Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka jest zasada działania studzienki kaskadowej


Pawel1984

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Muszę wykonać połączenie rury kanalizacyjnej fi 110 z kinieta.

Rura wychodzi z muru a kinieta oddalona jest ok 1,5m od tego muru.

Różnica w wysokości rury wychodzącej że ściany a kinkiety to ok 50-70cm.

Można by było zastosować połączenie za pomocą łagodnych kolan co nie do końca jest wskazane. Ale znalazłem w sieci rozwiązanie jakim jest wykonanie studzienki kaskadowej z pionowym przepadem.

Zamieszczam schemat takiego rozwiązania. Czy jest ktoś co mógł by mi wytłumaczyć zasadę działania? Mamy kanał pod kątem 45 stopni którym wszystko będzie leciało. Po co rura podłączona wyżej in situ?

By wyrównać jakieś ciśnienia?

Był bym bardzo wdzięczny za pomoc, informacje.

Pozdrawiam

 

przyst5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria jest obok tego rysunku co podałeś http://www.instsani.pl/725/zasady-wlaczania-do-studzienki-kanalizacyjnej

http://www.instsani.pl/930/projektowanie-studzienek-kanalizacyjnych

Rurą skośną - tą pod kątem 45st lecą ścieki na co dzień, podczas większych przepływów np podczas deszczu część ścieków leci rurą skośną, część rurą poziomą - ma to na celu wytracenie energii kinetycznej strumienia wody.

Moim zdaniem wstawienie tam takiej studzienki może być z jednej strony wskazane np dostęp do przetykania rur, a z drugiej kłopotliwe np zapach z kanalizacji , odkopanie fundamentów budynku - osłabienie gruntu, oraz może być potrzeba okresowego czyszczenia takiej studzienki.

W przypadku przelotu tylko ścieków domowych nie jest potrzebna ta rura skośna .

Ja spróbowałbym to zrobić samymi rurami, bez studzienki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Ci dziękuję za pomoc. Ja kiniete już mam zabudowana zbiorcza bo mam 2 piony.  Wcześniej (kiedyś) była stara żeliwna rura która się uszkodziła i spółdzielnia zrobiła nowa rurę do kanalizacji zbiorczej (w ulicy) kamionkową o średnicy kielicha 150 (wew).

Pomiędzy stara żeliwna a nowa zrobili wstawkę z PVC 110 z trójnikiem jako przelew z szamba (odstojnika).

Ja zamiast tego trójnika wstawiłem kiniete by  mieć rewizję.

Wygląda to jak na zdjęciu.

 

A wszystko to robię dlatego że robię remint łazienki tj. cała nowa kanalizacja itd..

I teraz to o co pytałem z początku kinieta jest (zbiorcza) i jest ona oddalona od ściany z której wyjdzie kanalizacja z łazienki o ok 1,5m.

Nowe wyjście powinno wyjść niczego l niżej niż te stare które widać na zdjęciu ale o ile to jeszcze nie wiem dopóki nie skuje posadzki w łazience.

Jednak że względu na fakt że drugi pion jest ok 1,7m pod ziemią tam też musiałem zabudować kiniete.

Teraz jest"problem" bo różnica między kinieta a wyjściem nowego pionu jest znaczna.

Więc mogę połączyć rurę wychodzącą że ściany z kinieta pod bardzo dużym kątem ewentualnie wstawiając bardzo łagodne kolana z krótkimi odcinkami rur by spadek był bardziej łagodny.

Ale mógł bym też zrobić jak na tym schemacie który przytoczyłem wyżej.

Co byś poradził biorąc pod uwagę moją sytuację?

Dzięki

20210715_172929.jpg

20210715_172922.jpg

IMG-20210715-WA0001.jpeg

Edytowane przez Pawel1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. U mnie jest kinieta zbiorcza. Jeden z trzech dopływów jest zaślepiony, drugi to odpływ z kuchni (zlewozmywak, zmywarka) i trzeci odpływ to łazienka, wanna, pralka, umywalką i WC.

Więc fekalia pójdą w dół do kinkiety (nie pójdą ta górna odnogą).  Tą górna odnogę podłączoną uszczelką in situ podłączę bo tak jest na rysunku ale tam nic nie poleci.

Rynny nie są do tego podłączone.

Edytowane przez Pawel1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.