Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam również,

to pionowe wyjście do naczynia powinno być wg PolNorm min DN25 (wewnątrz) i najlepiej stalowe (miedź dla amatorów kosztów + elegancja). A wogóle to cały ten pex powinien zaczynać się poza kotłownią - po co ryzykować uszkodzenie plastiku np przy awaryjnym usuwaniu żaru ?

Pompy wymagają filtrów i różnicówki tudzież zaworów po obu stronach.

 

To zielone 4D może nie grawitować w obiegu kotłowym :lol: - pex ma duże zwężenia na przyłączkach (rurka pex wchodzi na rurkę przyłączki). Wg Kolegów min 5/4" dla 4D bez pompy w kotłowym obiegu...

 

Wartałoby też policzyć straty miejscowe i liniowe i dopiero rozrysować schemat szczegółowy! Producent jeśli poważny, powinien podawać spadki ciśnienia dla rur i złączek przy konkretnych przepływach, zaś Ty jesteś od oceny poszczególnych strumieni w zal od mocy poszczególnych grzejników...

 

Tajemnicza ta drabinka z podłogówką do kupy - to niby obie mają grzać jednakowo na max - wejść się nie da ;) do tej łazienki! Wstawić wypada zawór RTL do podłogówki i podpiąć to wszystko pod 4D...

 

Spróbuj pomyśleć ponownie i wrysować schemat w przekrój pionowy domku - wtedy łatwiej oceniać straty liniowe na przewodach!

 

Pozdr Adam

Opublikowano

Czesc ja mysle ze ten piec (kostrzewy z palnikiem na pelet z automatycznym rozpalaniem ) nie powinien robic problemu w polaczeniu z pexem poniewarz piec po wyłaczeniu zasilania poprostu sie wyłancz i wygasa wiec niema potzeby robic instalacji grawitacyjnej bo z chwila braku prądu wszystko się wyłancza i piec gasnie. Dla bezpieczenstwa mozna zalozyc dodatkowy czujnik gdy piec przekroczy 90c to rozłączy zasilanie pieca. To znaczy ze ten zbiornik wyrównawczy bedzie tylko do uzupelniania wody i niema problemu podłaczyc do pexem 16.

 

Pozdrawiam Mario

Opublikowano
To znaczy ze ten zbiornik wyrównawczy bedzie tylko do uzupelniania wody i niema problemu podłaczyc do pexem 16.

Szkoda, że wcześniej nie opisałeś kotła :lol: Peletowce rzeczywiście są 'łagodniejsze w obejściu'. Ja Ci wierzę, ale przepisy mówią swoje: min przekrój rury wzbiorczej to fi25 (dla pex to pewnie 32); a ktoś to będzie wreszcie odbierał, pewnie inspektor nadzoru - inżynier budowlany...

 

Pozdr Adam

Opublikowano

Cze z odbiorem niebędizie problemu bo to jest tylko wymiana starej instalacji. I jak sie nie myle to nigdzie nie musze tego zglaszac. Wiec to naczym zaoszczędze to będe nogl dolożyc do zakupu kotła.

 

1. Jaka jest srednica podłaczenia pompy co i wyjscia z pieca

2. Morze bedzie lepiej zainstalowac jedna pompe prezed zaworem mieszającym niż 2 za

3. Jaka jest srednica wyjcia z bojlera

4. Jaki filtr do pompy

 

zgóry dziekuje za podpowiedz

 

pozdrawiam mario

Opublikowano
1. Jaka jest srednica podłaczenia pompy co i wyjscia z pieca

2. Morze bedzie lepiej zainstalowac jedna pompe prezed zaworem mieszającym niż 2 za

3. Jaka jest srednica wyjcia z bojlera

4. Jaki filtr do pompy

 

ad1 Pompy do zastosowań CO mają standart 1" przepływu, przy czym podłączenie jest półśrubunkami na 5/4" - musisz pod pompę mieć 180mm miejsca (niektóre wykonania mają rozstaw 130) i rurki podejściowe z GZ1"o końcach nieco dalej (te 180 to odległość płaszczyzn uszczelnienia na półśrubunkach). Kotły mają teraz zwykle króćce GZ1 1/2" (6/4") ale ja mam np w Opalu 25kW wykonanie specjalne GW2"pod grawitę, także ustal to sobie wg danych producenta i potwierdź fax/mailowo (tel nie daje nic na piśmie)!

 

ad2 Zawsze ZA 4D, ale jak obwód krótki nie grawituje, to też mu trzeba pomóc pompą! Dlatego też wspomniany przeze mnie min rozmiar 5/4" przed zaworem 5/4" 4D :lol:

 

ad3 Różnie - zwykle 3/4" dla wykonań pod pompę aż do 5/4" pod grawitację (podkowa do kuchni). Musisz kupić baniaczek i robić rurki pod niego!

 

ad4 Jeśli to nowa instalka, to wystarczy siatkowy 1" do pracy na ciepło (siatka z brązu), najlepiej z zaworem kulowym bo to przyspiesza montaż i obsługę!

 

Ucz się czytając intensywnie inne posty, bo na razie to jesteś hydro-przedszkolak (ale taki z mocno kreatywnym podejściem) czyli myślisz o instalce łatwo, prosto, i samodzielnie ;)

Pozdr Adam

Opublikowano

Ua Schematowi brakuje dużo do sukcesu

1. Rurki PEX do zasobnika wody - bezwzględnie stal czarna może byc b/sz

-/moment ochrony pieca w czasie jego stygnięcia/-

2. Ogólnie /Wszystkie rurki w kotłowni stal czarna b/sz/

3. Podłogówka Uwaga ma niski parametr i nie może być wpięta w priorytet ciepłej wody

/nieosiągnięcie temp. 60C bardzo szybko powoduje wzrost bakt. Legionnella/

Oj cały ten schemat należy wymienić

Jak chcesz sie czegoś nauczyć zacznij od takich schematów które są pewne i sprawdzą się z automatyką kotła na który Cię stać.... I potem zależnie od sterownika kotła poddawaj zmianie schemat.

Wiesz uważam że można wszystko ale nie aż tyle

Pozdrawiam

Opublikowano
Dzien dobry chciałbym sie dowiedziec czy shemat CO jest wporządku czy doradzaja panstwo jakies zmiany i jakie pompy co powinienem zamontowac powierzchnia domu 100m2 parterowy z uzytkowa piwnica

Witam zgadzam się z przedmówcami rurki PEX powinny być poza piecem ale bez przesady wystarczy około 1,5 metra dodatkowo moim zdaniem jeżeli chcesz mieć wodę użytkową latem proponuje założenie zaworów na co ,aby ogrzewać tylko bojler a nie cały układ poza tym zawory w miejscach gdzie trzeba będzie dokonać demontażu w razie awarii lub obsługi tz bojler itd moim zdaniem aby dobrze działało dodaj trójniki za piecem aby miec wyjście na tzw dwa obiegi co i cwu i będzie ok

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.