Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ciepła Woda Uzytkowa


matbos77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mieszkam w domu jednorodzinnym wyposażonym w centralne ogrzewania gazowe oraz podgrzewanie wody w 100 l bojlerze elektrycznym. Niedługo czeka mnie wymiana kotła CO i przyszła mi do głowy nast. koncepcja.Na wstępie inf.- piec oddalony jest od kabiny prysznicowej o ok.13m. a bojler ok 5m a od zlewozmywaka ok 3m.. Zakupić piec co dwufunkcyjny i cwu podłączyć na zasilenie do bojlera zamiast zimnej wody z sieci wodociągowej.Bojler w ten sposób zasilony wg. mnie zużywałby znacznie mniej energii elektrycznej zapewniając jednocześnie wystarczającą ilość wody o wyrównanej temperaturze, którą mogę dość precyzyjnie regulować.Mam tylko jedną wątpliwość - czy piec CO będzie chciał podawać podgrzaną wodę do bojlera pod ciśnieniem sieciowym czy też musi mieć zapewniony swobodny wypływ z baterii.

Będę wdzięczy za wszelkie sugestie związane z tym pomysłem.

Pozdrawiam.

matbos77

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z twojego opisu wynika że stary bojler elektryczny ma być zbiornikiem akumulacyjnym dla cwu. Nie przemawia do mnie twój pomysł i uważam że szkoda na jego realizację czasu i pieniędzy. Na forum już kilkakrotnie były opisywane podobne koncepcje i chyba żadna nie zadziałała (powertuj trochę forum to pewnie znajdziesz te tematy). Przy tak dużych odległościach od punktów poboru ciepłej wody, uważam że najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem (lub dwufunkcyjnego z dużym zasobnikiem ładowanym warstwowo) a do tego układ cyrkulacji cwu z pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę z niefortunnego usytuowania mojego pieca w stosunku do punktów poboru....ale tego już się nie da poprawić.Koszt mojego pomysłu to ok 3 m rury łączącej wylot cwu z bojlerem.Natomiast prawdą jest, iż piece dwufunkcyjne są tańsze od jednofunkcyjnych. Lecz głównym dla mnie problemem jest pytanie: czy taki układ będzie poprawnie działał pod względem ciśnień i wielkości przepływu wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno działać zainstaluj tylko zawór zwrotny pomiędzy bojlerem a kotłem, żeby nie doszło do przepływu zwrotnego podczas wzrostu ciśnienia w bojlerze w momencie dogrzewania magazynowanej przez grzałkę.

 

Dodatkowo wiedz o tym, że zanim kocioł gazowy doprowadzi do bojlera gorącą wodę spłynie do kilku dobrych litrów wody.

 

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On jest tzw zaworem 3-funkcyjnym. Posiada zawór bezpieczeństwa, zwrotny oraz upustowy, który za cholere nie wiem po co :D

 

Jego funkcja jest taka że przy powstałej róznićy ciśnień pomiędzyy bojlerem a zasilaniem puszcza wodę z zasobnika w celu zmniejszenia ciśnienia. Co w konsekwencji prowadzi bo przepływu zwrotnego :D

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.