Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik pieca Tomar ECO ... jaki regulator temperatury


AcikMilicz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Posiadam piec zasypowy... taki śmietnik :p (węgiel, drzewo). Posiada on sterownik plus dmuchawa. Sterownik firmy TOMAR ECO.

Sterownik jak na zdjęciu:

tomar.jpg.e49dd84690d60de14864608679619c0e.jpg

No i moje zapytanie...

Chciałbym mieć w pokoju przewodowy regulator temperatury. Czy jest ktoś w stanie mi pomóc w jaki sposób mam dobrać odpowiedni ?

Jeżeli nie ma takiej możliwości podpięcia takowego regulatora to może jakiś zegar pokazujący ilość stopni na piecu...

Wydający jakieś powiadomienia o zagotowaniu... o spadaniu temperatury żeby dołożyć do pieca... taka pomocna informacja w pokoju, a nie bieganie do kotłowni.

Wtyczka / gniazdo wyjściowe jest w sterowniku...

Przykładowe foto regulatora do pokoju jaki by mnie interesował:

326386263_Screenshot_2021-01-21SALUSPRZEWODOWYREGULATORTEMPERATURY091FLV2.png.ecf5146163eec48986a60af59895356b.png

Zdjęcia zaciągnięte z internetu. jeżeli będzie zapotrzebowanie mogę dodać swoje zrobione zdjęcia oryginalne celem jakiejkolwiek weryfikacji i pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sterownik jest bardzo prosty. Nożna do niego podłączyć regulator, który będzie tylko załączał/wyłączał pompę CO i to wszystko, jeśli chcesz nieć podgląd temp kotła, to tylko dodatkowy termometr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli jest taki prosty to czy ten sterownik może być odpowiedni ?

Znalazłem na allegro podobny sterownik firmy ATOS i KOMFORT ... funkcje są na nim praktycznie identyczne.

Używałem instrukcji obsługi z ATOSa do mojego modelu... prawie identyczne.

Tutaj ATOS z regulatorem:

https://archiwum.allegro.pl/oferta/sterownik-pieca-kotla-co-atos-termostat-pokojowy-i7773378293.html

Atos1.jpg.4988adf852df11fd110c06412ed3f978.jpg

W moim TOMAR również jest wyjście na regulator i taką samą wtyczką jak w ATOS czy Komfort... ale jak dobrać poprawnie dla mnie ? :( Może ktoś taki miał sterownik jak mój i jest mi w stanie pomóc.

Link z opisem mojego sterownika:

https://archiwum.allegro.pl/oferta/sterownik-pieca-eco-led-i6651231801.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejście w sterowniku to wejście na styk zwierny regulatora pokojowego, będzie to działać w ten sposób, że po osiągnięciu temp. zadanej w pokoju w którym jest regulator, regulator zewrze styk i to spowoduje wyłącznie pompy CO, to wszystko, jak to wpłynie na temp. w innych pomieszczeniach i na pracę kotła trudno powiedzieć, ale nie spodziewam się niczego dobrego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok... Krótko i treściwie ... zrozumiałem zasadę powyższego regulatora.

Jednym słowem jest to tylko fajna sprawa dla jednego pomieszczenia. Inne, przykładowo większe mogą stracić na temperaturze... Piec i tak nie wskoczy na wyższą temperaturę niż zadana... zagotować się nie powinien, ale jest szansa że mniej razy będzie załączać się dmuchawa oszczędzając zawartość wsadu (drewno, węgiel).

Ok.. kminie o co chodzi. Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak regulator pokojowy to w tym przypadku tylko dodatkowy termostat dla pomieszczenie w którym się znajduje, przy tak prosty sterowniku nic więcej się nie zyska.

Oszczędność na opale też raczej nie zauważysz, a dłuższe wyłączenie dmuchawy może powodować fuknięcia.

Pytałeś jeszcze o jakiś podgląd temp. kotła. przy takim sterowniku nic nie da się zrobić, najprościej to zamontować dodatkowy termometr, to też nie zawsze jest idealne wyjście, bo czujnik trzeba zamontować przy kotle, a wyświetlacz w pokoju, więc przewód czujnika może być bardzo długi, a to będzie powodowało przekłamania temp..

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o dodatkowy termometr to rozwiązanie już wcześniej myślałem. Tu nie ma problemu.

Pomysłem jest bezprzewodowy termometr, który pokazuje to samo co drugi na piecu. Są różne rodzaje

Przykład 1:

cz1.jpg.74f9ed9fadbc0df19e09458b04cdc8e7.jpg

https://barjas.pl/termometr-04-103-bezprzewodowy-do-pieca-co-wedzarni-p-71.html

Przykład 2

cz2.jpg.def21fadb3f4f8bba14b2fb24b84c8af.jpg

https://barjas.pl/termometr-bezprzewodowy-tfa-141504-do-pieca-co-i-wedzarni-p-130.html

Po prostu chciałem rozwiązać to w jednej już istniejącej instalacji. Muszę obadać za i przeciw...

Może się okazać, że założenie regulatora w największym pomieszczeniu lub najdłużej nagrzewającym się też będzie dobrym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze opcja nr.3 wymiana sterownika, niestety mogę polecić tylko ten który sam używałem, bo znam jego działanie.

Sterownik: Proton PID i panel: pilot R. Taki zestaw spełni twoje oczekiwani i jest stosunkowo tani, można też szukać używanego.

Taki sterownik ma już jakąś prostą komunikację dwukierunkową, więc panel pokojowy wyświetla aktualną temp. kotła, którą można też rególować, i ma wbudowany czujnik temp. pomieszczenia. Sam sterownik ma też wpisany prosty algorytm PID, który w miarę płynnie reguluje pracę dmuchawy, jednak nie będę tego zachwalał, bo to bardzo prosta konstrukcja.

Nie chce Ci polecać jakiś drogich rozwiązań, bo kocioł pewnie niedługo i tak będziesz wymieniał , więc chyba niema sensu w niego dużo inwestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybko przewertowałem i ceny Proton PID i osobno Pilot R są duże na taką prostą zabawę z temperaturą ...

Chyba najprostszy termometr do zastosowania będzie najlepszy.... zadzwoni jak trzeba dołożyć i zadzwoni jak by miało się zagotować... Chyba własny pomysł... ale firmowe bezprzewodowe nie oferują w tej cenie podwójnego alarmu.

cz3.jpg.6207e556b14db2071e933588d049345f.jpg

https://www.olx.pl/oferta/termometr-bezprzewodowy-z-alarmem-c-o-dwa-kanaly-CID628-IDwjzxl.html

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wygląda ciekawie i nie najgorzej się prezentuje, w dodatku można to wykorzystać nie tylko do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.