alzo Opublikowano 19 Lutego 2010 #1 Opublikowano 19 Lutego 2010 Ja mam domek do wykńczenia 280m2 w okolicach Kołobrzegu i rozważam jaki kocioł na jakie paliwo .Mam nieco drzew w lesie ale to w więkrzości osika,czytałem właśnie na forum o węglu brunatnym,ale tu do wszystkiego daleko.Więc szukam uniwersalnego kotła ,kierując się względami ekonomicznymi,ekologicznymi i jak najdłuższą stałopalnością.Trochę tego dużo, aile proszę jeśli można POMóŻCIE.
buderus Opublikowano 24 Lutego 2010 #2 Opublikowano 24 Lutego 2010 Witam, Kotły zgazowujące są dobre pod względem sprawności ( mają ją wyższą ) do takiego kotła najlepiej było by dokupić bufor ciepła, który magazynował by ciepło - lecz nie jest to wymagane. Na ogół kotły zgazowujące potrzebują dość wysokiej temperatury zasilania, rzędu 75 80 a nawet 90 stopni. Przy takich temperaturach w kotle właśnie zachodzi piroliza drewna i powstaje właśnie gaz drzewny lub z węgla. A jeśli chodzi o inne kotły to może zaproponował bym jakiś uniwersalny do węgla, drewna, miału, zrębków i itp. Są to na przykład kotły znanych producentów Np. Warmet SDS Ceramik lub Warmet 200 Ceramik firmy Kostrzewa lub kocioł Logica firmy Cichewicz. Posiadają one dość przystępny czas stałopalności. Pozdrawiam
alzo Opublikowano 25 Lutego 2010 Autor #3 Opublikowano 25 Lutego 2010 Dzięki za pomoc. A w związku z tym że kotły zagazowujące mają dość wysoką tęperaturę ,to czy możliwe jest aby była podpięta podłogówka? Za każdą szczerą chęć pomocy bardzo dziękuje.I w dalszym ciągu proszę o wypowiedzi użytkowników takich kotłów. :angry: ;) Pozdrawiam.
rafallle Opublikowano 25 Lutego 2010 #4 Opublikowano 25 Lutego 2010 Temperatura na kotle a temperatura na grzejnikach czy na podlogowce, to dwie rozne sprawy-oczywiscie ze mozna stosowac podlogowke z kotlami zgazowujacymi. Wejdz sobie na strone atmosa, znajdziesz tam kilkadziesiat schematow instalacji-rowniez z podlogowkami.
buderus Opublikowano 25 Lutego 2010 #5 Opublikowano 25 Lutego 2010 Witam, Oczywiście, że można podłączyć podłogówkę do kotła zgazowującego bez względu na temperaturę. Trzeba tylko zastosować układ mieszający np. zawór 4 drogowy lub 3 drogowy lub można zakupić specialny rozdzielacz z wbudowanymi elementami do mieszania wody. Zawory mieszające mają za zadanie obniżenie temperatury na zadany poziom jaki ustawimy np. na kotle zgazowującym mamy ustawione 80 stopni a na podłogówkę zadajemy 40 stopni ( na podłogówce może być maksymalnie 55 stopni ) Pozdrawiam i w razie pytań chętnie odpowiem.
alzo Opublikowano 27 Lutego 2010 Autor #6 Opublikowano 27 Lutego 2010 Bardzo to miłe gdy Ktoś chce pomóc drugiemu. Dla mnie osobiście Wasze podpowiedzi,wyjaśnienia są cenną pomocą w znalezieniu właściwego rozwiązania.Dlatego za każdą wypowiedź bardzo dziękuje.Pozdrawiam. Interesuje mnie jak taki kocioł się sprawuje w praktyce ( jaka jest jego żeczywisty czas stałopalności,ile spala się w takim kotle,jego żywotność ,kłopoty i słabe miejsca eksploatacyjne,zalety, itd...).
