Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja bufor+grzałki+kocioł+grzejniki


bobi16

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem w trakcie podłączania instalacji kocioł na paliwo stałe plus bufor (grzałki elektryczne awaryjnie lub w taryfie nocnej, może kiedyś będą jeszcze panele) do tego grzejniki (niestety) i kompletuje potrzebne elementy. Bufor z kotłem podłącze z wykorzystaniem laddomatu, powinno być dobrze. Wydaje mi się że zawór esbe VTC 511 plus dobra pompka, zawory, termometry nie wychodzi wiele taniej od laddomatu 

Pytanie dotyczy w jaki sposób obniżyć temp na grzejniki gdy w buforze będzie np 80stopni?

Zawór 3-drozny z siłownikiem i i sterownik pogodowy?

Czy podobnej funkcji a taniej nie spełni zawór termostatyczny np 55-60 stopni i sterownik pokojowy załączający pompkę gdyby było za gorąco lub za zimno?

Czy są zawory mieszające termostatyczne z możliwością regulacji temp wody wychodzącej? Wtedy mógłbym też obniżyć lub podnieść temp wychodząca w zależności od temp zewnętrznej.

 

Dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obie opcje moga byc, czyli i 3d termostatyczny ze stala nastawa lub 3d z silownikiem  + pogodowka. Ta druga opcja o tyle lepsza ze zmniejsza straty na drodze do grzejnikow i powinna stabilizowac prace termostatow na grzejnikach. 

W obu przypadkach nie rezygnowalbym z termostatow grzejnikowych i probowal zastapiv jednym pokojowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie na wyjściu z bufora zastosowałem zawór 3d z ręcznym nastawem temp. Od 45,do 65st. 

Na grzejnikach zawory termostatyczne, a napędza to pompa grundfos z autoupdate

Jest to prosta instalacja, działa już tak u mnie czwarty sezon i jestem z niej zadowolony. Pompa po ustabilizowaniu tem w budynku chodzi na 3-4 Watach non stop. W pomieszczeniach w zależności od upodobań temp ustawiona na 22-23 st.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaciapa Możesz mi napisać jaki dokładnie zawór zastosowałeś ponieważ najbardziej skłaniam się też ku takiemu rozwiązaniu a na wszystkich zaworach tego typu pisze że jest do zastosowania w instalacjach CWU. Mam zamontowane termostaty na wszystkich grzejnikach poza grzejnikiem w garażu pompę posiadam taką samą jak ty a sterownik pokojowy chciałem zastosować w celu obniżenia temperatury w godzinach nocnych ponieważ lepiej mi się śpi gdy w pomieszczeniu jest chłodniej a dzięki niemu może nie musiałbym obniżać temperatury na każdym z grzejników z osobna

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam dokładnie modelu jaki mam, a nie ma mnie narazie w domu, ale podejrzewam, że coś takiego https://allegro.pl/oferta/esbe-zawor-termostatyczny-mieszajacy-1-35-60-vta-6598301675?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie. Ja znowu znalazłem coś takiego https://allegro.pl/oferta/herz-zawor-termostatyczny-3-dr-calis-5-4-363-5113192918?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

A mam zalegająca głowice termostatyczną z kapilarą która jest do tego zaworu potrzebna i chyba też by to pracowało zadowalająco.

Jeszcze zapytam z ciekawości jak masz podłączony kocioł z buforem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zawór vtc511(55*) + pompa elektroniczna. Zależało mi, żeby działało ładowanie grawitacyjne (kocioł - bufor), bo zimą zdarzały się zaniki prądu, a że nieraz piec chodzi na stałej szczelinie, to bez problemu idzie wszystko bezproblemowo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.