Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprawdzenie schematu CO CWU


MSU

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

Ponieważ to mój pierwszy post, najpierw chcę powitać forumowiczów :) 

Do rzeczy. Proszę o opinie na temat załączonego schematu CO CWU, który umieszczam w załączniku.

Drodzy koledzy, czy to "pojedzie"? Taką kotłownię zamierzam zainstalować w nowo budowanym domu. 

Z góry dzięki za rady ? 

Schemat kotłowni.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,


Naczynie przeponowe CO masz po stronie tłocznej pompy. Lepiej jest jeśli znajduje się po ssawnej. Aczkolwiek tak tez może być. Tylko czy w takim wypadku nie jest za małe 50l?

To na CWU 2l?

Powrót z zasobnika CWU masz za 3D musisz zagrzać cały kocioł i dopiero później grzejesz CWU jeśli tak chcesz to ok.

Zawory zwrotne praktycznie nie potrzebne -dasz tez ok - z wyjątkiem tych na CWU obowiązkowi, chyba ze maja stawiać opór niepożądanej „grawitacji”.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za odpowiedź :)

Stosuję zawór strefowy, ponieważ pozwala zaoszczędzić kolejną pompę i wychodzi ok. 1/3 taniej niż kolejny zespół pompowy. Sterowanie nim będzie odbywało się z wyjścia pompy CWU ze sterownika kotła a zawór docelowo to AZV 634 lub podobny.

Co do naczyń faktycznie są za małe. Widocznie błędnie wpisałem parametry w apkę Reflex-a. Po ponownym przeliczeniu wychodzi min. 60L dla CO i min.11L dla CWU. Zastosuję więc 80L CO i 12L CWU.

Naczynie daję po stronie tłocznej, ponieważ traktuję je jako element zabezpieczenia kotła przed nadmiernym wzrostem ciśnienia i zgodnie z PN-EN 303-5:2012 nie może być na połączeniu z kotłem żadnych zaworów. To samo dotyczy zaw. bezpieczeństwa i zaw. schładzającego. 

Myślę, że dając powrót z CWU bezpośrednio do kotła pozbawię się ochrony przed zimnym powrotem. Mój kocioł będzie miał 12kW i pojemność wodną ok 50L więc zagrzanie go nie będzie problemem.

Wrzucam oczywiście poprawiony schemacik :) 

Schemat kotłowni.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.