Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka Instalacja W Domu


jareckijaro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Pierwszy postna tym forum więc proszę o wyrozumiałość.

Na wiosnę chcę zrobić instalację w nowym domu, dom podpiwniczony z użytkowym poddaszu.

Oczywiście instalację będzie robił "fachowiec" ale zawsze ostateczna decyzja należy do mnie.

Mam problem z wyborem, projekt był gotowy więc rozwiązania dość stare, jest w nim instalacja dwururowa z rozdziałem dolnym ( 6 pionów), nie ma w niej podłogówki, co jest dla mnie koniecznością, w łazienkach i kuchni.

Po rozmowach z instalatorami, mówią że obecnie robi się na rozdzielaczach, jest to rzeczywiście wygodniejsze i bardziej funkcjonalne ale taka instalacja nie pójdzie grawitacyjnie.

Prośba do forumowiczów, stosuje się obecnie instalację z pionami, jakie zalety,wady?

Pozwoliłem sobie naszkicować schemat z projektu, i schemat z rozdzielaczami

w obydwu przypadkach nie do końca wiem jak podpiąć podłogówkę aby działało i tu też proszę o pomoc.

 

Piec na paliwo stałe ze sterowaniem ( jeszcze nie kupiony, ale to będzie to) instalacja tak jak na szkicu z pp stabilizowanego zgrzewany i pex w przypadku rozdzielaczy, grzejniki płytowe z zasilaniem dolnym. dom 160m2 użytkowej

 

Z góry dziękuje za jakiekolwiek uwagi.

 

Uwaga nie szkicowałem zaworów bezpieczeństwa, filtrów i innych elementów które mam pełną świadomość że muszą być, myślę że instalator też o tym będzie wiedział.

post-14727-1264615210_thumb.jpgpost-14727-1264615164_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zakładamy że jesteś świadom obowiązujących norm w zakresie instalacji kotłów na paliwo stałe (układ otwarty albo wymagane przez normę zabezpieczenia przed zagotowaniem się kotła, np wężownica schładzająca).

2. Jakie będą robocze temperatury co.? Ogrzewanie podłogowe nie toleruje tak wysokich temperatur jak grzejnikowe - musisz podłogi oddzdzielić od kaloryferów i ograniczyć temperaturę zasilania podłogi, a o z kolei już wymaga dodatkowej armatury i pompek.

3. Jak i kiedy chcesz grzać cwu?

4. Czy planowany kocioł nie wymaga przypadkiem zaworu czterodrogowego?

 

Pytań jeszcze byłoby wiele. Im dokładniej opiszesz temat, tym łatwiej będzie się komuś wypowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem o niebezpieczeństwach paliwa stałego

Wiem że tem. dla pieca jest za wysoką dla podłogówki.

Dokładnie o to pytam jak wpiąć podłogówkę. Narysowałem tylko pogląd żeby pokazać jakis układ wyjściowy. nie wiem czy do podłogówki trzeba dać oddzielne zasilanie, rozdzielacze i dopiero zawór mieszający i pompka, czy można do tych rozdzielaczy podpiąć kolejne rozdzielacze z pompką i układem mieszającym? tak aby grzejniki prawidłowo grzały, na układzie z tego jednego rozdzielacza nie dam rady chyba zrobić podłogówki bo w cały rozdzielacz musiał bym wpiąć mieszacz i pompkę co by obniżało również temp na grzejnikach, a za rozdzielaczem na samym układzie do podłogówki się chyba tego nie da zrobić.

Gdyby ktoś mógł podpowiedzieć będę aktualizował rysunek

Co do cwu grzane będzie niemal na okrągło.

Kocioł UKS Pleszew ( niekoniecznie ten producent ale to rozwiązanie)

I co z tą instalacją z pionami, stosuje się takie jeszcze? ( to by chodziło grawitacyjnie przynajmniej w części)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałeś kocioł UKS i zastanawiam się czym chcesz sterować w tym kotle (posiada tylko miarkownik ciągu, no chyba że chodziło Ci o model UKS-M lub UKS-G). Kolejna uwaga to narysowałeś schemat instalacji zamkniętej (oba schematy), a producent dopuszcza wyłącznie montaż kotłów w instalacjach typu otwartego (!!!) . Jeżeli zdecydujesz się na kocioł typu UKS to złym pomysłem będzie instalacja co wykonana ze stabilizowanego PP (!!!), gdzie maksymalna temperatura czynnika wynosi 90 C. Zdecydowanie lepszym materiałem instalacyjnym będą rury stalowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiście nie dopisałem uks-m/g

Muszę zweryfikować swoją wiedzę ze względu na to iż kilku znajomych ma instalację zamkniętą z takimi piecami wykonaną w pp zgrzewanego i " kotłują aż miło" bynajmniej nie montowali tego sami i na własną odpowiedzialność, muszę podjechać przy okazji i się przyjrzeć czy tam są jakieś zawory bezpieczeństwa czy też inne systemy. ale wydaje mi się że działa to tylko na piecu który nie dopuszcza to temperatury wyższej niż zadana.

