Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas bioefekt 17kw. Ocena instalacji


konri3234

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie 

Chciałbym się dowiedzieć czy moja instalacja została wykonana poprawnie a jeśli nie to co można zmienić aby spadło spalanie. Dom 20 lat 2 piętra + strych ale ogrzewany tylko parnter około 100m2, ocieplony 10cm styropianu, sciana z pustaka i suporka + styropian pomiędzy 2cm, okna plastik, grzejniki panelowe z termostatami. Nie posiadam żadnej dodatkowej elektroniki do pieca oprócz sterownika piec. Aktualnie palone na podtrzymamiu 

Praca 3 sekundy, 13 przerwy, wentylator 32%

Temperatura spalin nie przekracza 150 stopni.

Temperatura pieca 68 stopni histereza 13 stopni. Temperatura powrotu mniejsza od temperatury pieca o min 2-3 stopnie max 7-8. Spalnie gdy Temperatura poniżej 0 podchodzi nawet pod 40 KG. Z góry mówię że próbowałem pida ale wychodzi na to samo a piec się dużo bardziej brudzi. 

Cwu 55 stopni histereza 10. 

20211224_115848.jpg

20211224_115857.jpg

20211224_115903.jpg

20211224_115909.jpg

20211224_115921.jpg

20211224_115927.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co masz na piętrze? są tam jakieś elementy instalacji CO?

jeżeli tam panuje mróz to strop masz w jakiś sposób ocieplony? jak dobrze lub źel jest zabudowana klatka schodowa?

jak komora spalania wygląda ok to raczej problem nie leży w piecu, tylko ten budynek faktycznie tyle zużywa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz pompę kotłowa?(wydaje mi się że na zdjęciu jest)

Jakim peletem palisz?

Jaka temp idzie na dom?

W ustawieniach serwisowych trzeba zwiększyć o minimalna przerwę podawania  daj np.  17s.

Napisz jeszcze jakie sa obroty maks i min w ustawieniach serwisowych.

Obroty maksymalne  pewnie masz ok 708. Daj 650

Te parametry które masz sa podstawowe tak żeby kocioł działał bez jakiejkolwiek regulacji.

Każdy pelet jest inny i wymaga regulacji.

Temperatura spalin wysoka nawet bardzo, dużo ciepla ucieka.

Jeżeli kocioł będzie z łatwością dogrzewał dom to zwiększ ta przerwę.

Jeżeli w sąsiedztwie pokaże się sadza zwiększaj obroty maks. co 5 obr. Min

Mam peleciaka Defro z sterownikiem techa miałem takie same ustawienia jak u ciebie.

Nie znam kodu serwis. Do sas

do Defro jest 5162.

Ps. Obecnie zmieniłem pelet jak się okazało na mniej kaloryczny 6mm

Przerwę podawania mam 25s

Prace 4 

Poprzednio Inny pelet mocniejszy 6mm 

Przerwa 28

Praca 4

Ten sam (surowiec co 6mm)stary pelet 8mm

Przerwa. 34s

Praca4 

Wszystkie pelety bez domieszek MDF itp. 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, KarolBl napisał:

a co masz na piętrze? są tam jakieś elementy instalacji CO?

jeżeli tam panuje mróz to strop masz w jakiś sposób ocieplony? jak dobrze lub źel jest zabudowana klatka schodowa?

jak komora spalania wygląda ok to raczej problem nie leży w piecu, tylko ten budynek faktycznie tyle zużywa

Pusto. Wystawione są tylko rury ale ocieplone i wydaje mi że nawet woda tam nie dochodzi. Strop jest z 10cm betonu 3cm styropian i wylewka nawet nie wiem ile ale pewnie klika centymetrów. Klatkę właśnie ocieplałem. Na dzwi przykleiłem mate izolacyjna. Moze przykleje jeszcze na ścianę od klatki resztki styropianu. Komora spalania trochę sadzy ale wydaje mi się że Ok. Czyszcze dokładnie piec co 2-3 tygodnie. 

3 godziny temu, kubutek11180 napisał:

Czy masz pompę kotłowa?(wydaje mi się że na zdjęciu jest)

Jakim peletem palisz?

Jaka temp idzie na dom?

W ustawieniach serwisowych trzeba zwiększyć o minimalna przerwę podawania  daj np.  17s.

Napisz jeszcze jakie sa obroty maks i min w ustawieniach serwisowych.

Obroty maksymalne  pewnie masz ok 708. Daj 650

Te parametry które masz sa podstawowe tak żeby kocioł działał bez jakiejkolwiek regulacji.

Każdy pelet jest inny i wymaga regulacji.

Temperatura spalin wysoka nawet bardzo, dużo ciepla ucieka.

Jeżeli kocioł będzie z łatwością dogrzewał dom to zwiększ ta przerwę.

Jeżeli w sąsiedztwie pokaże się sadza zwiększaj obroty maks. co 5 obr. Min

Mam peleciaka Defro z sterownikiem techa miałem takie same ustawienia jak u ciebie.

