Skocz do zawartości
IGNOROWANY

odpowietrznik


arthek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Instalator właśnie skończył mi podłączać do kotła zasobnik dwupłaszczowy ( ładowany pompą ).

Zauważyłem ,ze nie dał nigdzie odpowietrznika automatycznego, a wydaje mi się że powinien być np. na zasilaniu.

Co wy na to ?

Dodam, że kocioł na obiegu otwartym , zbiornik przelewowy zawieszony ~ 0,8 m nad kotłem.

Zasobnik trochę niżej , też nad kotłem.

 

I mam dylemat odnośnie termomanometru.Instalator nie założył mi nigdzie termometru na wyjściu z kotła ani manometru.

Wydaje mi się że powinny być ? Co prawda temperaturę kotła mam ze sterownika, ale co w przypadku braku prądu ? Manometr też jest chyba potrzebny mimo ,że układ otwarty ?

 

Proszę o poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Być może instalacja odpowietrza się przez naczynie wzbiorcze. Zrób jednak fotkę, wrzuć na Forum i bedzie łatwiej ocenić. A termomanometr - ja montuję najczęściej właśnie taki pomiar zespolony. Warto wiedzieć jaka jest temperatura odczytywana nie tylko przez elektronikę ( wszelkiego typu sterowniki ) a manometr pokazuje cisnienie w ukladzie grzewczym. Na tarczy manometru ustawiam zawsze czerwoną strzałkę recznej nastawy na ciśnienie pracy zaworu bezpieczeństwa - 1,5 bar, który montuję jako dodatkowe zabezpieczenie instalacji c.o. I użytkownik ma jasność sprawy i wie co się dzieje w jego instalacji, a także mi łatwiej ocenić ewentualne wystąpienie awarii.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Być może instalacja odpowietrza się przez naczynie wzbiorcze. Zrób jednak fotkę, wrzuć na Forum i bedzie łatwiej ocenić. A termomanometr - ja montuję najczęściej właśnie taki pomiar zespolony. Warto wiedzieć jaka jest temperatura odczytywana nie tylko przez elektronikę ( wszelkiego typu sterowniki ) a manometr pokazuje cisnienie w ukladzie grzewczym. Na tarczy manometru ustawiam zawsze czerwoną strzałkę recznej nastawy na ciśnienie pracy zaworu bezpieczeństwa - 1,5 bar, który montuję jako dodatkowe zabezpieczenie instalacji c.o. I użytkownik ma jasność sprawy i wie co się dzieje w jego instalacji, a także mi łatwiej ocenić ewentualne wystąpienie awarii.

 

Pozdrawiam

Piotr

 

Jakie powinien pokazywać ciśnienie manometr w ukladzie grzewczym otwartym : kocioł - naczynie przelewowe - wymiennik płytowy - kocioł ? :P .Myslałem że ciśnienie 1,5 bar to wystepuje w układzie zamkniętym :lol: .

Czy montuje się zawór bezpieczeństwa - 1,5 bar, w układzie otwartym przedstawionym powyżej ? .

Przecież w chwili zagotowania się wody w kotle cisnienie idzie w przelew ? To po co zawór bezpieczenstwa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manometr zamontowany w ukladzie otwartym w trakcie normalnej pracy powinien wskazywać ciśnienie słupa wody - w przybliżeniu 1 bar / 10 m słupa wody ( pion ). Montując zawór bezpieczeństwa 1,5 bar dobezpieczam układ grzewczy. W ten sposób sam układ otwarty jest głównym zabezpieczeniem kotła a dodatkowym właśnie zawór bezpieczeństwa maks 1,5 bar.

 

Proszę jednak rozróżnić dwie sprawy: w układzie otwartym ciśnienie może w większości kotłów dochodzić do 1,5 bar wg danych producentów podawanych jako maksymalne. Natomiast uklad zamkniety może mieć ciśnienie i np. 0,8 bar i jest skladową ciśnienia słupa wody plus dodatkowa wpuszczona objętość wody ( cieczy ). Chcę przy okazji przypomnieć, że zgodnie z Polską Normą zabroniony jest montaż kotłów na opał stały w układzie zamkniętym.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam naczynie przelewowe w kotłowni tuż nad piecem i rura wychodząca z kotła do naczynia ma jakies 1,2 m długości.

Gdzie sie montuje ten dodatkowy zawór bezpieczeństwa ?

Jakie ciśnienie powinno być w układzie zamkniętym za wymiennkiem ? ( optymalne)

1, 2... 3 bary ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

W Twoim układzie montaż zaworu bezpieczeństwa może zostać uznany jako, hm... dyskusyjny. Ja jednak nie zrezygnowalbym z zaworu i zamontowałbym go w okolicach powrotu kotła. A cisnienie w układzie zamknietym - 1-2 bar. Nie więcej.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.