Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie Centralki Prandelli M301 I St-300


andzin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam orzewanie podłogowe i w nim centralkę Prandelli M301, podłączenie poniżej (mam podłączone tylko siłowniki i pompę)

 

[Zdjęcia nieaktualne]

 

 

i "programowalny regulator temperatury " w każdym  pokoju tylko nie wiem jak to połączyć  z centralką tak żeby pompka nie chodziła cały cas (zasilanie i czujka temp. podłogi podłaczona).

 

[Zdjęcia nieaktualne]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety termostaty ST 300 mają wyjście napięciowe 230V, stosowane są głównie do ogrzewania podłogowego

System Prandeli M301 wymaga stosowania termostatów ze stykiem beznapięciowym np oryginalne OCD4 lub M201 

Musisz zmienić te regulatory!

Inaczej może dojść do uszkodzenia centralki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat M201 jest bimetaliczny - steruje podanym napięciem przez zwarcie lub rozwarcie styków, podobnie jak ten drugi OCD4 - one nie podają napięcia, tylko je przełączają.

Zaś ten termostat co chcesz podłączyć  podaje własne napięcie i może być konflikt zasilania

Ale jak to kupiłeś to możesz sprawdzić, zawsze można kupić następną centralkę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tamtym tygodniu wałkowaliśmy podobny temat i tu też triak będzie próbował przełączyć przekaźnik pompy lub siłownik o mocy ok 1-5W.

 

To raczej się nie uda.

Z resztą zaproponowałeś podłączenie tylko przewodu wyjścia, a powinny być podłączone oba .

Ponadto nie wiemy na jakie napięcie są siłowniki 24V czy 230V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , masz rację zapomniałem wstawić mostek, co do triaka to robiłem testy na podobnym termostacie i działało, zawsze można spróbować , chodziło mi tylko o to żeby pokazać,że można podłączyć tak aby nie było konfliktu  fazy z inną fazą .post-4018-0-24966100-1414761797_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na pewno będzie bezpieczny sposób, a czy najprostszy?

Musisz tylko sprawdzić czy ten termostat przełączy taki przekaźnik - może być za małe obciążenie, ale to trzeba sprawdzić.

Kup 1 szt takiego przekaźnika i kilka razy go załącz tym termostatem - jak działa , to zrób jak piszesz w poście wyżej,  

przekaźniki to nie majątek - 5-10zł/szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem juz po montażu.

Myślałem że jest to forum gdzie coś się dowiem, a pierwsze słowa to:

 

Niestety termostaty ST 300 mają wyjście napięciowe 230V, stosowane są głównie do ogrzewania podłogowego

System Prandeli M301 wymaga stosowania termostatów ze stykiem beznapięciowym np oryginalne OCD4 lub M201 

Musisz zmienić te regulatory!

Inaczej może dojść do uszkodzenia centralki.

Okazało się że prandelli też sterowanie ma napięciem 230 V podłączyłem bez żadnych przeróbek IDEALNIE.

 

Panowie jak nie macie doświadczenia/wiedzy nie doradzajcie, dajcie szansę osobom z doświadczeniem.

 

Reasumując:

Centarka Prandelli i sterownik ST-300 idealnie pasują trzeba tylko odpowiednio włożyć wtyczkę do gniazdka bo włożona odwrotnie podaje napięcie na innych pinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trudno, nie zawsze jest kawior. ;)

W poście #5 napisałem ci abyś sprawdził ten termostat na własne ryzyko, tym bardziej że miałeś już ten zestaw.

W następnym poście kolega @tomekb pokazał jak to zrobić.

Obecnie na rynku jest zalew "skosnookich " gadżetów i nikt nie wie jak się one zachowają do markowego sprzętu - firma Prandelli zaleca inne termostaty,

które ci podawałem i które nie wymagają żadnych kombinacji.

 

Autor tematu sam z resztą pisze:  

 

 

trzeba tylko odpowiednio włożyć wtyczkę do gniazdka bo włożona odwrotnie podaje napięcie na innych pinach.

Co w normalnym funkcjonowaniu urządzeń elektrycznych jest niedopuszczalne - to tak jakbyś miał odkurzacz , który w zależności od tego

jak włożysz wtyczkę do gniazdka ciągnie śmieci albo je wydmuchuje!

 

To ja ci napiszę że są dwa uda: albo się uda albo się nie uda. :)

 

To tak jak jazda samochodem na oleju opałowym lub picie ruskiej lub czeskiej gorzałki - albo się silnik zatrze , albo i nie, albo się oślepnie , albo i nie.

Tobie się udało, inny może mieć inaczej. :)

 

Na firmowych rozwiązaniach takich niespodzianek nie zaznasz.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam,

 

Instalator zamontował u mnie centralkę Rehau, wyglądającą praktycznie identycznie jak M301.

Niestety, jak sam zainteresowałem się bardziej tematem, okazało się, że sprzedał mi wersję bez sterowania pompą, a już za późno było na wymianę.

Czy ktoś z Was mógłby podesłać wyraźne zdjęcie przekaźnika, który się tam znajduje?

Byłbym bardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem do Rehau, ale niestety nie podają takich informacji i w ogóle nie mają tych przekaźników osobno.

Wydaje mi się jednak, że to może być jakiś "standardowy" przekaźnik.

Dlatego poprosiłem o jego zdjęcie, ew. jakieś dane, żebym mógł poszukać, czy coś podobnego dostanę.

Napięcie pracy przekaźnika raczej będzie takie samo, bo mój rozdzielacz regulacji też jest na 230V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.