Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik KIPI 20kw i dobór wydajnego kotla


Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono. Posiadam palnik kipi 20kw jak w temacie i do tego stary 30 letni żeliwny kocioł 2 komorowy w którym wcześniej paliliśmy drewnem i węglem. Jednak pobór peletu przez palnik jest Wg mnie dość duży bo ok 4 worków na dobę przy temp kotła 40 stopni. Chciałbym na wiosnę zmienić kocioł na najbardziej wydajny pod ten palnik czy moglibyście coś poradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bart3kc napisał:

przy temp kotła 40 stopni.

??? Naprawdę masz tak niską temp kotła? Do spalania pelletu taka temp kotła jest zdecydowanie za niska. 65-70 stopni to dobra temp. 

 

1 godzinę temu, Bart3kc napisał:

pobór peletu przez palnik jest Wg mnie dość duży bo ok 4 worków na dobę

Jeśli ogrzewasz 500m2 to wcale nie jest dużo...

Ale tego nie wiemy, bo nie napisałeś. Gdybyś rozwinął swoją wypowiedź o to w jaki sposób prowadzisz kocioł, jaką masz instalację, jakie ustawienia, to możemy zacząć myśleć co można poprawić na tą chwilę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i na wstępie dziękuje za odpowiedz. Tym kotłem ogrzewam niewielka kamienice myśle ze całość ma ok 170-190 m2 jednak wynajmuje w niej pomieszczenie na działalność gospodarcza i również ogrzewam korytarz jednak tam nie zależy mi na trzymaniu jakieś określonej temperatury najbardziej zależy mi ogrzewaniu części mieszkalnej która myśle ze ma jakieś 120-130 m2 wybaczcie drodzy forumowicze ale nie znam się nic a nic na instalacjach ciepłowniczych mój zmarły ojciec miał pełna wiedzę na temat Instalacji w domu. Jednak nie przekazał mi jej, a ja musze teraz jakos ogarnąć to wszystko wiec dlatego znalazłem się na waszym forum. Wiem tylko ze mój ojciec planował właśnie zmianę kotła Bo twierdził ze duża Cześć ciepła ucieka kominem aczkolwiek mógł nie mieć racjiwiec jeśli moglibyście mnie pokierować co sprawdzić w jaki sposób to bardzo chętnie podam więcej szczegolow aby uzyskać więcej informacji. Dodam jeszcze ze rozmawialem już z jedna osoba na temat zmiany kotła i on zaproponował mi kocioł lumo za 7000 jednak nie wiem jaka Miał mieć moc ten kocioł i za sama instalacje kotła wyliczył wstępnie 4000 zł wydaje mi się to troszkę dużo aczkolwiek jak już wcześniej wspomniałem moje pojęcie na ten temat jest znikome tak wiec proszę o wyrozumiałość Oraz pozdrawiam szanowne grono

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Twój zmarły ojciec miał zapewne dużo racji , że kominem wylatuje tak dużo spalanego pelletu. Wystarczyły by 2 worki aż , aż. Ale żeby do tego dojść to trzeba instalację CO doprowadzić do normalności ( głównie chodzi o podłączenie kotła i ochronę jego powrotu. Oraz to podstawa przy pellecie założyć regulator ciągu kominowego. Zakupić porządny kocioł pelletowy gdyż , ogólnie rzecz biorąc ogrzewanie pelletem nie wybacza błędów i to się mści , że duże spalanie jest opału.

Dobrze by było jak byś zrobił fotki przyłącza instalacji do kotła , oraz policzył dokładnie jaki posiadasz metraż, jakie przekroje rur idą do grzejników i podał jak najwięcej danych o swej instalacji , temp. w pomieszczeniach gdyż dla jednego komfortem jest 20,5 st a dla drugiego 23,5, ile osób w domu się kąpie jaki bojler CWU itd.itp.

Kocioł Lumo jest dobrym kotłem, ale nie jedynym w swym rodzaju. Ta osoba podała Ci mniej więcej trochę zawyżoną cenę za sam kocioł , ale już zupełnie odjechała z ceną za jego montaż o co najmniej 2,5 tyś zł. Chyba , że widziała Twą instalację i uznała , że w kotłowni jest wszystko do wymiany , łącznie ze wstawieniem wkładu kominowego z kwasówki do komina ( POLECAM) przy ogrzewaniu pelletem z uwagi na niską temp spalin , jeśli tak to cena OK.

