Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam!

Po wizycie znajomego serwisanta i kontroli działania mojego pieca, doszliśmy do wniosku, że nie działa zmiana ustawień krzywych grzewczych- dokładnie, to piec w znikomym stopniu reaguje na zmiany krzywych.

Zmiana z nastawy 0,2 na 3,5 powoduje, że piec załącza się i wyłącza ledwo o 4stC wyżej, a powinien wg. wykresu reagować przy dużo wyższych temperaturach wody na piecu...

 

Mój piec gazowy, to Viessmann Vitogas 100 (63kW) ze sterownikiem Vitotronic 300.

 

Wg znajomego nie działa to tak, jak powinno- max temp. jaką osiąga piec (przy temp. zewn. +4stC i maksymalnej krzywej 3,5) to 62stC- nie ma możliwości osiągnięcia np. temperatury 80stC, gdyby zaistniała potrzeba nagrzania budynku do wyższej temp.

 

Orientuje się ktoś, co można z tym zrobić?

Czy sterownik uległ uszkodzeniu, czy to sprawa jakiejś blokady elektronicznej (kody, ustawienia...)?

 

Proszę o konstruktywne porady :)

Opublikowano

Trochę chyba wymyślasz problemy. Sterownik kotła ma zaprogramowane krzywe grzewcze od 0,2 do 3,4, gdzie max temperatura dla krzywej 3,4 przy - 5 C wynosi 110 C (!!!) Krzywa grzewcza jest fabrycznie ustawiona na 1,4 a maksymalna temperatura wody grzewczej jest ustawiona na 75 C co w zupełności wystarcza do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych przy odpowiednio zaprojektowanej instalacji i dobranych grzejnikach. Instalację powinno się zaprojektować na maksymalną temperaturę czynnika grzewczego wynoszącą 75 C przy założeniu min temperatury zewnętrznej - 20 C (co na większci obszaru Polski wystarcza poza Pogórzem i Suwalszczyzną gdzie zaleca się przyjmowanie temp. - 24 C). Jak sprawdzisz tabele krzywych to stwierdzisz że krzywa 1,4 przecina się z punktem o współrzędnych -20; +75. Jeżeli masz instalację grzewczą zaprojektowaną na inne parametry to jest możliwość podniesienia max temperatury wody do 87 C jednak powinien to zrobić serwisant (nie polecam samodzielnego grzebania w czujniku). W nowobudowanych budynkach nie ma potrzeby pracy układu na krzywej 1,4 i często można znacznie obniżyć krzywą nawet do 1,0, ale wszystko zależy od izolacyjności budynku. Z twojego postu nie wynika że jakiś element uległ uszkodzeniu, ale serwisant może sprawdzić poprawność działania zewnętrznego czujnika temperatury i czujnika temperatury wody w kotle.

Opublikowano
Trochę chyba wymyślasz problemy. Sterownik kotła ma zaprogramowane krzywe grzewcze od 0,2 do 3,4, gdzie max temperatura dla krzywej 3,4 przy - 5 C wynosi 110 C (!!!)

 

Coś mi się tu nie zgadza (podobno nie można ustawić krzywej większej niż 3,4 a autor tematu ustawił 3,5) :unsure:

 

Zibi, jest, jak wspomniał kol. Mak, coś takiego jak max temp c.o. (sterownik obcina wyliczoną wartość do tego parametru jeśli jest większa). Może masz ustawione na 62 na przykład.

 

Czy oprócz pogodówki sterownik nie ma przypadkiem podpiętego termostatu pokojowego?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.