Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł zasypowy, kocioł gazowy a grzanie wydo


psychoderyna

Rekomendowane odpowiedzi

Do niedawna ogrzewaniem dom starym piecem Zembiec lecz przeszeslem na gaz i zamontowałem Kocioł gazowy ze zbiornikiem w zestawie. Piec instalatorzy podłączyli mi również z wymiennikiem ciepła żebym mógł w razie nic się dogrzewać.

Przez pewien czas jak dogrzewałem się jeszcze piecem bo miałem drewno to również podgrzewała mi się woda (co według instalatorów nie powinno mieć miejsca). Mi to nie przeszkadzało bo gaz nie musiał się uruchamia do podgrzewania wody jak już podpalalem w piecu.

 

Niestety od jakiegoś czasu jak przelałam w piecu woda się już nie grzeje. Czy ktoś ma pomysł jak to można sprawić żeby znow podgrzewał mi wodę.

 

Przy piecu rurki PEX idą na grzejniki, mosiądz na kocioł gazowy.

Przypuszczam że pewnie na ręce mosiaznej pewnie pomogłoby zamontowanie pompy ale to byłaby już trzecia pompa i dodatkowe zużycie energii. Myślałem też że może pomóc zamontowanie zaworu zwrotnego bo może to powoduje woda przestała iść w stronę kotła gazowego.

 

Pytam bo będę wymieniał pięć i jak już będę przerabial instalacje to chciałbym również sprawić żeby palenie w piecu żniw podgrzewało mi wodę.8578b66e1428a91b1183ee8d537b2b95.jpg439a38861becb763ff6c245dcbae3de1.jpg02b630f6191617d67a5efcb7e3fc5691.jpg

 

Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pewnie że bojler stojący koło kotła gazowego nie powinien być ogrzewany z kotła węglowego bo nie jest do niego podpięty. Brak zaworu zwrotnego pod kotłem gazowym i może dlatego obracało przez kocioł. Masz odpowietrzniki na tych rurach miedzianych? Nie widać dobrze ale chyba masz źle podpięty wymiennik płytowy. Naczynie jet tez źle podpięte i nie takie jak powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrznik jest tylko jeden zaraz przy wymienniku, widać go na zdjęciach za tą górna pompa (po prawej stronie od zbiornika wyrównawczego). Wymiennik raczej dobrze podpięty bo dobrze oddaje temperaturę. Może dlatego że jest zamontowany do góry nogami (napisami).

Też obstawiałem że jak kocioł gazowy był nowy to może pompa która tłoczy na grzejniki dała radę tloczyc też na piec gazowy, tylko czemu nagle przestała tloczyc.
IMG_20200902_123440.jpg

Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, psychoderyna napisał:

Odpowietrznik jest tylko jeden zaraz przy wymienniku

To za mało. Powinny być jeszcze na rurach miedzianych w najwyższym ich punkcie.

 

11 godzin temu, psychoderyna napisał:

Wymiennik raczej dobrze podpięty

Zasilanie z kotła ma być wpięte do górnego wejścia wymiennika.

A teraz nie grzeje Ci bojlera dlatego bo masz zrobiony syfon na rurach miedzianych. Tam mają być odpowietrzniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie z kotła ma być wpięte do górnego wejścia wymiennika.
A teraz nie grzeje Ci bojlera dlatego bo masz zrobiony syfon na rurach miedzianych. Tam mają być odpowietrzniki.
Czy to ma jakieś znaczenie chyba wód się tak będzie płynąć i wymieniać ciepło z drugim obiegiem? Poza tym zasilanie jest do górnego wpięte. Wymiennik jest zamontowany odwrotnie "do góry nogami"

Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o to że on jest do góry nogami, tylko ze źle podpięty. Jeśli woda z kotła wpływa do wymiennika z dołu to zasilanie na grzejniki powinno wychodzić z dołu.

sch-goshe-wymiennik-ciepla-620.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. A ten sposób w którym mam podłączony obecnie sprawia że będzie słabiej grzał czy są jakieś jeszcze inne problemy ?

