Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kilka pytań odnośnie instalacji CO CWU


gothpl

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jakiś czas temu kupiłem dom ok 160m2 zaopatrzony w piec kondensacyjny DeDietriech Modulens AGC 25 z podgrzewaczem cwu V100 HL. Od 3 miesięcy walczę z piecem, zmieniam nastawy, próbuję rozkminić co jest co. Instalacja wygląda następująco:
Parter: Podłogówka + 3 grzejniki, jest więc wstawiony rozdzielacz dwufunkcyjny (powrót z kaloryferów idzie na wejście podłogówki)
Piętro: 7 grzejników, bez podłogówki

Kocioł wyposażony jest w zewnętrzny czujnik pogodowy oraz wewnętrzy czujnik pokojowy, na którym ustawiam temperaturę. Ustawione jest 20,5st w godzinach 7-22, w pozostałych 19,5st (żona w domu z małym dzieckiem cały dzień). Czujnik wewnętrzny znajduje się w przedpokoju na piętrze.

Na kotle mogę zmieniać harmonogram dla 3 obiegów(?):
1. Obieg A - dla którego poza harmonogramem mogę ustawić też temperaturę i jest to zapewne obieg wody w kaloryferach.
2. ECS - to zakładam jest ciepła woda
3. Obieg dodatkowy, opisany jako CYR (cyrkulacja???)

Od jakiegoś miesiąca codziennie o tej samej porze spisuje zużycie gazu i wychodzi 9-11m3 dziennie, przy zewnętrznej temp ok -3 w nocy i ok 5 w dzień.
Dom (kostka) jest z ok 1980, ale z 10 lat temu zryty do ścian nośnych, nowe instalacje, docieplenie, itd.

Przeczytałem instrukcję dla użytkownika, dla instalatora, sprawdziłem wszystkie ustawienia i mam kilka pytań, które być może są głupie, ale proszę o wyrozumiałość:

1. Mam wrażenie, że kaloryfery na górze nie działają równolegle z podłogówką na dole. Czasami podłogówka grzeje, a kaloryfery na piętrze nie (odkręcone na max). Czy to możliwe?

2. Co ma większy priorytet? Nastawa na czujniku pokojowym czy czujnik zewnętrzny i ustawiona pod niego krzywa grzewcza?

3. Co może oznaczać obieg 3 opisany jako CYR? Czego jest to cyrkulacja? CWU czy wody w grzejnikach? Co się stanie jeśli będzie włączona cały czas a co jeśli cały czas wyłączona?

4. W garażu mam kaloryfer, ale jest zawsze zimny, chociaż odkręcony. Izolacja pomiędzy garażem a częścią mieszkalną dobra. Czy odkręcony grzejnik w garażu ma duży wpływ na zużycie gazu, skoro piec i tak grzeje do momentu, aż czujnik wewnętrzny osiągnie zadaną temperaturę? Tak na logikę, to z garażu wraca bardzo zimna woda, więc piec musi dać mocniej w palnik, żeby ją ogrzać do wyższej temp, ale proszę o potwierdzenie :)

5. Jak piec grzeje, to pokazuje temp ok 60-65 stopni. Może lepiej byłoby ustawić mu max 50st? Czytałem, że kotły kondensacyjne są bardziej wydajne przy niższych temp.
     5a. Jeśli ustawię temp na kotle na 50st, to czy mogę wtedy pominąć rozdzielacz dwufunkcyjny (podłogówka/kaloryfery) i puszczać na wszystko te 50st?

6. Czy jeżeli zużyje całą wodę z podgrzewacza (100 l) to czy będę musiał czekać, aż woda się zagrzeje, czy ten kocioł ma jakiś dodatkowy podgrzewacz przepływowy?

7. Przepływomierze przy rozdzielaczu dwufunkcyjnym są strasznie zawalone syfem, a to w sumie tylko jedno widoczne miejsce instalacji. Czy są jakieś metody czyszczenia instalacji CO?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.