Skocz do zawartości
IGNOROWANY

viadrus u32


Ociu88

Rekomendowane odpowiedzi

Temperatura załączenia pomp CO 45*C

(fabrycznie ustawiony na 35°C).

Nie powinno się stosować takich sterowników do kotłów zasypowych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie jestem przekonany:)

Sam używałem do zasypowca sterwnik Tech-a ST 81z PID. I powiem Ci...Owszem , paliło się fajnie i nie miałem powodów do narzekania,ale gdy w tamtym sezonie wypłynął tutaj temat jak palić w dwustanie bo ponoć to nie do ogarnięcia, nie mogłem kobiecie niczego wytłumaczyć bo z wszystkim była na NIE. Więc sam zaeksperymentowałem . Wyłączyłem funkcję PID i pobawiłem się ustawieniami. Powiem jedno: bez PID-u kocioł szedł dłużej na jednym zasypie, nie kopcił,nie zarastał sadzą a komora bielutka. Tak mi przypadła ta metoda do gustu że paliłem w ten sposób cały sezon. Powiem jedno: przy umiejętnym ustawieniu parametrów proces przebiega lepiej :) Palę wyłącznie płomiennym Ziemowitem ( groszek) lub czort wie jak słabym rosyjskim groszkiem. Nie uznaję węgli kalorycznych bo to totalny przerost formy nad treścią w cenie, jakości, sadzy którą się produkuje . Stałopalność też nie urywa pupy.

Niestety jak to bywa , szczęście nie trwało długo i początkiem tego sezonu sterownik oddał ducha.

Edytowane przez BORA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej kupić bufor i miarkownik ciągu, a kocioł powinien go ładować, puścić kocioł na mocy nominalnej a po spaleniu paliwa i naładowaniu bufora zakręcić kocioł, w kotle z nadmuchem, po spaleniu paliwa   zanim się wyłączy nadmuch to potrafi nieżle wychłodzić kocioł.

Cytat

Po spadku temperatury w kotle poniżej progu wygaszania fabrycznie ustawionego na 40*C następuje proces wygaszania kotła, który trwa 60 minut. Po upływie tego czasu wentylator przestaje pracować, czyli cykl wygaszania został skończony.

Nie dość że kradnie prąd, to jeszcze cieple powietrze ogrzane od kotła pompuje w komin.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację :)

Jedno zastrzeżenie... Próg wygaszania i jego czas można sobie ustawiać pod siebie w ustawieniach instalatora :) Przynajmniej mój sterownik miał taką możliwość. Nie ma wymogu by sztywno trzymać się ustawień fabrycznych.

Ale by tak robić, potrzeba mieć chęć poznania możliwości sterownika a to stoi w instrukcji. Fakt, potrzeba mieć ochotę na czytanie. Czytanie ze zrozumieniem i eksperymenty. Przy nastawach fabrycznych będzie zazwyczaj jak piszesz:)

Edytowane przez BORA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Próg wygaszania i jego czas pewnie można sobie ustawiać, ale paliwo spala się różnie, to samo przy rozpalaniu, ilość powietrza podawana przez dmuchawę zawsze studzi kocioł, tylko na naturalnym ciągu z miarkownikiem ilość powietrza zasysana jest w miarę potrzeb utleniania się paliwa.

5 godzin temu, BORA napisał:

Ale by tak robić, potrzeba mieć chęć poznania możliwości sterownika 

Do zasypowca sterownik, jak bryczka do woła, to straty  na wymienniku  izolujące wymianę cieplną i substancje smoliste na ściankach.     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ale mam wrażenie że nie piszesz tego jako praktyk i z własnego doświadczenia a sugerujesz się tym co napisali inni:) Mam wrażenie że podświadomie myślisz o mocy nadmuchu. Że to wali powietrze na full. Otóż fabrycznie jest 60% , ja miałem 30%. To jedynie leciutki wiaterek.O sterowaniu nadmuchem z PID nie piszę bo wszystko wiadomo i chyba nie masz zastrzeżeń. Natomiast palenie w dwustanie... można ustawić te 30% i naprawdę nie ma huraganu. Moja dmuchawa miała mniejszą wydajność 180 m3. Zazwyczaj są mocniejsze 80W z wydajnością 360m3.Jesli komuś się nie chce ustawiać mocy to zgoda, mamy zadymę.Ja rozpalalem bez nadmuchu z uchylona klapka PP na 1cm. Po dojściu do zadanej, włączałem sterownik. Wtedy przedmuchy jedynie co 15 minut/20 sekund. Nie za często, bo przedmuch nie jest sposobem na palenie , ma być symboliczne . Kocioł sam odbiera ciepło i temperatura spada a ster włącza nadmuch z mocą 30%. Nie ma mowy o studzeniu kotła.A straty? Są praktycznie żadne. Ludzie na siłę dążą do palenia wyłącznie na przedmuchach i to faktycznie powoduje kiszenie opału i smolenie oraz sadzę.Powtarzam że przy słabym węglu nie ma kopcenia i wymiennik nie zarasta sadzą. Po paleniu jest biały , komora spalania również. Smoła to już zupełna abstrakcja i niemożliwość przy paleniu od góry.Dalbym zdjęcia na dowód,ale gdy zamknąłem konto na forum, pokasowalem wszystkie. 

Sorki za polemikę ale ja używałem nadmuchu w praktyce i mam doświadczenia zgoła inne niż te, które Ty przedstawiasz.Bez urazy:)

Hejka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 lat paliłem w zasypowcu,, najpierw z 5 z dmuchawą, wymienialem potem na słabszą, kombinowalem jak ty, potem zlikwidowałem, dla nie możesz palić  z nadmuchem wymuszonym,   ale zasypowiec i nadmuch to marnotrawstwo opalu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal podtrzymuję co napisałem w postach powyżej.Kazdy ma swoje doświadczenia:) Ja nie miałem problemów a zużycie węgla takie samo jak gdy palilem z mianownikiem mechanicznym. Pomijam kwestię działania mechanicznych, ich potężna bezwładność, którą tylko tuning z przeciwwaga mógł pokonać. Ale nie o tym temat. Gdy wrócę do domu, poszperam po tematach i spróbuje znaleźć jakąś moją fotkę wymiennika. 

Wyrazy szacunku, miło się gawedzilo:)

Niestety już tym sposobem nie palę, sterownik uległ uszkodzeniu i już na jeden sezon nie warto go reanimowac czy kupować nowy:) Hejka.

Edytowane przez BORA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kocioł wyglądał przy paleniu na nadmuchu z wyłączoną funkcją PID w tzw. dwustanie. Zdjęcia mojego autorstwa z tematu " Pomoc w ustawieniu parametrów pracy kotła" , z dnia 05.01.2020 post nr 168. Autor tematu Malutka.

Patrzcie, równo rok:)

 

Nie mam bufora:)

20191218_170225.jpg20191218_170201.jpg20191218_170124.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.