Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Obliczenia Zapotrzebowania Budynku Na Ciepło


pluton

Rekomendowane odpowiedzi

Robie sobie takie szacunkowe obliczenia zapotrzebowania na ciepło budynku wedle programu ( ściągniętego z tego forum) zdaje się , że żródłowo było na stronie Rockwoola i mam pewne wątpliwości

 

jedna z pozycji , która ma ogromy wpływ na zapotrzebowanie na ciepło ma powierzchnia fundamentów i piwnic

w domu wynika to z faktu bezpośredniej styczności z gruntem ( chyba mało kto daje izolację pod podłogą w piwnicy ?)

i teraz pytanie czy do przeliczeń przyjmować tylko powierzchnię fundamentów , czy równieź podłóg w piwnicy no i czy przyjąć współczynnik przenikalności uwzględniając tylko warswę betonu+papy czy jeszcze dodatkow pewną grubość piasku ??

 

drugim znaczącym czynnikiem zapotrzebowania na ciepło jest wentylacja , i tu pytanie o algorytm

autor programu każe przyjąc i podać w odpowiedniej rubryce przepływ powietrza dla poszczególnych pomieszczeń wyposażonych w wywiew

( i tak kuchnia 70m3 , łazienka 50m3 , itp )

W moim przypadku posiadam 3 łazienki ( ok 4-5 m2 każda ) na każdej kondygnacji szeregowca co wraz z kuchnią wg w.w. programu powoduje ucieczkę ( i oczywiście dodatkowe zapotrzebowanie na ciepło ) w wielkości 13 tys kw[/h/b]

 

prawie 40 % !!

trochę dużo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do ilosci powietrza to wiadomo na kuchnie 80m,łazienka wanna tez 80m,prysznic 100,kibel 50m,jeszcze pomieszczenie kotłowni ale to juz lepiej pominac ,jesli chodzi o fundamenty to jest fakt ze jesli masz piwnice zagłebiona w gruncie ponizej 1m czyli np posadzka w piwnicy jest -1,2m od punku 0 czyli gruntu do okoła to oczywista jest sprawa ze posadzki nie zizolujesz bo ona zawsze bedzie miała powyzej 10st i napewno nie spadnie a straty na tej głebokosci sa znikome nie warte zadnych inwestycji ,wiec do obliczen przyjmij izolacje fundamentów na głebokosc piwnicy ale nie mniej niz 1,2m w głab od gruntu ,na wentylacje pisałem

a tak naprawde to sie podziel co ci wyszło bo mnie wyszło juz 70W/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem obliczenia wg Twoich wskazówek , i wyszło mi , że zapotrzebowanie roczne to ok 29 tys kwh z czego najwięcej zjada wentylacja prawie 12tys kwh oraz za słabo ocieplony strop nad piwnicą nieogrzewaną.

Z wentylacją nie wiele mogę zrobić bo w szeregówce nie da się zastosować wentylacji z odzyskiem przez rekupreator

 

W programie znalazłem pewne przekłamanie , bowiem kaloryczność drewna jest dużo większa (16 MJ ) niż zakłada autor (7mJ)

co ciekawe koszt ogrzewania gazowego przy zadanych cenach wychodzi drożej od węglowego o ok 1000 zł na sezon , co dałoby wewntualny zwrot inwestycji na poziomie 7-8 lat ( trochę długo ) a to i tylko przy moim zdaniem zbyt optymistycznych założeniach , że kalorzyczność węgla jest na pozimie zakładanej przez autora 29 000 kcal ( Panie ze świecą takiego węgla szukać )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do wentylacji to masz przekłamanie bo dla wentylacji domu to idzie mnie napewno około 3-5tys max dla rekuperatora 1-1,5 ale nie dla 12tys bo to chyba wyliczone za pomoca działu sprzedazy rekuperatorów

 

a to ze wyszło ze drewno masz na poziomie 16MJ a faktycznie jest na poziomie 19-20 mj z kilograma ,wegiel moze miec te 29 aleze sprawnosci inaczej nieche wyjsc jak te 22,i to ze roznica wyszła 1000zł wgledem gazu to zadna nowowsc jesli ogrzewasz do 150m domu pozniej juz troche widac wiksza roznice ,ale daj spokój zeby wegiel był po 800zł i jeszcze popioły i syf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.