Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dodatkowa izolacja kominka z płaszczem wodnym


joshuabender

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Mam niezabudowany jeszcze kominek z kratek maja 12 z płaszczem wodnym. Trudno osiągnąć i utrzymać w nim temperaturę 60st. Mam trzy pytania:

- czy zabudowa kominka prawdopodobnie wełną firerock + płyty g-k powinna znaczącą wpłynąć na sprawność wkładu?

- czy dodatkowa dedykowana izolacja samego wkładu mocno poprawia sprawność?

- czy można wykonać taką izolację również np. z wełny firerock? Pytam ponieważ trudno będzie zamontować taką dedykowana izolację na zamonotwany juz kominek.

Z góry dziękuje za odpowiedzi

Pozdrawiam

spacer.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę pomoże wełna, jednak do wody te kominki nie oddają całej mocy. Powinieneś wykorzystać ciepło spalin które według producenta mają 600K  ( 320C ) z czego 170-200 jest do odebrania spokojnie bez zaburzania ciągu i punktu wykraplania. Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unikaj tych plyt z welny + folia alu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hermogenes napisał:

Trochę pomoże wełna, jednak do wody te kominki nie oddają całej mocy. Powinieneś wykorzystać ciepło spalin które według producenta mają 600K  ( 320C ) z czego 170-200 jest do odebrania spokojnie bez zaburzania ciągu i punktu wykraplania. Pozdrawiam Hermogenes


Dziękuję za odpowiedź, czy poprzez wykorzystanie ciepła spalin masz na myśli system DGP lub coś podobnego? Zależy mi przede wszystkim na podniesienie temperatury w samym płaszczu i tym samym temperatury w grzejnikach.

Godzinę temu, PioBin napisał:

Unikaj tych plyt z welny + folia alu!


Dziękuje za odpowiedź, czy mógłbyś rozwinąć odpowiedź dlaczego unikać, czy masz na myśli wełnę do izolacji samego wkładu czy obudowy całego kominka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zabudowie kominka. Smierdzi spalonym/stopionym klejem w polaczeniu z aluminium. Sama welna pyli jak to aluminium sie odklei od niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, joshuabender napisał:


Dziękuję za odpowiedź, czy poprzez wykorzystanie ciepła spalin masz na myśli system DGP lub coś podobnego? Zależy mi przede wszystkim na podniesienie temperatury w samym płaszczu i tym samym temperatury w grzejnikach.


 

Ja bez problemu mogę zagotować wodę przy 120 żeberkach Al. Możesz zrobić co tylko zechcesz. DGP rozprowadza kurz  po całym domu, ale to jest moja subiektywna ocena. Dobrym rozwiązaniem jest ceramiczna masa kumulacyjna jak to drzewiej bywało. Wybór należy do inwestora i charakteru jego domu. Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, niewiele jednak z niej rozumiem. Ja jestem inwestorem i zarazem wykonawcą zabudowy kominka, szukam sposobów na zwiększenie sprawności wkładu zanim go zabuduję. Dom 100m2 kominek ma służyć jako dodatkowe żródło ciepła w tygodniu i ewentualne intensywniejsze grzanie w weekend. 

Domyślam się że chodzi o żeberka na rurze spalinowej które gdzieś już widziałem ale to chyba rura jest tak wykonana. Będę wdzięczny z konkretne informacje czy mogę zastosować coś oprócz izolacji płaszcza. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc żeberka odnosiłem się do grzejników wiszących na ścianach. Moc kominka zwiększysz jedynie intensywnością palenia, ale ciepła tego nie zdoła odebrać płaszcz wodny, więc trzeba się posiłkować odbiorem energii z rury spalinowej.

https://allegro.pl/oferta/radiator-rura-zebrowana-bertrams-fi-180-kominek-7548825879?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=NzU5OGM5ZTAtMGE5Yi00M2IxLWFjMjgtM2I4OTU5Nzk5MTBkAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=1d47e156-2e74-466b-91b9-d9a0b49ccebe

https://allegro.pl/oferta/turbodym-wodny-nasada-na-rure-plaszcz-wodny-7870943772

https://extrakominki.pl/pl/p/Krazki-akumulacyjne-5-szt./2837

Możesz też zabudować tradycyjnie cegłami są nawet dopasowane kształtem do rur spalinowych. Jak to zrobisz Twoja decyzja ja za ciebie jej podejmować nie mogę. Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Dopytałem o kręgi akumulacyjne i wyjaśniono mi że stosuje się je do zwiększenia i wydłużenia oddawania ciepła przez obudowę kominka. W moim przypadku chcę się skupić na wyższej temperaturze płaszcza wodnego a nie na obudowie odprowadzającej ciepło do pomieszczenia. Pytanie czy izolowanie płaszcza o raz zastosowanie kręgów ma sens i jaki wpływ mają kręgi na utrzymanie temperatury płaszcza. Czyli czy akumulacja ciepła w obudowie kominka znacząco wpłynie na temperaturę płaszcza wodnego?

Widzę też że niektórzy stosują cegły szamotowe lub nawet pustaki ceramiczne do akumulacji w obudowie.

Rozwiązania stalowe chciałbym pominąć ze względu na koszty oraz konieczność demontażu rur spalinowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak prosto; tak jak napisałem jedynym skutecznym sposobem na podniesienie mocy oddawanej do płaszcza jest większa intensywność spalania. Niestety ale to się wiąże z większą stratą kominową.  Żeby ograniczyć straty trzeba ciepło odebrać od spalin wylatujących do atmosfery. Jest jeszcze inny radykalny sposób zamienić kominek na kocioł np. HG. Możesz okręcić cały kominek wełną wtedy podnosząc temperaturę wody jednocześnie zmniejszasz wymianę między wodą a spalinami Tobie zależy na wysokiej  temperaturze wody kombinuj z prędkościami przepływu wody.Kominek ma taką budowę jaką ma i fizycznie tego nie przeskoczysz. Pozdrawiam Hermogenes   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, pomału mi się to rozjaśnia i jeśli dobrze rozumiem to co napisałeś to przez zastosowanie kręgów akumulacyjnych zmniejszam stratę ciepła kominową i pozwala to na większą intensywność spalania, czy dobrze rozumiem?

Możesz jeszcze mi wyjasnić ten skutek ocieplenia płaszcza i zmniejszenia wymiany miedzy wodą a spalinami? Rozumiem, że wtedy niejako odcinam płaszcz od ciepła ze spalin a to tez niedobrze?

Dzięki za podpowiedź o pompach, mam tam 6 charakterystyk do wybory, w tym stałe i proporcjonalne, spróbuję innych ustawień.

Inna sprawa to taka, że dom jest jeszcze nie zamieszkały w związku z tym utrzymywana temp. w środku to 10st co pewnie tez nie pozostaje bez znaczenia przy nagrzewaniu kominka. Samo obudowanie pewnie znacznie popraw czas nagrzewania i osiągane temperatury, wolę jednak przemyśleć sprawę i zastosować pewne rozwiązania zanim zabuduję kominek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że wtedy niejako odcinam płaszcz od ciepła ze spalin a to tez niedobrze?

Nie jest po prostu mniejsza różnica temperatur między wodą a ogniem. Latem kompot wolniej stygnie  niż zimą, na wietrze tym bardziej. Co też wyjaśnia drugie.

Inna sprawa to taka, że dom jest jeszcze nie zamieszkały w związku z tym utrzymywana temp. w środku to 10st .

Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.