Co do "syfonu" możesz mieć rację bo musiałem wymienić jeden grzejnik, niestety nie było na nim zaworów i musiałem spuścić wodę. Pamiętam że wtedy układ mi się zapowietrzyl i musiałem odpowietrzac też pompę. Problem w tym że będę wymieniał pięć więc te błędy po "fachowcach" będę musiał naprawić, niestety tory idą 1cm od sufitu i odpowietrznik chyba tam już nie wcisne.
Chyba że masz jakiś pomysł. Musiałbym też znaleźć najwyższy punkt rur pod sufitem czy przy piecu czy kotle gazowym na odpowietrzanie.

Co do zbiornika wyrównawczego również pisałeś że jest źle podlaczony. Dlaczego ?

Chciałbym wyłapać wszystkie błędy żeby przy wymienię pieca poukładać ta instalacje i podłączyć prawidłowo. Rozdzielacz na ogrzewanie pójdzie nowy i chyba sam go skrece z trójników i nypli bo te co są mają tam mało gwintu i wiecznie gdzieś coś kapało tylko przedłużając PEX będę musiał z 3/4 na 1/2 przejść bo teść lata temu robiąc instalacje taki przekrój PEXa jaki miała taki dawał.

Rozdzielacz kupię taki ( lub sam skrece) : https://allegro.pl/oferta/rozdzielnia-centralnego-ogrzewania-7-sekcji-pex-8762967827

Nowy kocioł zdecydowałem się na:
https://allegro.pl/oferta/migomax-eko-11-kw-prosta-budowa-piec-kociol-kotly-9443717802


Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.09.2020 o 16:21, psychoderyna napisał:

A ten sposób w którym mam podłączony obecnie sprawia że będzie słabiej grzał czy są jakieś jeszcze inne problemy ?

Na pewno będzie słabszy odbiór przez obieg grzejnikowy.

 

W dniu 21.09.2020 o 16:21, psychoderyna napisał:

Problem w tym że będę wymieniał pięć więc te błędy po "fachowcach" będę musiał naprawić, niestety tory idą 1cm od sufitu i odpowietrznik chyba tam już nie wcisne.

Musisz tak przerobić abyś mógł włożyć odpowietrzniki bo po każdym spuszczeniu wody będzie ten sam problem.

 

W dniu 21.09.2020 o 16:21, psychoderyna napisał:

Co do zbiornika wyrównawczego również pisałeś że jest źle podlaczony.

Powinien być samonapełniajacy się i podłączony do zasilania i powrotu:naczynie-wzbiorcze-schemat-dzialania.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden konkretny rysunek i potrafi wszystko wyjaśnić. Dzięki wielkie za pomoc. Wszystko mam już jasne. Z drugiej strony to smutne że trzeba poprawiać po fachowcy i po firmie która tylko i wyłącznie zajmuje się montażem tego typu instalacji.

Co do naczynia to żeby działało samonapelnianie to pewnie powinienem zamontować jakiś zawór specjalny na zasilaniu naczynia, bo podłączając do niego bezpośrednio zasilanie woda będzie ciągle leciała przelewem ? Pytam już z ciekawości.

To akurat mały niewielki problem mogę sam ręcznie dobijać wodę ponieważ piec uruchamiam tylko i wyłącznie jak jestem w domu więc nie ma obaw że zacznie gotować wodę i w naczyniu braknie wody.

Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie ma własny zawór napełniający. Podpinasz tylko zimną wodę. W razie gotowania i odparowania wody z naczynia jest ono automatycznie nabijane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytania jeszcze.
Czy jest sens używać ocynkowanych lub żeliwnych kolanek i trójników 1 cal do podłączenia instalacji pieca, czy robić to już na mosiądzu wszystko. Przypominam że pięć będzie okazyjnie uruchamiany.
Mały przekrój poniżej 1 cała tylko mosiądz daje, natomiast cal i wyzej zastanawiam się czy wykorzystać ze starej instalacji te żeliwne kolano calowe czy kupić mosiądz.

