Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar Smartfire 11 Compact pomoc w doborze ustawień


Filop

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Panowie, czy spalanie ok. 25-27kg pelletu na dobę (Energy Gold) w domu słabo ocieplonym (parter domu poniemieckiego, z ścianami około 50cm bez styropianu oraz dobudówkami z bloczków i styr. 5cm, okna PCV, 2 szyby, grzejniki większość Purmo, 3 szt. starsze panelowe, instalacja Pex i miedź.) około 110m jest w normie? Piec Lazar SF11 Compact. Na wszystkich grzejnikach założone głowice termostatyczne ustawione na 4, tj. ok. 24C w pomieszczeniu. Sterowanie pogodowe wyłączone, temperatura mieszacz stała 40C, temperatura CWU 50C z obniżeniem nocym do 40C, czyszczenie palnika co 4h. Zasyp 90kg, 6 worków starcza na około 3,5 dnia. Nie mam zastrzeżeń do pracy kotła, nie ma spieków itp. W sumie to spalanie jest akceptowalne. Po prostu chciałbym się dowiedzieć czy takie spalanie jest normalne, oraz ewentualną pomoc w korekcie ustawień. Ustawienia poniżej.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zapodaj ten temat do forum co Ci Piotr Sokołowski na FB polecił "Lazar Smartfire 15ustawienia i spalanie " tam we wszystkich mocach pomoga ustawic!
Albo linka tam chociaż wklej
Pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-T580 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę brak ocieplenia i dość wysoka temperaturę w pomieszczeniach nie wygląda to b.zle. 

Pewnie kilka procent dałoby się zjechać bawiąc się pogodówką, można zwiększyć czas czyszczenia na 6godz jeśli palisz dobrym peletem. 

Jedyne co mnie zastanawia to wysoka temperatura spalin. Zapewne nie masz sondy lambda i nawiew fabryczny? Może być trochę za duży. Ale bez sondy nie ma co regulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem 8h, bo palę Energy Gold, nie za dużo? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, już zmieniam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie , ja palę bez żadnych certyfikatów i tez mam na 8 h a co do temp spalin to chyba te nadmuchy za duże? Zmniejszył bym o 5-10% wszystkie
No i Cwu też niepotrzebne chyba 50*? Myślę że 40 * by wystarczyło bo i zapewne tak do 45 dojdzie przez bezwładność wymiennika.

Wysłane z mojego SM-T580 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy powiem tak, po czyszczeniu pieca temp. Spalin około 110C, dopiero po około miesiącu palenia większa, właśnie idę go wyczyścić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zmniejszyć nawiewy ale to trochę ruletka bez sondy. Wymagany nawiew b. mocno zależy od konkretnej instalacji kominowej. Do tego dochodzi kwestia regulacji na wlotach (serwisant to robił?). Załóżmy, ze w miarę bezpiecznie można obniżyć wszystkie o 5 pp. Więcej juz bym nie ryzykował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Trochę ruletka zgadza się. W waszych kotłach zdaje się nie ma foto. Zmniejszając nadmuch, przy mocy max można zejść z tlenem w spalinach poniżej 7%. Co prawda jasność, poziom plomIenia wzrasta ale palnik zaczyna smolic. Przy modulacji sprawa jest bardziej złożona, bo wartości referencyjne na progach mocy wzrastają w górę a pomiedzy nimi na fuzzy logicu tlen wyliczany jest proporcjonalnie. A fuzzy llogic sondy odpowiednio reguluje praca wentylatora. Sonda to naprawdę dobra rzecz. Jeżeli ktoś rozważa to polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ustawiał serwisant, tak wygląda popiół. 

IMG_20191227_110850.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po czyszczeniu pieca, temp. Spalin przy pracy w większości na 30% oscyluje w granicach 120-130C. Czas czyszczenia palnika ustawiłem na 7h bo różne były opinie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zmniejszam, a jakie będą objawy jeśli nadmuch będzie za mały? Odrazu mówię, zaraz za piecem mam kolano do komina, nie wiem czy to ma wpływ. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryzyko jest tylko na 100% (tak jak pisał kolega wcześniej). Dlatego zmniejsz tylko na mocy 30 i 50

Na 30% da się dojechać do temperatury spalin niewiele wyższej od temp. kotła. Więc te 5 pp na pewno można dać.

A docelowo pomyśl o sondzie (koszt chyba ok. 1000 PLN).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dla 100% zostawić jak jest a dla 50 i dla 30 zmniejszyć o 5%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hah, nie mogę zmienić tego nadmuchu w menu serwisowym, klikam na minus i nic się nie zmienia i tak samo jak na plus. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zmienić korektę mocy nadmuchu z 0 na -5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, pawellll napisał:

Zmieniasz nawiew 40%? Spróbuj zmienić 55% na mocy 50.

Jest też gdzieś w serwisowym minimalny poziom nawiewu - nie pamiętam gdzie, sprawdzę.

 

Minimalnie w menu serwisowym mam na 30% więc to nie problem, loguje się hasłem 0000 i nie mogę zmienić tych parametrów co napisałeś aby zmienić. Po prostu klikam i nic nie zmienia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zmieniłem i co teraz, sprawdzać czy nie ma spieków, obserwować temp spalin czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.