Nie znam kodu serwis. Do sas

do Defro jest 5162.

Ps. Obecnie zmieniłem pelet jak się okazało na mniej kaloryczny 6mm

Przerwę podawania mam 25s

Prace 4 

Poprzednio Inny pelet mocniejszy 6mm 

Przerwa 28

Praca 4

Ten sam (surowiec co 6mm)stary pelet 8mm

Przerwa. 34s

Praca4 

Wszystkie pelety bez domieszek MDF itp. 

 

 

 

 

 

 

Pompa kotłowa jest. 

Miałem dwie tony Olczyka i 3 tony pelletu lokalnego sprzedawcy Rowdar. Pellet dobry. Niby ma wszystkie Testy i tp. 

Na dom idzie tyle co na piecu. Nie mam żadnego zaworu mieszającego. 

Max miałem 1000 min 350

Zmieniłem już na 650 a minimalne na ile dac? 

I mam pytanie co do czupocha. Otworzyć na max czy na pół? Jak jest na pół i otworze górne drzwiczki i nadal dym leci w komin a nie wylatuje na zewnątrz więc chyba lepiej na pół zamknięty. 

A jaki ustawić bieg pompki kotłowej i CO na kotłowej? Mam 1 na kotłowej i jest 3h (m) czy coś takiego. A Co mam na 2 bieg i jest to 2 h(m)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal jest mało informacji jak pracuje instalacja .

Ile jest kaloryf. Czy wszystkie  pracują instalacja jakiego  typu spawana z pionami?

Jeszcze jedno pytanie skoro na dom idzie to 67 st to jaką temperaturę masz w pomieszczeniach. 

 

jeżeli nie masz zaworu mieszaj. To jakwy sterujesz  instalacja w jesienne dni kiedy jest ok 10st.(instalacja do przerobienia )najlepiej sprzeglo założyć zobacz kanał karlukchydro na YT.

Wentylator minimalny daj na 310.

TO że na PiD piec się bardziej brudził była zła regulacja.

WŁącz pid kocioł jak zacznie osiągać temp. zacznie modulować wentylator zacznie zwalniać czas minimalny podajnika zacznie się zwiększać czas pracy podajnika skracać, dlatego maksymalny czas przerwy  podajnika też trzeba zwiekszyc daj  40.

Jedna ważna zecz, jeżeli zdażyło by się że wszystkie kaloryfery zamkniesz na termostatach a pompka na dom będzie pracować szlag ja trafi.

Jeżeli pompka na dom dogrzewa wszystkie odbiorniki to ja zostaw.

Kotłową możesz zwiększyć.

Ważna zasada wprowadzasz jedno ustawienie(np.jakieś czasy w sterowniku, pompkę)  i obserwujesz np dwa dni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 kaloryfery 1.2m. Dwa 2m. I szczeblekowy 1.8m w łazience. W pokojach w jednym z 1.2m a drugi 2m  bez problemu mogę mieć 20 parę stopni ale zazwyczaj koło 20 ustawione. W kuchni 1.2m ustawiony na termostacie żeby było z 18-19. 1.2 na korytarzu też na 18-19. W łazience nie mam termostatu tylko zawor który mogę przykręcać i odkręcać. Tylko w jednym pokoju z 2m kaloferem mam problem z temperaturą ciężko dopić 20 jak jest zimno. Dołożenie jeszcze jednego metrowego nie było by chyba złym pomysłem? Bo jak zmniejszy się temperaturę który by szła w grzejniki to tym bardziej się nie zagrzeje.

Jesienią jest to samo co teraz ustwione na temostacie ile ma być i tyle. 

Popróbuje z ustawieniami i zobacze i zastanowię się nad założeniem tego sprzęgła bo nie zbyt mi się to podobało od samego początku że taka temperatura musi iść w grzejniki co na piecu ale hydraulik powiedział że ciężko było by dogrzać pomieszczenia czy coś takiego niżej zejść nie mogę bo szkoda żeby piec mi zardzewiał. 

Jaka mógłby by być orientacjyjna cena założenia sprzęgła? Tak na chłopski rozum to pewnie 1.5-2tys myślę. 

Myślałem też nad założeniem sterownika pokojowego. Żeby pompę CO wyłączał jakby się dało czy coś w tym stylu bo wygaszanie pieca to raczej bez sensu. Ma to jakikolwiek sens czy myśleć nad sprzęgłem a sterownik to może kiedy indziej jak już będzie jak powinno być? 

20211225_022836.jpg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ty masz takie temperatury jak mówisz sterownik na pompę nic nie da pomieszczenia tak się wychłodzą ze że będzie się długo dogrzewać teraz zimą ,wiosna latem sterownik byłby ok.

A sprzęgło myślę że warto mimo nie wiedzy jak  ta instalacja pracuje.

 

 

 

Pracuj dalej nad parametrami spalania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.