Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka parter a Grzejniki piętro - jak tym sensownie sterować


Meniu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ma dom 150m2 ocieplony 15cm steropianu, kocioł ekogroszek 15kW Defro.

Instalacja bedzie przerabiana wg ponizszego schematu. Zawor 4D jest bez siłownika. Mogę jeszcze coś dodać jesli to poprawi sterowanie temperaturą w domu.

1347662582_zaw4-Didwaobiegi(2).jpg.4d2d4d397ddc6622ef5a0c8f19cc8544.thumb.jpg.15a9e04320eb382380c60abe15bc7698.jpg

Na parterze jest podłogówka. Pomieszczenia na parterze maja równą temperature wiec podzialu na strefy nie trzeba robić .

Pietro to 4 pokoje i łazienka gdzie są grzejniki. Maja zwykłe zaworki dławiące.

Teraz zastanawiam się jak tym sensownie sterować aby byla w miarę stala temperatura w pomieszczeniach.  Na pewno musze to podzielić  na dwa  różne obwody/układy  sterowania. 

Obwód 1 - GRZEJNIKI na Piętrze 

Tutaj myślałem zastosować regulator pokojowy w jednym z pomieszczeń. Dzień 22 stopnie a na Noc 20. Gdy bedzie za zimno to da on sygnał do uruchomienia pompy C.O a gdy nagrzeje to regulator wyłączy pompę.  Temerature w pozostałych pomieszczeniach na piętrze  wyreguluje zakrecajac lub odkrecajac zaworki na grzejnikach tak aby panowala tam temperatura podobna do tej z pokoju wzorcowego gdzie jest zamontowany regulator. 

Obwód 2- PODŁOGÓWKA na Parterze 

Tutaj na chwilę obecną jest prosty układ czyli grupa mieszajaca z termoregulatorem ręcznym. Pompa działa caly czas a temp wody na zasilaniu podłogi jest stała . Co jakiś czas trzeba iść pokrecić zaworem jak się robi za ciepło lub za zimno na parterze. Poniżej zdjęcie tego co tetaz jest zamontowane 

20201110_194433.thumb.jpg.bc0ad7ee1626bd642088388bbb289e22.jpg

 

Tutaj chciałbym usprawnić ten układ.  Oczywiście przeróbka w chodzi w grę tylko powiedzcie co zrobić żeby była stała temperatura na parterze np okolice 22 stopni Jaki układ sterowania Podłogówką zastosować??

Co do sterowania grzejnikami na piętrze macie jakieś uwagi? Tutaj jedynie obawiam się zimnej wody nagle wpływajacej do powrotu gdy uruchmi się pompa po dłuższej przerwie. 

Edytowane przez Meniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Meniu napisał:

Tutaj jedynie obawiam się zimnej wody nagle wpływajacej do powrotu gdy uruchmi się pompa po dłuższej przerwie. 

I to jest słuszna obawa. Należy tak dobrać temperaturę zasilania układu aby pompa pracowała cały czas, lub/ i zamontować termostaty na grzejnikach.

Co do rozdzielacza podłogowego... Przerobić na zawór 3d z siłownikiem i sterować go pogodowo + pokojówka

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba lepsza jest Twoja druga propozycja. Pompa chodzi non-stop a na grzejnikach w pokojach i łazience zamontowane sa głowice termostatyczne które pilnuja ustawionej temperatury. W powrocie na piec sa małe wachania temperatury  (brak uderzeń zimnej wody po postoju pompy)  .

Jedyna wada jaką tu widzę to brak możliwości regulacji temp dzień /noc chyba że kupimy głowicę termostatyczna elektroniczną to wtedy bedzie OK. Albo ustawic z termometrem  na stałe po 19-20 stopni w każdym pokoju na zwykłej głowicy i zapomnieć bo na pietrze raczej sie tylko śpi.

Kilka technicznych pytań:

1. Jak dokladna jest regulacja temp przez glowice termostatyczne, jaka maja histereze  czy działaja płynnie cały czas  i nie ma dużej zwłoki ?

