Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Ogrzać Przyszły, Mały Domek


konewa23

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i od razu zwracam się z prośbą o pomoc :lol:

 

Nie dawno odziedziczyłem działkę w małym miasteczku. Jest ona niezwykle problematyczna do zagospodarowania z racji małej powierzchni (281m2) oraz nieforemnego kształtu (trapezowata) ale dzięki niej jestem o krok bliżej do spełnienia swego marzenia - wybudowania domu. Zanim jednak zacznę budowę muszę załatwić wiele spraw oraz podjąć parę ważnych decyzji między innymi JAK OGRZAĆ MÓJ PRZYSZŁY? Przyznam się od razu że jestem w tych sprawach totalnie zielony i dlatego w poszukiwaniu odpowiedzi na to właśnie pytanie trafiłem na to forum.

 

Mam zamiar postawić niepodpiwniczony, mały domek ( około 90m2 powierzchni użytkowej) z poddaszem (do adaptacji za kilka lat). Ma to być jak najprostsza i najtańsza w budowie konstrukcja, pozbawiona wszelkich wykuszy, lukarn itp. Coś w rodzaju domu "anielski zaułek". Nie mam jednak zamiaru oszczędzać na ociepleniu domu, chcę by w przyszłości tracił jak najmniej ciepła. Priorytetem dla mnie jest cena instalacji oraz późniejszego użytkowania. Nie boję się "ubrudzić sobie rąk" dlatego myślałem o piecu na paliwa stałe. Czytałem gdzieś o tak zwanych "śmieciuchach" (nie chodzi mi o opisane na tej stronie kotły wielopaliwowe) czyli kotłach w których spalać można prawie wszystko. Rozumiem iż o kocioł trzeba dbać i stosować dobre jakościowo paliwo ale przyznam się że wolność wyboru pomiędzy węglem, drewnem, miałem, pelletami czy eko-groszkiem niezwykle mnie pociąga. Słyszałem że jest to najtańsze i najprostsze rozwiązanie obawiam się jednak czy mam wystarczająco miejsca na mej działce by zbudować dom z wystarczająco dużą kotłownią oraz postawić gdzieś obok niego składzik na paliwa (jakie warunki musi spełniać?).

 

Dużo pisania ale teraz już konkretnie kilka pytań:

 

1. W moim przypadku jaki sposób ogrzewania byście polecili? Kocioł na paliwa stałe czy może coś innego (gaz jest w ulicy).

2. Myślałem o ogrzewaniu podłogowym na parterze ale przeczytałem iż w przypadku paneli odpada taka możliwość. Czy jest to prawda? Czy jest ono dużo droższe niż kaloryfery?

3. Jak zapobiec uciekaniu ciepła przez nieużywane poddasze, gdyż jego wykończenie mam w planach dopiero za parę lat?

4. Jakiej mocy kocioł potrzebuje do tak małego domku?

5. Czy kotłownia musi naprawdę spełnić wszystkie te warunki poddane na tej stronie? Czy można ja umieścić w pomieszczeniu gospodarczym przylegającym do domku?

6. Ile miejsca potrzebuje na składowanie paliw stałych? Czy składzik musi spełniać jakieś warunki?

7. Jak najlepiej grzać wodę poprzez ten piec czy osobno bojlerem (mała powierzchnia łazienki)

8. Z jakimi kosztami instalacji muszę sié liczy oraz ile mnie więcej wyniosą mnie opaty za ogrzewanie (sezon grzewczy/nie grzewczy)

 

Z góry dziękuje z pomoc i przepraszam za słowotok :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie poda Ci ile twój domek potrzebuje opału, jeżeli masz projekt gotowy budynku to jest tam zapewne podana moc kotła gazowego i takie mniej więcej masz zapotrzebowanie na ciepło w swoim domku. Jeżeli chcesz mieć domek ciepły to musisz ociepli go z zewnątrz warstwą 20cm styropianu, w podłogę dać 15cm styropianu, a skosy na dachu ocieplić warstwą najlepiej 30cm wełny. Wiec tanio nie będzie ale koszty późniejszego użytkowania będą małe. Aha musisz również zrezygnować z wentylacji grawitacyjnej a zastosować mechaniczna z odzyskiem ciepła ( tu akurat wentylacja mechaniczna wyjdzie w tej samej cenie jak nie taniej od grawitacyjnej, bo odpada budowa kominów wentylacyjnych które raz że nie są tanie, a dwa komin źle wymurowany może przeciekać). W tak docieplonym domu jak zastosujesz ogrzewanie gazowe to koszty eksploatacji będą niewielkie. Ogrzewanie podłogowe może być pod panelami wiele osób tak ma i ja również tak będę miał. Możesz sobie w domku postawić kominek którym będziesz mógł również jak będziesz miał ochotę dogrzewać sobie dom.

Mam również niewielki dom o takiej powierzchni jak ty i wiem co piszę węgiel bym sobie odpuścił ja swój ogrzewam tylko kominkiem z płaszczem bo nie miałem dostępu do gazu. Wybudowałem kominy wentylacyjne i to był mój największy błąd bo będę teraz zakładał wentylacje mechaniczną. Wodę grzeję bojlerem podpiętym pod centralne, ale jak bym miał gaz to bym grzał gazem kotłem dwu funkcyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.