Druga sprawa dotyczy się podpięcia wymiennika ciepła. Zauważyłem że na zasilaniu jest zawór kulowy potem pompa (chodzi podczas palenia w piecu nie gazem) i zawór zwrotny (zdjecie1), natomiast na powrocie nie ma żadnego zawory (zdjecie2). Uważam że powinien być chodzby zawór kulowy, bo gdybym chciał wypiąć wymiennik to musiałbym spuścić cała wodę z instalacji.

Kupiłem kolektor i w zestawie dostałem dwa odpowietrznik. W moim przypadku jest w ogóle sens na kolektorze montować te odpowietrznik skoro rury idą mi nad sufitem i jak już dostanie się powietrze to i tak będzie ono pod sufitem i odpowietrznik na kolektorze nic nie da.

Ktoś mi też mówił, że pompa nie powinna być zawsze montowana na powrocie nie na zasilaniu. Prawda to?d81a4aafda1fb8cc45cb42027f3e0788.jpg&key=1cb2f1cedba8a95ab95732bcca37e58d54242a4e00d83d315a39f23f968decf12604a116f2ddd291406f2efa059bf94f.jpg&key=1bf37ff6c5006ae6c94ae43b7336035f4985f8a798d73f918a8bbd2505574408

Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kształtki mosiądz albo czarne. Na drugie pytanie sam sobie odpowiedziałeś. Jak są odpowietrzniki na kolektorze to niech tam będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedzę i przymierzam się do instalacji nowego kotła zasypowego. W zasadzie nie będę niczego zmieniał, tylko wrzucę nowy kocioł i poukładam tą instalacje żeby było estetyczniej. Zastanawiam się tylko czy zawór dobijanie kotła zostawić tak jak jest czyli na zasilaniu z kotła, czy jak już to nie lepiej zamontować go na powrocie w górnej części. Chodzi o to, że gdyby gotowało wodę mogę odkręcić dobijanie i tym samym doprowadzić zimną wodę w celu chłodzenia.  A z racji że zamontuję go na powrocie w górnej części (metr od kryzy powrotnej kotła) zimna woda będzie mieszać się z ciepłą więc w ten sposób do kotła nie będę dostarczana zbyt zimna woda.
Mam tylko obawy, że montując dobijanie w górnej części podczas np. chęci schodzenia pieca  i otwierania zaworu ciśnienie dostarczanej zimnej wody będzie tak duże, że zimna woda będzie mi zamykać zawór zwrotny zamontowany przed wymiennikiem tym samym zamknie obieg. Chyba że będzie się dało regulować zaworem doprowadzającym wodę zimną ciśnienie na tyle żeby kierować zimną wodę zgodnie z obiegiem.

Poniżej schemat gdzie chce podłączyć dobijanie.
Drugi schemat to tak poglądowo rozrysowalem sobie całą instalację jak będę montował po kolei z uwzględnieniem części jakie będę musiał dokupić.


207da59f602d1c2dd5f745db0e5656f1.jpg&key=f184297cc2c2c46549cd03c468168e617afe5cf5bc41a3e1696bd1ee84c88cf5

32a9dad3ac5a6ecf78f75c4fe5fe2a36.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie nie kombinuj bo narobisz sobie kłopotów. Wiesz czym się kończy nieprawidłowe zabezpieczenie kotła? Poszukaj informacji o wybuchach kotłów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w porządku :) pytam bo i tak to dobijanie zrobili mi na partyzanta, a właśnie tak na logikę podanie zimnej wody na zasilaniu kotła może być bardziej niebezpieczne niż na powrocie gdzie na powrocie woda ciepła mieszała by się z zimna. Dlatego tam chciałem dać zawór do nabijania bo w pewnym sensie spełniałoby to funkcję zaworu mieszającego.

Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.