2. Czy takie głowice termostatyczne  będą działać poprawnie na obiegu grawitacyjnym ?

3. Czy można założyć glowice na wszystkie grzejniki?

4. Co sie stanie gdyby wszystkie głowice zamknęły by się a pompa pracuje? 

5. Czy sprawdzi sie tu zwykła pompa Grundfos 3 biegowa która mam czy musi być elektroniczna ktora bedzie dostosowywac moc do przepływu ( otwarcia głowic) ?

6. Czy w przypadku zastosowania glowic termostatycznych schamt glowny nie ulega zmianie? 

7. Jakie macie sprawdzone dobre głowice,?

8. Jak to sie ma do zabezpieczenia przed przegrzaniem pieca.? Powyżej chyba 85 sterownik ma uruchomić pompkę C.0 aby rozładować nadmiar ciepła.  A pompka chodzi tu caly czas a dodatkowo jeszcze głowice mogą pozamykać przeplyw prawie do zera gdy pomieszczenua beda nagrzane.

 

Poniżej moja pompa

1605435685277-644900330.thumb.jpg.e17a889c9ac085dcb98b79ffad8351fb.jpg

 

 

 

Edytowane przez Meniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Meniu napisał:

Jedyna wada jaką tu widzę to brak możliwości regulacji temp dzień /noc

Można zamontować siłownik na 4d z pokojówką i robisz co chcesz i jak chcesz. Z tym że obniżenie nocne to moim zdaniem max 2 stopnie.

Ad1 zwykła głowica montowana przy kaloryferze jest najmniej dokłada, wpływ ma bliskość grzejnika itd.

Ad2 a gdzie ty chcesz mieć obieg grawitacyjny?

Ad3 możn ale patrz punkt 4

Ad 4 nie należy dopuścić do takiej sytuacji bo będzie zablokowany przepływ.

Ad 5 do takiej instalacji lepsza będzie pompa elektroniczną aby przy zamknięciu kilku gołowic zmniejszyła sobie wydajność.

Ad6 nie ulegnie ( chociaż przy chęci zamknięcia wszystkich głowic i montażu pompy stałoobrotowki przydał by się bajpas)

Ad7 Danfos, Honeywell

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche mnie dziwi że te glowice sa malo dokladne a zarazem bardzo popularne. 

Pytanie co to znaczy malo dokładne?  Duze wachania temperatury w pomieszczeniu ? Wiem , że jak ustawie taka głowice np na poziom 3 to musze potem przez pare dni sprawdzić z termometrem jaka to mi daje temp w pokoju ewentualnie jakie sa odchylenia. 

Z tego co piszesz to najlepiej jakby mialby jakis czujnik oddalony od grzejnika ale to juz za drogie zabawki.

 

Obiegu grawitacyjnego nie ma co prawda na schemacie ale jest obecnie w budynku ( co mam zamiar przerobić ). Dlatego też zapytalem czy glowice termostatyczne beda dzialac na obiegu grawitacyjnym  bo może to lepsze dla nich i nalezy tak zostawić. 

Grawitacja podnosi kulkę w zaworze obok pompki C.O czy zasuwa przez pompke bo tam łatwiej ?

W takim razie grzejniki na korytarzu i lazience byłyby na zwyklych zaworkach lekko otwartych. 

Pompa to w takiej sytuacji az sie prosi o wymiane bo elektroniczna zareaguje na zmiane przeplywu i pradu pobiera proporcjonalnie zwlaszcza ze mówimy o pracy 24h na dobe ale z drugiej strony szkoda malo co uzywanego Grundfosa.

 

Czy masz jakis konkretny sprawdzony zestaw sterownik pokojowy bezprzewodowy i siłownik 4D? Jakie to koszty ?

Tu rozumiem ideę. Przepływ jest stały na zwykłych zaworkach a siłownik steruje zaworem 4D w zależności od sygnalu z czujnika pokojowego.  Coś jak dla podłogówki  proponowałeś.

Nie za bardzo mam przekonanie do tej automatyki ale może to i lepsze.

Do mojego zaworu 4D da rady  założyć coś innego czy mysi być ten dedykowany od producenta mojego 4D ?

1605441275010-1166800674.thumb.jpg.a71712af8e72a37b9acccdba27952287.jpg

 

 

Edytowane przez Meniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.