Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termo-Tech Integra 12 Kw - Czy jest odpowiednio ustawiony?


Murzynekbambo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów. Potrzebuję zasięgnąć rady i wiedzy na temat wymienionego w tytule pieca, jego ustawień i działania.
Chciałbym się dowiedzieć czy mój piec pracuje prawidłowo, czy może pracować na takich ustawieniach czy coś powinienem zmienić. Piec mam od dwóch tygodni i mam wrażenie że coś może być ustawione lepiej. Piec to Termo-Tech Integra 12 kw ze sterownikiem Tech ST-48 SE. Palę w nim eko groszkiem 28 Mj. Mieszkanie ma około 80 metrów kwadratowych, 8 grzejników, 6 żeliwnych, 2 aluminiowe, strych. Instalacja jest całkiem stara. Przy piecu pracują dwie pompki, jest także zawór trójdrożny  Ustawienia jakie są na piecu są następujące:

Temperatura zadana CO: 56 stopni
Temperatura zadana CWU: 50 stopni
Temperatura podajnika waha się w przedziale 28-31 stopni
Czas podawania: 15 sekund
Przerwa podawania: 40 sekund
Siła nadmuchu: 15 bieg
Praca podtrzymania: 10 sekund
Przerwa podtrzymania: 20 minut
Wentylator w trybie podtrzymania czas pracy: 10 sekund
Wentylator w trybie podtrzymania czas przerwy: 12 minut

Piec osiąga zadaną temperaturę 56 stopni, po czym w trybie podtrzymania temperatura rośnie do około 60-61 stopni. Czy tak to powinno wyglądać? Zadana temperatura CWU to 50 stopni, piec osiąga w granicach 55 stopni. Zadana histeryza to 2 stopnie i dla CO i dla CWU. Piec pracuje przez około 4-5 minut a potem w stanie podtrzymania jest przez około 20-23 minuty. Tworzą się też spieki, mam wrażenie że są to spieki żużlowe. Czy jest coś co powinienem zmienić w ustawieniach pieca, czy jest jakiś sposób by pozbyć się tych spieków czy wszystko pracuje w miarę normalnie. Piec pali mniej więcej jeden worek, tj. 25 kg na 36 godzin. Załączam do tematu także zdjęcia jak wygląda palenisko, jak wyglądają spieki i panel sterownika. Będę wdzięczny za pomoc i rady.

IMG_20200220_123333.jpg

IMG_20200220_123212.jpg

IMG_20200220_123129.jpg

IMG_20200220_123206.jpg

IMG_20200220_123106.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że masz nieszczelną koronę retorty. Poszukaj sobie filmików jak się uszczelnia. Potem wyreguluj powietrze, bo spieki to właśnie zazwyczaj za dużo powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Ten piec mam 3 sezon. Jeden  sezon ustawiałem. Kolega jak wyżej mówi o nieszczelnej retorcie - ale to przecież nowy piec jak mniemam. Kto ustawiał pierwsze parametry- instalatorzy? Pewnie ustawili na odczepne. Sprawdź czy masz otwartą przesłonę na wentylatorze - u mnie była zamknięta a jest od spodu wentylatora i jej nie widać. U mnie jest odsłonięta na ok 2 cm, oprócz obrotów wentylatora nią się steruje ilość doprowadzonego powietrza. Wzrost temperatury jest ok bo tak działa histereza i taką ma bezwładność cieplną piec - mimo że sterownik wyłącza się przy osiągniętej temperaturze to o tak bezwładność powoduje wzrost tej temperatury a potem następuje obniżka temperatury. Wydaje mi się że masz za dużą przerwę w podtrzymaniu u mnie jest to ok 15 minut. Bieg wentylatora mam na 22 (koniecznie sprawdź przesłonę na wentylatorze bo jest od spodu i nie widać a fabrycznie jest zamknięta, możesz to zobaczyć podkładając lusterko od spodu - nie musisz wtedy odkręcać wentylatora). Masz spory czas podawania i dużą przerwę, kiedyś czytałem że istnieją proporcje jak je ustawić - u mnie to jest 6 podawania  i kilkanaście przerwy (stosunek wynosi 0,22 u ciebie 0,35). Według jednej szkoły lepiej jest jak piec częściej pracuje niż jest w stanie spoczynku bo wtedy się kisi. Dokładne parametry ustawienia mam zapisane i musiałbym poszukać. No i jakim węglem palisz - bo 90% zależy niestety od węgla a niestety szajs sprzedają. Spieki będą zawsze bo nie ma idealnego węgla (chyba że pellet bo wtedy jest popiół z drzewa) - chodzi o to żeby te spieki nie blokowały paleniska bo wtedy to jest tragedia. Jaki masz węgiel? Jak jest za duża kaloryczność to też będą spieki - czekam na odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.