Jesteś w dobrym położeniu bo masz już palnik a sam kocioł sobie kupisz . mam nadzieję , że najlepszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie chciałbym podziękować za zainteresowanie tematem i chęć pomocy. Stwierdziłem ze najlepszym sposobem będzie nagranie filmu z mojej kotłowni 

 

W dniu 31.12.2019 o 09:24, cezar76 napisał:

Najprostszym sposobem sprawdzenia, czy puszczasz pellet kominem, jest włożenie termometru w czopuch albo czujnika temperatury spalin i sprawdzenie, jaką temp mają spaliny. 

Czy te drzwiczki między pojemnikiem na pelet (w moim przypadku kubeł na śmieci) a kotłem będzie odpowiednim miejscem?

wode jak widać w bojlerze ogrzewamy za pomocą prądu, myśle ze temperatura 22 st C była by odpowiednia dodam ze w mieszkaniu nie mamy żadnego czujnika temperatury połączonego ze sterownikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za konkret.

Na Twym miejscu , zrobił bym generalny remont kotłowni , wywalenie wszystkiego , oczyszczenie ścian położenie nowego tynku. i zbudowanie kotłowni od nowa w oparciu o prawidłowe zabezpieczenie kotła przed niskim powrotem (sprzęgło). 

Ponadto wstawienie wkładu z kwasówki oraz założenie regulatora ciągu kominowego , wykonanie tak zwanej Z w kotłowni w celu doprowadzenia tlenu dla poprawnego spalania pelletu przez palnik.

To jest najlepsze rozwiązanie w Twym przypadku. Inaczej pójdziesz z torbami ogrzewając się pelletem.

Jak już podejmiesz słuszną i jedyną według mnie decyzję, i będziesz na etapie wyboru kotła do tego palnika , to odezwij się na PW to podeślę Ci producenta kotła , który stosuje w swych produktach KIPI, ale wykona Ci jedynie sam wymiennik. A takich producentów w Polsce jest garstka. Nawet ten kocioł będziesz miał z papierami, klasy 5 i ecodesign i co najważniejsze z dużą poj. wodną.

Musisz się liczyć ze sporym wydatkiem, ale to w Twoim przypadku KONIECZNOŚĆ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Sam koszt założenia nowego kotła może wynieść 4tys a nawet więcej? No i czy ktoś mógł by podać przybliżona cenę kotła jaki bym musiał założyć? Ogólnie cała operacje chce zacząć dopiero wiosna po zakończeniu okresu grzewczego ale chciałbym wiedzieć plus minus z jakimi kosztami musiał bym się liczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena przybliżona kotła to około 6 tyś zł.

Kwestia wykonania remontu i instalacji , to musisz wezwać firmę albo dobrego hydraulika , oraz murarza , kominiarza. Oni Ci powiedzą ile co kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.01.2020 o 15:57, Bart3kc napisał:

Czy te drzwiczki między pojemnikiem na pelet (w moim przypadku kubeł na śmieci) a kotłem będzie odpowiednim miejscem?

Nie, wyczystka nie będzie dobrym miejscem. Możesz chyba sobie jednak darować ten termometr. Chyba, że z ciekawości. Musisz go umieścić w czopuchu, w tej kwadratowej "rurze" odprowadzającej spaliny. W odległości 2 średnic od kotła. 

Czeka Cię chyba mnóstwo roboty. Nowego kotła nie podłączysz do tego co masz "plug&play". Tak jak robin powiedział, trzeba wyciąć całą kotłownię i zrobić od nowa. Jakieś lekkie odświeżenie też by się przydało, jeśli będziesz wstawiał nowy kocioł. Moim zdaniem trochę pośpieszyłeś się z tym palnikiem. Będziesz miał problem z kupnem samego kotła. 

Zacznij kolego w tempie ekspresowym nabywać potrzebną wiedzę, po fachowcy są różni, jedni dobrzy, częściej gorsi. Musisz wiedzieć czego chcesz i jak ma być zrobione. A skoro będziesz inwestować, zrób raz a dobrze. 

Sterownik do palnika jaki masz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego a ja jeśli bym miał gaz w działce to od razu bym zamontował instalacje gazową .Straszne inwestycje ma ta twoja kotłownia wraz z kominem . Kocioł gazowy i podłączenia też drogie ale ja jeśli bym miał gaz w działce nie pchał bym się w pellet chociaż sam pale i używam  kipi w starym kotle i jest rewelacja w porównaniu do  węgla ale nie  mam gazu.... w działce : POZDRAWIAM użytkowników KIPI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.