Madmax412 Opublikowano 26 Października 2019 #1 Opublikowano 26 Października 2019 Witam, proszę o informację czy instalacja jest dobrze podłączona do pieca, chodzi mi głównie o ogrzewanie podłogowe. Jest ono zasilane z zaworu czterodrożnego a nie bezpośrednio z pieca. Pompa do podlogowki nie powinna być za zaworem trzydrożnym? Po podłączeniu podłogówki do pieca powinien być założony siłownik do zaworu? Regulator pokojowy znajduje się w salonie gdzie jest praktycznie tylko ogrzewanie podłogowe. Sterownik przy piecu tech 571 z PID.
g69 Opublikowano 26 Października 2019 #2 Opublikowano 26 Października 2019 Godzinę temu, Madmax412 napisał: Pompa do podlogowki nie powinna być za zaworem trzydrożnym? Powinna. Jaką funkcję w Twojej instalacji pełni regulator pokojowy?
Madmax412 Opublikowano 26 Października 2019 Autor #3 Opublikowano 26 Października 2019 Witam, służy do pomiaru temperatury w pomieszczeniu i przekazywaniu informacji o potrzebie dogrzania bądź przymknięcia grzania przez co wpływa to na pracę zaworu czterodrożnego. Model Tech 292 v3
g69 Opublikowano 26 Października 2019 #4 Opublikowano 26 Października 2019 Rozumiem,że masz instalację mieszaną.Ogrzewanie podłogowe i grzejniki.Regulator nie ma wpływu na pompę ogrzewania podłogowego.Gdyby wyłączał pompę ogrzewania podłogowego po uzyskaniu temperatury w pokoju to ten zawór 3D termostatyczny z ręczną nastawą można zostawić.A tak nie masz za bardzo wpływu na temperaturę od ogrzewania podłogowego.Chyba,że co jakiś czas zmieniasz mu nastawy. Z błędów które dostrzegam to: 1.Pompa od ogrzewania podłogowego powinna być za zaworem 3D 2.Brak zaworu zwrotnego na powrocie ogrzewania podłogowego. 3.Brak ochrony powrotu kotła.Na powrocie zaworu 4D tej do kotła powinna być pompa kotłowa. A przy ekogroszku pokusiłbym się na zawory z siłownikami i sterowaniem według krzywej grzewczej.
Madmax412 Opublikowano 26 Października 2019 Autor #5 Opublikowano 26 Października 2019 4 godziny temu, g69 napisał: Rozumiem,że masz instalację mieszaną.Ogrzewanie podłogowe i grzejniki.Regulator nie ma wpływu na pompę ogrzewania podłogowego.Gdyby wyłączał pompę ogrzewania podłogowego po uzyskaniu temperatury w pokoju to ten zawór 3D termostatyczny z ręczną nastawą można zostawić.A tak nie masz za bardzo wpływu na temperaturę od ogrzewania podłogowego.Chyba,że co jakiś czas zmieniasz mu nastawy. Z błędów które dostrzegam to: 1.Pompa od ogrzewania podłogowego powinna być za zaworem 3D 2.Brak zaworu zwrotnego na powrocie ogrzewania podłogowego. 3.Brak ochrony powrotu kotła.Na powrocie zaworu 4D tej do kotła powinna być pompa kotłowa. A przy ekogroszku pokusiłbym się na zawory z siłownikami i sterowaniem według krzywej grzewczej. Tak, ogrzewanie jest mieszane. Na dole ogrzewanie podłogowe + awaryjnie na jesień grzejnik aby szybko dogrzać pomieszczenie w razie potrzeby. Na górze grzejniki + podłogówka w łazience. Nie znam się dobrze na CO ale aktualnie regulator (jest tylko jeden) chyba ma wpływ na ogrzewanie podłogowe bo jest na jednej linii z zaworem 4d i przy jesiennej pogodzie gdy w budynku jest ciepło odcina dopływ gorącej wody do kaloryferów i podłogówki i podłogówka nie może się nagrzać. Na zaworze 4d jest siłownik. Siłownik na 3d proponujesz dodać w obu przypadkach? Zarówno jeśli linia przechodzi przez 4d jak i bezpośrednio z pieca? Podłączenie przez 4d jest poprawnie?
g69 Opublikowano 26 Października 2019 #6 Opublikowano 26 Października 2019 Jeśli już to jestem za takim rozwiązaniem:
Madmax412 Opublikowano 27 Października 2019 Autor #7 Opublikowano 27 Października 2019 21 godzin temu, g69 napisał: Jeśli już to jestem za takim rozwiązaniem: Dziękuję za schemat. Tylko nie wiem czy dam radę jeszcze w tym roku wszystko przerobić, wolne terminy u hydraulików są odległe. Na tą zimę może tak zostać jak jest? Czy zmiana położenia pompy za zawór 3d jest konieczne i podlogowe ogrzewanie podpiąć do pieca jeszcze w tym roku. No i oczywiście pewnie pasowałoby zrobić ochronę powrotu, prawda?
g69 Opublikowano 28 Października 2019 #8 Opublikowano 28 Października 2019 A kocioł już pracuje? Jak ta instalacja się zachowuje gdy pompy zaczynają pracować.Co obserwujesz na tych termometrach?Tym zaworem od podłogi da się zwiększać zmniejszać temperaturę wody?Czy raczej taka sama temperatura idzie co na grzejniki?
