Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Grzejnikow,podlogowki,c.w.u,solarów,kominka Z Plaszczem Wodnym


danik

Rekomendowane odpowiedzi

post-22911-0-57326900-1306658978_thumb.jpg

 

Witam wszystkich serdecznie.Moj problem z ogrzewaniem rozpoczął sie rok temu.Zakupilem kocioł atmos 25kw który okazał

się za mały. W tej chwili mam zamówiony kocioł z podajnikiem Stalmark 35kw.Moja prosba do was to pomoc przy

sprawdzeniu instalacji gdyż nie wieze juz zadnemu instalatorowi.W załączonym schemacie jest wstepne rozmieszczenie

bojlera, kotła ,grzejników i ogrzewania podłogowego nie wiem jak podlaczyc kominek i solary.Prosze o poprawe ewentualnie o dorysowanie rzeczy zaworów zwrotnych

itp.Pozdrawiam i prosze o porade.

Edytowane przez danik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzieki.Nie dawać 3D na grzejnikach?Ok.Chodziło mi o termometry nie manometry sory.Moze lepiej wyzucic 4d i zalozyc normalnie 3 drozne na zasilaniu grzejników i podłogi co o tym myslisz? Wczesniej na starym piecu do zaworu 4d musialem wstawic pompe na powrot.Dodatkowo dzialo mi sie tak ze jesli sie ta pompa w obwodzie kotla wylaczyla to inne 2 pompy wtłoczyly mi zimną wode do kotła bezsensu takie przepychanie wody nie da sie tego inaczej zrobic.Jak i w ktore miejsce podpiac kominek?

pozdr.

 

nienarysowalem zbiornika cisnieniowego ale tez bedzie na powrocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze lepiej wyzucic 4d i zalozyc normalnie 3 drozne na zasilaniu grzejników i podłogi co o tym myslisz? Wczesniej na starym piecu do zaworu 4d musialem wstawic pompe na powrot.Dodatkowo dzialo mi sie tak ze jesli sie ta pompa w obwodzie kotla wylaczyla to inne 2 pompy wtłoczyly mi zimną wode do kotła bezsensu takie przepychanie wody nie da sie tego inaczej zrobic.

Miałeś źle zrobiony obwód kotłowy i być może za mały zawór 4D. Taki obwód należy wykonać bardzo starannie (bardzo krótki, grube rury, duży zawór np. 5/4 oraz minimalna ilość zakrętów 2-3). Wtedy działa bez pompy.

Jeśli nie potrafisz takiego zrobić lub masz za mały zawór, to lepiej zamiast 4D dać przy kotle 3D (bez ochrony powrotu). Powrót chronisz osobnym krótkim obwodem (zasilanie-powrót) z podpiętą pompą uruchamianą jedynie przy zbyt niskiej temp. powrotu. Koncepję tę z powodzeniem wykorzystuje kol. Guitar, więc możesz go dopytać o szczegóły, lub znaleźć jego posty z opisem (jak Ci się uda ;) ).

Z tym kominkiem to się nie wypowiadam, bo nie siedzę w temacie, ale jest trochę opisów na tym forum więc można skorzystać z wyszukiwarki (jeśli nikt inny się nie wypowie).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest to układ zamknięty (nie jestem pewny ale polskie przepisy nie dopuszczają takiego układu) to kominek montujemy w układzie otwartym z naczyniem wzbiorczym i podłączamy go za pomocą płytowego wymiennika ciepła. Do podpięcia solara wymagany jest bojler z dwoma wężownicami ( układ solarny jest wypełniony cieczą niezamarzającą i musi być podpięty do osobnego obwodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

]Witam Kolegów,

 

Widzę że temat nie umarł, więc może sie i ja przyłączę.

 

W tej chwili od pięciu lat eksploatuję układ z kotłem olejowym (Erlich) z wężownica, która służy jako wymiennik ciepła dla kominka z płaszczem wodnym. W tym roku rozbudowuję o ogrzewanie podłogowe, solar i chcę chociaż cześciowo wykorzystać solar do podgrzania podłogi w lazienkach w okresie letnim.

 

Bardzo proszę o wszelkie komentarze nt. planowanej instalacji.

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się - rzeczywiście ładniej wygląda. Naczyń wzbiorczych jak też i innej podrobniejszej armatury nie rysowałem.

 

Jednak nie ma funkcjonalności przekazywania ciepła z solara do co.

No chyba że jednocześnie uruchomimy pompy ładowania cwu (P3) i co (P2) lub też podłogówki (P1).

Obawiam sie jednak, że objętość zładu będzie bardzo ograniczała efektywność przekazywania ciepła z solara do co.

Bo mamy ścieżkę ciepła: obieg solarny ->cwu-> co lub podłogówka.

Ponieważ w okresie przejściowym tj jest chłodno a świeci słońce miało to wspomóc ochronę przed zamarzaniem.

 

NIe mniej jest to na tyle ciekawe, że chyba spróbuję. Prostsze i tańsze ale może jednak wystarczająco efektywne.

 

Spróbujemy.

 

Dziękuję, pozdrawiam i proszę o więcej.

 

Wojtek

Edytowane przez WojtekTaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się - rzeczywiście ładniej wygląda. Naczyń wzbiorczych jak też i innej podrobniejszej armatury nie rysowałem.

 

Jednak nie ma funkcjonalności przekazywania ciepła z solara do co.

No chyba że jednocześnie uruchomimy pompy ładowania cwu (P3) i co (P2) lub też podłogówki (P1).

Obawiam sie jednak, że objętość zładu będzie bardzo ograniczała efektywność przekazywania ciepła z solara do co.

Bo mamy ścieżkę ciepła: obieg solarny ->cwu-> co lub podłogówka.

Ponieważ w okresie przejściowym tj jest chłodno a świeci słońce miało to wspomóc ochronę przed zamarzaniem.

 

NIe mniej jest to na tyle ciekawe, że chyba spróbuję. Prostsze i tańsze ale może jednak wystarczająco efektywne.

 

Spróbujemy.

 

Dziękuję, pozdrawiam i proszę o więcej.

 

Wojtek

post-30964-0-83763500-1309464759_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się - rzeczywiście ładniej wygląda. Naczyń wzbiorczych jak też i innej podrobniejszej armatury nie rysowałem.

 

Jednak nie ma funkcjonalności przekazywania ciepła z solara do co.

No chyba że jednocześnie uruchomimy pompy ładowania cwu (P3) i co (P2) lub też podłogówki (P1).

Zobacz jak można przekazywac ciepło z solara bez żadnej pompy:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/9696-dogrzewanie-co-za-pomoca-solarow/page__p__82206__fromsearch__1#entry82206

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P3 to jest pompa ładująca zasobnik.

 

Co do łączenie solara z obiegiem CO trochę nie widze sensu. Latem kolektory pokryją ci większość jeżeli nie całość zapotrzebowania na CWU. W chłodniejsze dni szkoda ciepła z kolektorów na ogrzewanie CO, skoro nie są one w stanie nawet ogrzać do końca CWU. Niepotrzebnie zwiększasz kosztu inwestycyjne, a moim zdaniem nic z tego nie uzyskasz.

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.