Skocz do zawartości
IGNOROWANY

PC do CWU jako PC do CO (IW-300V2 IMMERGAS)


Wello

Rekomendowane odpowiedzi

Czy któryś z szanownych forumowiczów przymierzał się lub zastosował pompę ciepła przeznaczoną do podgrzewania CWU, na potrzeby CO?

Mam możliwość okazyjnego nabycia PC do CWU - IW-300V2 IMMERGAS. Moc grzewcza układu to 3kW, grzałka drugie tyle. Pojemność wodna to 300l.

W aktualnie produkowanych pompach ciepła do CWU, ich moc to przeważnie 2kW więc się nie nadadzą.

Pytanie jednak, czy chcąc zastosować tytułową pompę w okresach przejściowych (u mnie zapotrzebowanie na różnicę temp.=1*C między wnętrzem domu, a poza nim to ok. 270W), więc mógłbym ją teoretycznie zastosować do średniej  temperatury zewnętrznej ok. +10*C.

Poniżej +7*C ta pompa zaczyna się już wspomagać grzałką (nie zależy mi na niej, mógłbym ją odłączyć), a mi zależy jedynie na pracy samą sprężarką i tylko w okresach przejściowych. Poniżej tych temperatur byłby już aktualnie zamontowany kocioł na ekogroszek.

Mam też wątpliwości co do pracy ciągłej przez kilkadziesiąt godzin lub więcej. Nie znalazłem nigdzie informacji o takiej możliwości, szczególnie w kontekście zaladzania się parownika i jego potencjalnego odszraniania (np. gorącymi gazami itp.). Pracując jako podgrzewacz CWU, pompa nie pracuje przez większość dnia i zapewne ma możliwość samoistnego odszronienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Witku.

Czytałem już to, ale niestety są tam głównie wytyczne odnośnie instalacji pompy. Same wykresy COP, podgrzewu itp. w zasadzie nie dają odpowiedzi na pytanie choćby teoretycznej możliwości zastosowania takiej pompy jako CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim nastąpi ciąg dalszy z Twojej strony, za co już teraz z góry dziękuję, żeby nie było, że nie jestem aktywny w temacie 🙂, to jak mniemam taki typ wężownicy jest gorszy niż wężownica w całości zanurzona w wodzie? Na pewno jest mniejsza wymiana ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.