Madmax412 Opublikowano 28 Października 2019 Autor #9 Opublikowano 28 Października 2019 2 godziny temu, g69 napisał: A kocioł już pracuje? Jak ta instalacja się zachowuje gdy pompy zaczynają pracować.Co obserwujesz na tych termometrach?Tym zaworem od podłogi da się zwiększać zmniejszać temperaturę wody?Czy raczej taka sama temperatura idzie co na grzejniki? Teraz nie pracuje, ale był załączony do sprawdzenia kilka dni. Ogrzewanie podłogowe muszę jeszcze raz odpowietrzyć (przelać każdą linię ponieważ rozdzielnie mam w piwnicy poniżej poziomu podłogówki i chyba jeszcze jest powietrze w układzie). Grzejniki kilkukrotnie odpowietrzone ładnie grzały. Wtedy temperatura na zewnątrz była w miarę wysoka, dom się szybko zagrzał i zawór 4d szybko przymykał się przez co ogrzewanie podłogowe nic się nie zagrzało przez ten okres. Może w zimie przy wyłączonym grzejniku "awaryjnym" podłogówka będzie grzała. Podłączenie podłogówki do 4d ma sens aby temperatura w pomieszczeniu nie wzrastała bardziej niż zadana na regulatorze pokojowym. Ale ogrzewanie podłogowe w łazienkach będzie funkcjonowało tylko w zimie no chyba że nowy budynek (beton komórkowy + 15 cm styropianu) będzie trzymał ciepło i podłogówka nie utrzyma temperatury np. jesienią (nie mam czujnika temperatury podłogi). Przy testowaniu podłogówki zdarzyło się, iż mimo ustawionej temperatury na 3d po włączeniu maksymalnej charakterystyki pompy, temperatura za zaworem 3d dobiła prawie 60 stopni na kilka sekund (pewnie dlatego że pompa jest na gorącej wodzie przed zaworem 3d a nie za). Ale standardowo mimo ustawienia temperatury np na 40 stopni na zaworze 3d temperatura nie była wyższa niż 30, zwykle niżej (zamykał się zawór 4d). A czy dopływ wody gorącej z pieca do zaworu 4d nie powinien mieć większej średnicy niż reszta. Przy wyjściu z pieca jest od razu redukcja do średnicy jaką ma cały układ. Jeszcze mam wątpliwość co do czujnika temperatury, który jest umiejscowiony z tyłu zaworu 4d a nie na linii grzejników przy termometrze, jest to prawidłowe?
g69 Opublikowano 28 Października 2019 #10 Opublikowano 28 Października 2019 11 godzin temu, Madmax412 napisał: Teraz nie pracuje, W radio mówią,że idzie niż Jarosław to chyba już zaczniesz grzać dom.Bez odpalenia i testów trudno odpowiedzieć na Twoje pytanie: W dniu 27.10.2019 o 14:15, Madmax412 napisał: Tylko nie wiem czy dam radę jeszcze w tym roku wszystko przerobić, wolne terminy u hydraulików są odległe. Na tą zimę może tak zostać jak jest?
Madmax412 Opublikowano 5 Listopada 2019 Autor #11 Opublikowano 5 Listopada 2019 W dniu 28.10.2019 o 21:33, g69 napisał: W radio mówią,że idzie niż Jarosław to chyba już zaczniesz grzać dom.Bez odpalenia i testów trudno odpowiedzieć na Twoje pytanie: Witam ponownie. Test przy temperaturze na zewnątrz min -4 stopnie w nocy. U góry grzejniki włączone. Na dole wyłączone grzejniki, włączona tylko podłogówka. Na regulatorze pokojowym (tam gdzie podłogówka) ustawiona temperatura 26. Pompa do podłogówki ustawiona na maksymalną charakterystykę dla ogrzewania podłogowego (ok 25 w), temperatura za zaworem 3d 42 stopnie. Maksymalna temperatura przy podłogówce 21,9 rano. Test trwał 5 dni. Na wynik mogło wpłynąć bardzo ciepłe powietrze z góry (jeszcze brak drzwi w całym domu). Ale ogólnie podłoga wydawała się chłodna.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.