buderus Opublikowano 28 Lutego 2010 #7 Opublikowano 28 Lutego 2010 Witam, Kotły zgazowujące drewno tak jak pisałem już wcześniej posiadają sparawność na poziomie 90% Spalanie w tym kotle przebiega w trzech etapach. Najpierw drewno jest dosuszane i odgazowywane - wtedy wydziela się gaz drzewny. W drugim etapie gaz ten spala się, a w trzecim następuje dopalenie cząstek zawartych w spalinach i oddanie ciepła wodzie znajdującej się w wymienniku kotła. Spalanie jednego załadunku drewna trwa od kilku do kilkunastu godzin, zależne jest to od poboru ciepła. Praktycznie czas spalania wsadu waha się od 5 do 8 godzin. Kotły zgazowujące uzyskują tą dużą sprawność gdy pracują cały czss z mocą nominalną. Stąd łączy się je ze zbiornikami akumlującymi ciepło ( buforami ciepła ) wtedy kocioł ma dużą sprawność, a czas ogrzewania wydłuży się, ponieważ po wygaśnięciu w kotle do instalacji przez parę godzin będzie wpływała woda z bufora ciepła. Ograniczeniem w ich stosowaniu jest to, że można w nich palić tylko drewnem o wilgotności nie większej niż 20%. W przeciwnym razie ich sprawność znacznie spada, a zwiększa się zużycie paliwa. Trzeba sezonować drewno najlepiej 1 - 1,5 roku. Średnia żywotność kotłów atmos wynosi 10 lat. Więcej może Pan poczytać tutaj: http://www.mora.com.pl/kotly-na-drewno-Pl.html Przesyłam jeszcze zdjęcie zalecanego podłączenia kotła zgazowującego. Pozdrawiam :angry:
alzo Opublikowano 9 Marca 2010 Autor #8 Opublikowano 9 Marca 2010 A co z tymi kotłami które zagazowują drewno ,węgiel kamienny i brunatny ,czy to możliwe żeby ten sam kocioł zagazowywał tak różne paliwa .A jak się dne sprawdzają. Serdecznie pozdrawiam!
eslimak2 Opublikowano 10 Marca 2010 #9 Opublikowano 10 Marca 2010 Witam ! Używam kotłów zgazowujących drewno od lat 1- był Vigas 2- był Orlan 3 jest Atmos jak dla mnie to świetne rozwiązania robię drzewo w luty marzec i w domu jak w bajce dom 180m2 ocieplony cwu 150l 10 metrów buka i około 20 m świerka i wystarcza mi na cały sezon koszt w tym roku 2009 buk 1400 zł + 1100zł -2500 zł jest małe ale drzewo traeba pociąć porąbać i ułożyć a zdrowie mi nie pozwala na to więc z żalem odchodzę od drzewa , apiec Atmos był moim najlepszym i polecam . Pozdrawiam
alzo Opublikowano 13 Marca 2010 Autor #10 Opublikowano 13 Marca 2010 Bardzo dziekuje za inforamacje. Mam jeszcze jedno pytanie Jaka jest żywotnośc tych kotów przy paleniu drewnem a jaka przy paleniu węglem.
czeslaw Opublikowano 13 Marca 2010 #11 Opublikowano 13 Marca 2010 Nie odpowiem wprost: Również posiadam las, ok 2,0 h. i po 20 latach palenia w piecu dolnego spalania różnymi paliwami zdecydowałem się na zakup i zainstalowanie kotła z podajnikiem. Do tej pory spalałem ok. 4 t. węgla w różnej postaci; miał, orzech+ok. 3m3. drewna i byłem zadowolony (ogrzewam ok. 110 m2+ 80l. CWU). Ale teraz po wyminie pieca (pisałem w innym wątku) jestem pozytywnie zaskoczony. Kocioł Galmet 17 KW. z obrotowa retortą+sterownik Perfekt-R , jak do tej pory spaliłem ok. 3t. miału, nie wspominając o komforcie termicznym jakie daje ciągłe palenie. Testowałem rożne paliwa, poczynając od zwykłego miału, poprzez mieszankę miału ze zbożem. Najlepiej wypadła mieszanka zboża i miału, jednak doczytałem na którymś forum, że taka mieszanka powoduje bardzo szkodliwe spaliny dla kotła i komina, więc na razie zaprzestałem eksperymentów ze spalaniem zboża. Pozdrawiam Czeslaw.
alzo Opublikowano 6 Września 2012 Autor #12 Opublikowano 6 Września 2012 Dzięki za pomoc. A w związku z tym że kotły zagazowujące mają dość wysoką tęperaturę ,to czy możliwe jest aby była podpięta podłogówka? Za każdą szczerą chęć pomocy bardzo dziękuje.I w dalszym ciągu proszę o wypowiedzi użytkowników takich kotłów. Pozdrawiam.
vernal Opublikowano 6 Września 2012 #13 Opublikowano 6 Września 2012 Temperatura kotła nie ma znaczenia, do podłogówki zazwyczaj stosuje się i tak zawory mieszające - one ją obniżą do odpowiedniej wartości. Pozdrawiam.
alzo Opublikowano 5 Listopada 2013 Autor #14 Opublikowano 5 Listopada 2013 Potrzebuję dobry schemat takiego centralnego ogrzewania , a mianowicie kocioł zagazowujący lub zwykły ,bojler stojący z podłączeniem na solary i kominek może,parter 130m, pięć pomieszczeń i hol podłogówka i częściowo grzejniki wiszące . Na górę z kotłowni osobno siedem pomieszczeń z łazienkami podłogówka i grzejniki 140m . Z średnicami rur ,zaworo . Chciał bym zakupić materiały za to co mam by skorzystać jeszcze z odliczenia . Bardzo dzięki choć jak się domyślam nie jest to łatwa sprawa o ile nie możliwe . Podziwiam Was za wytrwałość i chęć niesienia pomocy. Pozdrawiam!
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.