Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór termostatyczny pod bojlerem (do CWU) hałasuje


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez TymoteuszRogalewski,

Rekomendowane odpowiedzi

Heja

Dołożyłem sobie zawór termostatyczny Honeywell TM50 pod bojlerem elektrycznym do CUW (BIAWAR VIKING 120), żeby ograniczyć temperaturę wody ciepłej idącej do kranów, żeby leciała do nich max. 45'C.

Z kilku powodów. Jednym jest fakt, że w bojlerze mam 75-80'C i wydaje mi się, że to za dużo dla głowicy termostatycznej w baterii prysznicowej, bo tu już kilka razy w ciągu 5 lat musiałem wymieniać, gdyż z czasem chodzą bardzo cieżko (KFA. W poprzednim domu miałem identyczną baterię.

Miałem identycznie zrobione w poprzednim domu i działało pięknie ponad 10 lat.. Postanowiłem w obecnym zrobić tak samo i zonk.
Otóż po włączeniu ciepłej wody w kranie zawór termostatyczny (ten pod bojlerem) zaczyna albo stukać stuk, stuk, stuk jakby młoteczkiem ktoś walił, albo burczeć - wszystko zależy od ustalonej temperatury oraz tego, jak mocno odkręcę kran. Wydaje się, że całkowita cisza jest dopiero wtedy, gdy na termostacie ustawię temperaturę na max, a kran też odkręcę na max. Im niżej schodzę z temperaturą, czy przykręcam kran...to zaczyna się orkiestra.

Szukałem w necie, ale nie znalazłem nic...poza poradą, by wstawić gdzieś zawór zwrotny...ale tylko gdy posiada się cyrkulację. Ja takowej nie mam.

System nie jest zapowietrzony, nawet odkręcałem termostat, by go przemyć (ew. śmieci by wypadły), ale nic - dalej to samo.

pomożcie proszę.

Kupić drugi termostat (może ten padnięty)?
Wstawić (gdzie) zawór zwrotny?
Czy coś innego może?

 

IMG_4584.JPG

IMG_4585.JPG

Edytowane przez TymoteuszRogalewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • TymoteuszRogalewski zmienił(a) tytuł na Zawór termostatyczny pod bojlerem (do CWU) hałasuje

"H" (hot) jest od góry i jest podłączone do gorącej wody z bojlera.

"C" (cold) jest od dołu i prowadzi do zasilania zimną woda.


Na YT odnośnie konkurencyjnego termostatu powiedzieli, że termostat (ten ichny) nie działa, gdy różnica ciśnień pomiędzy "H" a "C" jest większa niż dwukrotnie (2:1). Ale nie powiedzieli, co oznacza "nie działa" - czy że źle dopasowuje temperaturę, czy też odcina odpływ całkowicie, czy co.


U mnie termostat działa idealnie, ustawia wylatuje woda MIX niemal perfekcyjnie tyle (mierzone termometrem), co ustawie na pokrętle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że dziś zdjąłem termostat, połączyłem rurki "H" i "MIX" na sztywno kolankiem, a "C" zaślepiłem...by w domu nastała cisza i tak też się stało.

Tym samym - póki co - wyeliminowałem pochodzenie dźwięków z innych źródeł (sam bojler, zawór bezpieczeństwa, etc) oraz zamówiłem nowy zawór termostatyczny w nadziei, że nowy będzie dobry i tym samym wykaże, że poprzedni był po prostu wadliwy.

W instrukcji wyczytałem tez, że dla tego modelu KM50 różnica ciśnień między "H", a "C" nie może być większa niż 2,5bar. Niestety nie mam jak tego zmierzyć. Chyba że dokonam "inwestycji" 😛

Ale doradźcie fachowcy - jeżeli okazało by się, że mam taką różnicę - albo coś innego związanego z przepływami wody w tym miejscu - to co z tym fantem zrobić? zawory zwrotne na wlotach "H" i "C"? jakis reduktor ciśnienia na "C"?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Zagadka rozwiązana. Kupiłem nowy zawór i...nastała cisza. Jest nawet cichszy (przy każdej temperaturze) od głowicy termostatycznej w baterii prysznicowej 🙂

Temat zamknięty 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.