalenie wielkości naczynia wzbiorczego w instalacji grzewczej reguluje norma polska PN-B--02414:1999 "Ogrzewnictwo i ciepłownictwo - Zabezpieczenie instalacji ogrzewań wodnych systemu zamkniętego z naczyniami wzbiorczymi przeponowymi - Wymagania".

 

jesli chcesz przejsc na instalacje niskopojemnosciowa, powinienes zastosowac uklad podwojny z wymiennikiem, gdzie uklad kotla bedzie zabezpieczany naczyniem otwartym, a uklad instalacji za wymiennikiem naczyniem przeponowym.

 

robiac to nie fachowo, mozesz zbudowac bardzo skuteczna bombe pod domem.

Edytowane przez bobi70
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.