Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Krzywa grzewcza a wyłączenie grzania


Pinkmann

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. 
Od miesiąca grzeję nowym kondensatem i mam tylko sterowanie pogodowe tzn czujnik temparatury zewnętrznej. 

Nie bardzo kumam kilka rzeczy. 
1.  O ile piec wie kiedy włączyć grzanie OC bo sobie to odczyta z ustawień krzywej grzania tl skad  piec wie kiedy ma wyłączyć grzanie OC ? 

2. Czy żeby przy obecnej temperaturze włączyć ogrzewanie to jedyną możliwością jest podniesienie poziomu krzywej? 
 

3. W piecu mogę ustawić harmonogram grzania i wybrać temperatury dla trybu Komfort , Normal i Eco ale co to są za temperatury ? Na pewno nie pokojowe bo nie mam termostatu, raczej nie temperatury wody bo na zewnątrz może być minus 10.  
Jak wpłynie jak podniosę sobie temperaturę trybu normalnego z 21 na 23 i akurat w harmonogramie zacznie się ten tryb? 
 

Pytanie  może trywialne ale do tej pory jechałem na termostacie pokojowym który załączał i wyłączał grzanie. 
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sambor napisał:

A wstydzisz się podać modelu kotła?

Przecież nie wiemy jak masz kocioł, a od tego trzeba było zacząć!

No nie :). Autem jechałem i nie wiedziałem też ze to takie istotne jest. 
Vitodens 200W B2HE 32 KW. 
 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pinkmann napisał:


1.  O ile piec wie kiedy włączyć grzanie OC bo sobie to odczyta z ustawień krzywej grzania tl skad  piec wie kiedy ma wyłączyć grzanie OC ? 

2. Czy żeby przy obecnej temperaturze włączyć ogrzewanie to jedyną możliwością jest podniesienie poziomu krzywej? 
 

3. W piecu mogę ustawić harmonogram grzania i wybrać temperatury dla trybu Komfort , Normal i Eco ale co to są za temperatury ? Na pewno nie pokojowe bo nie mam termostatu, raczej nie temperatury wody bo na zewnątrz może być minus 10.  
Jak wpłynie jak podniosę sobie temperaturę trybu normalnego z 21 na 23 i akurat w harmonogramie zacznie się ten tryb? 
 

Ad 1 - kocioł grzeje do temperatury wynikającej z ustawionej krzywej grzewczej, jak temp wody spadnie poniżej nastawionej ( zadanej) to się załącza i grzeje do .......

Histerezę temp wody albo się ustawia , albo kocioł ma ją na sztywno np 5C

ad2 -  tak.

ad3 nie odpowiem, gdyż to nowy model i jeszcze go w praktyce nie ustawiałem- ale pewnie idzie o przesunięcie krzywej grzewczej o 1-2C w górę lub w dół.

W instrukcji jest to podane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, sambor napisał:

Ad 1 - kocioł grzeje do temperatury wynikającej z ustawionej krzywej grzewczej, jak temp wody spadnie poniżej nastawionej ( zadanej) to się załącza i grzeje do .......

Histerezę temp wody albo się ustawia , albo kocioł ma ją na sztywno np 5C

Dziękuje za odpowiedz. Już wiem nieco więcej.
Czyli przy założeniu że krzywa jest ustawiona tak jak na załączniku to przy 10 stopniach na zewnątrz piec się załączy i będzie grzał dotąd aż temperatura wody (na powrocie?) osiągnie 39 stopni (34 plus 5 histeryza). Oczywiście jeżeli wynosi 5st. 
 

Piec wiec grzeje, grzeją wszystkie grzejniki i tam gdzie temperatura nastawiona na  głowicy termostatycznej zostanie osiągnięta zamykają się zawory. 
Pozostałe grzejniki dalej grzeją oddając ciepło i powodując że spada temperatura wody na wyjściu z grzejnika  

W sytuacji kiedy wszystkie grzejniki się „wyłączą” to woda na powrocie do pieca będzie miała w przybliżeniu temparaturę wody na zasilaniu układu (pomijam straty na rurach).  
 

Czy tak to wyglada tłumacząc łopatologicznie? 
 

A co jak na zewnątrz jest 17 stopni , wewnątrz na tyle ciepło że nie ma sensu grzać pomieszczeń chciałbym aby grzejnik łazienkowy grzał ? 
Czyli głowice na grzejnikach w pokoju ustawione na 2,5 wobec tego zawory w grzejnikach zamknięte. 
Czy odkręcenie grzejnika na maxa spowoduje że będzie grzał ? 
 

 

 

 

D8B87788-D937-4DC3-AE35-8D3CF9C779E2.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.