Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Ocenę Instalacji I Kilka Pytań


hunter266

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, jak widać jestem nowy na forum. Buduję dom, obecnie układam instalację wodną i kanalizacyjną. Dom jest nie duży 100m2, parter wraz z użytkowym poddaszem. Większość prac wykonuje własnoręcznie. Instalację grzewczą myślę że z Waszą pomocą również dam radę. 

 

Co do kotła w hurtowni polecają mi Klimosza 15kW wszystkopalny z podajnikiem. Bojler chciałbym duży około 200l dwupłaszczowy.

Na parterze ogrzewanie podłogowe, na poddaszu w pokojach grzejniki w łazience grzejnik i podłogówka.

 

Tutaj mały schemat jak ja to widzę. Rury do zaworu 4D wielkości jak wyjscia z pieca. Od 4D do trójników tej samej wielkości. Od trójników do rozdzielaczy alu pex 20mm.

 

Kilka pytań:

1. Z jakiego materiału zrobić przy piecu i do trójników za 4D?? stal? miedz? myślałem o miedzi, ale grzejniki mają być aluminiowe...

2. Jaki materiał i przekrój rury do zbiornika wyrównawczego?

3. Czy za trójnikiem który jest za 4D może do rozdzielaczy iść ALU PEX?

4. Czy obejście pompowe przed grzejnikami jest potrzebne?

post-66775-0-45751600-1453148155_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Widzę że ciężko u Was o pomoc...

no ciezko bo bardzo ciężko zrozumieć jak mozna do 100m2 domku nowego montowac kopciucha

a gdybys nie wiem czemu juz chcial kopciucha to schemat i tak jest zły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie zastanawia fakt, że ludzie budując dom nie myślą racjonalnie. dochodzi do takich anomalii, że koszt zakupu kotła jest większy niż koszt zakupu materiałów na ocieplenie ścian. :blink: paranoja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwinie mi ktoś dlaczego ten kocioł jest zły?? Instalator wraz z sprzedawczynią w hurtowni taki mi dobrali.... 

 

mnie zastanawia fakt, że ludzie budując dom nie myślą racjonalnie. dochodzi do takich anomalii, że koszt zakupu kotła jest większy niż koszt zakupu materiałów na ocieplenie ścian. :blink: paranoja.

Nie napisałem o ociepleniu, będzie około 12cm styropianu, ale dalej nie rozumiem tej wypowiedzi. Mam dać 50 cm styropianu i kozą grzać??

 

A jaki kocioł polecacie?? Chciałbym palić w nim ekogroszkiem i drewnem, zależy mi by miał podajnik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cooler sam się nad tym zastanawiam i odpowiedź jest jedna ze 70% ludzkości cały czas żyje w przekonaniu ze fachowców trzeba się słuchać bo wkońcu to on się na danym fachu zna , tylko zapominają że Polak to żołnierz uniwersalny i każdy fach prawie w rękach posiada a umieć wszystko po trochu to daje nam tyle ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwinie mi ktoś dlaczego ten kocioł jest zły?? Instalator wraz z sprzedawczynią w hurtowni taki mi dobrali.... 

 

Nie napisałem o ociepleniu, będzie około 12cm styropianu, ale dalej nie rozumiem tej wypowiedzi. Mam dać 50 cm styropianu i kozą grzać??

 

A jaki kocioł polecacie?? Chciałbym palić w nim ekogroszkiem i drewnem, zależy mi by miał podajnik. 

śek w tym że dla takiego domu to potrzeba jakies 3kW srednio na ogrzewanie

montaż jakiej kolwiek instalacji CO jest bzdura

załozyć promienniki elektryczne albo grzejniki lub jesli ma juz być podłogowe to podłogowe do tego grzałki jakie 4kW i grzac tylko w taniej taryfie

wszytko trzeba przeliczyc a nie bujac sie weglem

a za oszczedzone pieniądze pomiedzy montazem np grzejników elektrycznych a infrastruktura CO załozyć fotoogniwa i mieć jeszcze taniej ogrzewanie niz babranie sie wunglem

pomyśleć przeanalizować i nie pchac sie w rozwiązania CO bo wszyscy tak mają to jest sugestia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończymy z spamem i zajmiemy się instalacją??  

polecam odwiedzić stronę http://cieplowlasciwie.pl/ podstaw wszystkie dane z projektu z ociepleniem 12 cm, dla zabawy z 20 cm. porównaj koszty c.o. rocznie to może sam dojdziesz do wniosku czy ogrzewanie węglem jest drogą w dobrą stronę. wiadomo, że oba wyniki będą obarczone "błędem", ale przynajmniej będą zachowane proporcje kosztów. zwróć też uwagę, że dołożenie dodatkowego styro zwróci się szybko w postaci mniejszych kosztów zimą, chłodem w lecie. jeśli kotłownia będzie w domu, to również musisz wygospodarować odpowiednie pomieszczenie, gdzie przy tak małym domu jest to ekonomicznie nieuzasadnione.

 

natomiast, co do samej instalacji to może warto zrobić o.p. w całym domu? do tego bufor 1000 L i grzałki w taniej taryfie lub jeśli finanse pozwolą pompe ciepła PW.

 

PS. hunter kolejny głos rozsądku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem na stronie ciepla właściwego. Wyszło mi że maxymalne zapotrzebowanie mojego domu w ciepło to 8kW.

Teraz rozumiem co złego było w piecu 15kW.

W ogrzewaniu kocioł z podajnikiem na ekogroszek wypadł mniej-wiecej w połowie stawki. Trochę lepiej ogrzewanie drewnem. 

Jestem tradycjonalistą nie myślałem o ogrzewaniu pompą ciepła i innymi wynalazkami. 

Zdecydowałem się na piec C.O. ze względu na charakterystykę mojej pracy i lokalizację domu.

Mianowicie: pracuje 24h po czym 48h wolne. Gdy jestem w pracy ekogroszek z podajnika, gdy jestem w domu drewno. 

Mój dom znajduje się na wsi gdzie mam możliwość pozyskania tanio drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zrób jeszcze symulacje z 20 cm styro i porównaj te 2 wyniki.

zainwestowane $ w dom, to korzyści rok do roku, a w kocioł to koszt + paliwo co roku.

biorąc pod uwagę Twój charakter pracy tym bardziej powinieneś dążyć do ogrzewania bezobsługowego. kominek/koza dla klimatu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.