Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Średnice Rur


czubakp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

czy ktoś się orientuje ile na danej średniy rury miedzianej można przesłać mocy,

tzn. ile grzejników o łącznej mocy można zasilić,

 

gdzieś czytałem, że rura 15mm może pociągnąć aż 2,4 kW przy prędkości przepływu 0,3m/s i różnicy między zasilanie a powrotem 15 stopni,

 

ile mozna na fi 18mm, a ile na 22mm

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej na lekcji fizyki B) - ja chodziłem jeszcze w niesłusznym systemie do szkoły gdzie mata była na mat-urze...

Dla danych jw obliczamy strumień masy wody w w/w rurce (średnica wew. 1,3cm), zakładam gestość wody 1g/cm*3 :

dm/dt = gęstość x pi d*2/4 x v = 1 x 3,14 x 1,3*2 x 30 /4 = 39,8 g/s

 

I towarzyszący mu strumień ciepła, zakładam cw=4,19 J/g:

dC/dt = delta T x cw x dm/dt = 15 x 4,19 x 39,8 = 2501 W = 2,5kW

 

CBDO :P - Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielki dzięki właśnie o te wzory mi chodziło,

 

na początku trochę miałem probelm żeby je odczytać,

więc pozwolę sobie napisać je bardziej obrazowo

 

strumień masy = gęstość wody x pole przekroju rury x prędkość przepływu

 

strumień ciepła = różnica temperatur x ciepło właściwe x strumień masy

 

na podstawie tych wzorów obliczyłem strumień ciepła jaki może przesłać dana średnica rury,

biorąc pod uwagę że dla miedzi minimalna prędkoć powinna wynisić 0,3 m/s a maksymalna 1m/s

oraz zakładając różnicę temperatur między zasilaniem a powrotem 15 stopni, wychodzi

 

dla rury 15mm (śr wew 13mm) - od 2501W do 8338W

dla rury 18mm (sr wew 16mm) - od 3789W do 12630W

dla rury 22mm (sr wew 20mm) - od 5920W do 19734W

 

 

mam tylko jeszcze pytanie czy na podstawie tych wyliczeń można dobierać średnice rur,

czy oprócz strumienia ciepła trzeba brać jeszcze jakieś parametry pod uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielki dzięki właśnie o te wzory mi chodziło,

 

na początku trochę miałem probelm żeby je odczytać,

więc pozwolę sobie napisać je bardziej obrazowo

 

strumień masy = gęstość wody x pole przekroju rury x prędkość przepływu

 

strumień ciepła = różnica temperatur x ciepło właściwe x strumień masy

mam tylko jeszcze pytanie czy na podstawie tych wyliczeń można dobierać średnice rur,

czy oprócz strumienia ciepła trzeba brać jeszcze jakieś parametry pod uwagę?

 

Dokładnie tak to sobie pomyślałem. Zaś Twoje obliczenia szczegółowe z pewnością powiększą świadomość ciepłowniczą Kolegów inwestorów B) A tak serio, to prędkość przepływu w rurze powoduje turbulencje i miejscową kawitację, czyli miejscowe podciśnienia skutkujące wrzeniem cieczy i jej ekspansją - daje to efekty dźwiękowe (drżenie i tzw 'granie rur'), jak też przyspieszoną korozję i ogólnie osłabienie mechaniczne rurociągu. Szczególnie na zaworach i przewężeniach sieci kawitacja jest groźna. Zauważcie także, że w rurach PP i nieco mniej w AlPex następje naturalne tłumienie drgań kawitacyjnych wynikające z cech samego tworzywa rur (bezpostaciowy materiał plastyczny vs krystaliczny metal). Czyli ostrożnie z tymi górnymi wartościami v!

Obecnie firmy produkujące rury i osprzęt dostarczają także programy do obliczeń instalacji (wersje demo są darmowe i niewiele się różnią funkcjonalnie). Tamż można policzyć rozpływy i spadki ciśnień warunkujące dobór pompy obiegowej. Niestety cierpimy na braki parametrów wyjściowych i charakterystyk elementów armatury (Kv to zaledwie jeden punkt na krzywej dp-dv/dt).

I wtedy trzeba improwizować i korzystać z doświadczeń Kolegów-ekspertów! Mam nadzieję, że Oni coś nam podpowiedzą n/t przepływów polecanych :P

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

biorąc pod uwagę że dla miedzi minimalna prędkoć powinna wynisić 0,3 m/s a maksymalna 1m/s

 

Skąd takie wartości ? 1m/s można dopuścić w c.w.u bo pracuje chwilowo. W CO skończy się wypłukaniem kolanek. Dla miedzi prędkość nie powinna przekraczać 0,3[m/s], zaś dla mniej niż 0,1[m/s] instalacja jest w stanie pracować grawitacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie informacje wyczytałem na forum w kilku miejscach,

tak wypowidali się koledzy eksperci :P

 

dlatego przytoczyłem od 0,3 do 1 m/s,

 

że poniżej 0,3 m/s mogą występować problemy z odpowietrzeniem instalacji,

a powyżej 1 m/s właśnie następuje wypłukiwanie miedzi

 

a to mnie teraz zaskoczyłesś, że 0,3 m/s to maksymalna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.