Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mały Komin, Duży Piec I Nie Wiem Co Jeszcze?


el35

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jakieś pół roku temu wprowadziłem się do piętrowego budynku, który jest Kościołem. Na piętrze mamy kaplicę o powierzchni około 90m2 a na parterze, na powierzchni takiej jak kaplica są dwa mieszkania, po około 44m2. Jedno z mieszkań zajmuję ja. :( Budynek to 100letni poniemiecki budynek z czerownej cegły. Całość ogrzewa piec UKSM-42 "z Pleszewa" o mocy 42kW, z wentylatorem i sterownikiem WAK Elektronic, piec zamontowany w piwnicy. W budynku jest 16 grzejników, instalacja poprowadzona plastikowymi rurkami, podzielona na dwie części: kaplica i mieszkania. W piec jest zawór bezpieczeństwa 1,5bara, który ze względu na to, że ciągle leciał został zakorkowany przez kogoś (!!!)

Przekrój komina to kwadrat 14x14cm, czyli "tylko" 196cm2.

No i moje pytania.

Czy to normalne, żeby na sezon grzewczy spalano 8 ton węgla?? Co prawda w tym roku od października spaliliśmy około 2,5 tony ale zima jeszcze przed nami. W tygodniu palimy (na zmianę z sąsiadem) na mieszkania a 2 x w tygodniu ogrzewamy kaplicę, do około 15 - 17 stopni, na 2-3 godziny. Potem zamykamy obieg kaplicy i grzejemy mieszkania. W mieszkaniach utrzymujemy około 21 stopni. Rozpalamy rano, potem po południu kontrola i dokładka 2 łopaty węgla, tak, żeby do rana kaloryfery były przynajmniej letnie (na piecu rano jest około 27-30 stopni). Na piecu jest temperatura ustawiona 52 stopnie, która się wacha między 48 a 60 stopni. Piec non-stop jest oblepiony sadzą od środka. Cięzko piec "wyczuć", czasem podbija temp. do 65 stopni. Z drugiej strony wydaje mi się, że i tak chodzi na zbyt "małych obroatach", powinien non stop mieć te 65 stopni, tylko wtedy w mieszkaniach będzie sauna. No i to zużycie węgla - 8 ton??

Z tego co czytam, to wydaje mi się że 25kW by starczył. Nie wiem, jak to się odbije na ekonomii, czy będziemy mniej palić??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł 42 kW jest duuuuuuuuży.

 

Dla swoich mieszkań 88 m2, stary poniemiecki budynek, kupcie nowy kocioł około 12 - 15 kW i zamontujcie go w miejsce obecnego.

Gdy będziecie mieli nowy kocioł to jak są msze ograniczajcie przepływ wody na swoje mieszkania, a większą część wody kierujcie do kościoła. Nawet jak całkowicie zamkniecie wodę na swoje mieszkania na 2-3 godziny 2 razy w tygodniu to spokojnie to przeżyjecie.

 

 

Do czasu zakupu i montażu nowego kotła palcie w kotle sposobem górnym. Do takiego sposobu palenia musicie wykonać zamykane otwory w drzwiach komory zasypowej w celu doprowadzenia powietrza wtórnego do spalania. Szczegółowych informacji o górnym sposobie palenia szukajcie na tym forum lub forum muratora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie górne to znaczy, że rozpalam od dołu a ogień rozprzestrzenia się w górę?? Bo teraz palimy odwrotnie. Zasypujemy piec i rozpalam do góry i pali się " w dół". Wczoraj zasypałem 2/3 pieca (nie ważyłem ile to jest) i trzyma do dziś. Temperatura ma rozrzut między 48 a 60 stopni. Nie strzela, nie wybucha (chyba że z ciekawości uchylę drzwiczki) i w miarę się pali. No ale nie wiem jak to będzie jak kupimy następny węgiel. Kupujemy ciągle orzech w tej samej firmie i węgiel z jednej dostawy wypala się cały bez problemów a z następnej pali się wyższą temperaturą (więsza bezwładność) i nie wypala się cały, czasem to i ze dwie łopaty niedopalonego "koksopodonego" tworu zostają.

Acha, nie dopisałem, mamy jeszcze CWU z tego kotła, to według tego 18kW powinno starczyć??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze jest uszkodzony , a trzeba palic to co robi polak kombinuje z glowa .NIDOPUSZCZALNE!!!!!!!!!!!!!.Uklad jest otwary chociaz bo jak nie to nie chcial bym tam mieszkac .Szybko naprawic usterke . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki wszystkim z odpowiedzi.

 

Zaworek czym prędzej naprawię - tak jak myślałem, tak nie powinno być.

Układ jest oczywiście otwarty, dlatego wszyscy jeszcze żyją.

 

A czy to piec z "gregora", to nie mam pewności. "Gregory" są dłuższe i niższe a nasz jest wysoki i krótki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.