Jest taka możliwość?? bo układy napewno mają zamknięte.

A jakie są zalety jednego i drugiego układu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja typu otwartego jest warunkiem bezwzględnym jeżeli chcesz mieć gwarancję na kocioł. Decyzja oczywiście jest twoja (przy odbiorze budynku nikt nie sprawdza czy instalacja CO jest zgodna z przepisami, a szkoda ). Weź dokładny adres instalatora który wykoną Ci tą instalację, aby wrazie wypadku wiedzieć kogo pociągnąć do odpowiedzialnośći chyba że zamierzasz sam budować to i sam odpowiadasz za swoje czyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jakich przypadkach stosuję się układ zamknięty??

Załóżmy że układ otwarty (rysunek poprawie ) dalej pozostaje moje pytanie, piony czy rozdzielacze bo w obydwu przypadkach się stosuje naczynie przelewowe.

( te rysunki są moje autorstwa nie instalatora, więc dlatego też te błędy, chcę mieć trochę pojęcia przed instalacją)

I czy układ otwarty całkowicie eliminuje niebezpieczeństwa paliwa stałego??

 

I jeszcze jedno pytanko, ten sterownik który stosuje się na piecu nie jest wstanie zapobiec zagotowaniu się pieca, przecież rzekomo właśnie temu ma służyć utrzymywaniu zadanej temperatury? "W przypadku braku zasilania piec się wygasza" - chyba że to taki chwyt marketingowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik nie posteruje, jak zabraknie prądu. Wtedy też ewentualne pompki transportujące ciepło z kotła przestaną działać. A w piecu/kotle na paliwo stałe nie można zamknąć kurka z paliwem,stąd przepisy i zdrowy rozsądek, nakazujące stosowanie układu otwartego, mało, ukłąd otwarty musi być też dobrze zrobiony.

 

Ukłąd zamknięty możesz zastosować przy kotłach na paliwa, dopływ których możesz zamknąć ze skutkiem natychmiastowym (gaz, olej, prąd), chociaż są wyjątki...

 

PP zgrzewane - oprócz nienajlepszej odporności na wysoką temperaturę masz jeszcze wściekłą rozszerzalność wzdłużną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik nie posteruje, jak zabraknie prądu. Wtedy też ewentualne pompki transportujące ciepło z kotła przestaną działać. A w piecu/kotle na paliwo stałe nie można zamknąć kurka z paliwem,stąd przepisy i zdrowy rozsądek, nakazujące stosowanie układu otwartego, mało, ukłąd otwarty musi być też dobrze zrobiony.

Podobno jak zabraknie prądu piec ma się wygasić, ( wersja sprzedawcy, zamknięty dopływ powietrza) potrwa to chwilę oczywiście ale przez ten czas instalacja ma pociągnąć grawitacyjnie, może nie na wszystkie układy ale jednak, w ostateczności pozostają układy zaworów bezpieczeństwa - to oczywiście usłyszana teoria. Ale takie instalację są chyba szeroko stosowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed kupnem kotła poproś o warunki gwarancji i je przeczytaj(!!!), nie słuchaj sprzedawcy bo jeszcze kilka bajek Ci opowie abyś tylko kupił towar. Chcesz zachować gwarancję na kocioł to musi być zainstalowany zgodnie z warunkami producenta! Ma być układ otwarty to musi być otwarty, ma być zabezpieczenie przed niską temperaturą powrotu to musi być. Jest inaczej instalujesz na swoją odpowiedzialność. Chcesz mieć w domu kocioł na paliwo stałe w układzie zamkniętym to trzeba kupić kocioł przystosowany do pracy w takim układzie i odpowiednio zabezpieczony, niestety mają małą wadę czyli cenę, są droższe o 1-2 tys przy podobnej mocy Seria kotłów UKS nie ma takich zabezpieczeń i nie daj się namówić na układ z naczyniem przeponowym i zaworem bezpieczeństwa. Opowiadania sprzedawcy mogą być prawdziwe przy kotle z podajnikiem (nie ma prądu, nie ma paliwa, nie ma wzrostu temperatury), ale przy kotle zasypowym mogą się nie sprawdzić i nawet gdy wyłączy się wentylator temperatura może wzrastać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porozglądałem się trochę i rzeczywiście tak jest, mało który sprzedawca o tym wspomina, co lepsze, instalatorzy też instalują je w układzie zamkniętym. ale to temat na inny post.

Przerysowałem układy oczywiście nie rysuję tak jak wcześniej pisałem układów bezpieczeństwa i innych elementów które napewno będą (np. wskaźnik temp.)

Zastanawiam się nad pompką do cwu ale tam chyba też przydał by się zawór 3D

Nie wiem gdzie wstawić zawór 4D do podniesienia tem powrotu

Oczywiści każda pompa sterowana temp.

post-14727-1265396745_thumb.jpg

post-14727-1265396778_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.