Skocz do zawartości
IGNOROWANY

wymiana rury co stalowej na preizolowaną


bafi53

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,prosiłabym o poradę w następującej sprawie  :  Zamierzam wymienić 12 metrowy biegnący w ziemi odcinek rury stalowej , 1 calowej centralnego ogrzewania , pomiędzy kotłownią znajdująca się w budynku gospodarczym  a domem mieszkalnym . Instalacja ma około 30 lat i kiedyś działała jako grawitacyjna  , obecnie bez problemu  działa z pompą w systemie otwartym  . Od pieca ( obecnie na pellet ) prawie  na całym zasilaniu i powrocie jest rura  stalowa 1 calowa – ogółem około 40 mb na zasilaniu i tyle samo na powrocie . Mam do dyspozycji rurę preizolowaną UPONOR 2x25 o średnicy wewnętrznej 20,04 mm. Czy wmontowanie  12 mb  rury preizolowanej o mniejszej średnicy pomiędzy rury 1 calowe  może zakłócić pracę obecnie działającej instalacji  ?Na złączce jest dodatkowe zwężenie  około 4 mm .

Czyli różnica średnic stalowej rury 1 calowej i preizolowanej Uponor 2x25 to około 5,4 mm miejscowo przy przejściu przez złączkę przewężenie o 9,4 mm. Można zamontować taką rurę pomiędzy calowe bez ryzyka ,że12 metrowe przewężenie nie zakłóci pracy obecnie dobrze działającej instalacji ? Będę wdzięczna za fachową opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla spokojności ducha dałbym 2x32. Fakt faktem różnica w cenie jest, ale robota raz zrobiona i na pewno będzie lepiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znamy mocy kotła ani pompy pracującej w obiegu. Jeżeli obawiasz się zbyt małej średnicy to zastosuj wersję 2x32. To tylko kilkanaście zł różnicy na metrze. Osobiście przypilnowałbym aby na poziomym odcinku rura zasilająca była u góry, ale grawitacja raczej nie zadziała. To takie moje przemyślenia i niech lepiej się wypowie ktoś z fachowym doświadczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.